Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Region
Ile lasu w lesie?
„Czy mieliście ostatnio okazję przespacerować się po okolicznych lasach? Jedna wielka wycinka!” - pisze jeden z czytelników. Od jakiegoś czasu rzeczywiście można zauważyć wzmożony ruch ciężarówek wywożących drzewo z lasu. Ile drzew się wycina, a ile sadzi i jaka rządzi tym reguła? O to wszystko zapytaliśmy rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edwarda Marszałka oraz dyrektora fundacji Greenpeace Polska Roberta Cyglickiego.
Ile konkretnie drzew się wycina, nie wie nikt, próżno szukać takich danych w nadleśnictwach, a nawet w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Ile drzew się wycina, nie wie nikt, próżno szukać takich danych w nadleśnictwach ani nawet w RDLP. Jak to możliwe? Dlaczego nie liczy się ściętych drzew w sztukach? Jak wyjaśnia Edward Marszałek z RDLP w Krośnie, tylko objętościowa jednostka miary odzwierciedla rzeczywistą masę pozyskanego drewna. - Posługiwanie się sztukami w tej statystyce nie miałoby sensu - mówi. (...)
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
forest 212.244.241.24 08.06.2015

 Panie Kamilu Jacku Zarański - chyba jest błąd w jednostkach dot. liczby wysadzonych sadzonek - wg.  danych RDLP w Krośnie odnawia i zalesia 3259 ha (wg danych za 2014 rok). Na 1 ha wysadza się około 6 tys szt sadzonek -  daje to 19554000 (dziewiętnaście milionów pięćset pięćdziesiąt cztery tysiące sztuk). Zakładając, że część powierzcni jest odnawiana naturalnie  - będzie to wielkośc mniejsza o około 4 miliony. Podał Pan błędne dane - nie jest to 15 tys 594 szt tylko 15 594 000 szt (ponad piętnaście milonów sztuk). Prawdopodobnie źle Pan przeliczył dane 15 594 tys szt to jest 15 594 * 1000 szt= 15 594 000.  Dodatkowo na powierzchniach odnawianych naturalnie - aby ją uznać za odnowioną na 1m2 ma być co najmniej 2 sztuki drzewek - co daje na 1 ha 20 tys. szt (10000 m2*2 szt=20 000 szt) - tylko na 1 ha!!! Rzetelność dziennikarska chyba też powinna zmusić Pana do porównania danych - czyli powierzchni lasów przed II wojną, a obecnie. Dodatkowo ciężko w kilku zdaniach wytłumaczyć całą gospodarkę leśną, ale przechodzi Pan bez zająknięcia do twierdzenia, że prowadzi się rabunkową gospodarkę leśną. Celem leśników jest zachowanie lasów spełniających różne funkcje - produkcyjne, ochronne jak i mających znaczenie społeczne (miejsce wypoczynku ludzi). Nie zostanie to osiągnięte jeśli będą tylko "stare lasy" (czyli takie które się rozpadają, raj dla owadów - ale nie dla człowieka, a w tak forsowanym projekcie parku narodowego nawet bez wstępu dla człowieka).   Nie rozumiem z jakiego powodu leśnicy mieli by chcieć zniszczenia zasobów (lasów), którymi zarządzają???  Czy autor myśli, że leśnicy tak sobie chodzą i wycinają drzewa? Najważniejsze - ilość pozyskanego drewna określa dokument Plan Urządzenia Lasu. Jest on sporządzany raz na 10 lat (prace nad nim trwają 1 rok). Uwagi do niego wnosi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a podpisuje -MINISTER OCHRONY ŚRODOWISKA!!!
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania