Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 150/2020, Piątek 29 maja 2020 r., Teodozji i Magdaleny
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Wszystko co musisz wiedzieć o wypowiedzeniu OC
Zgodnie z obowiązującym prawem każdy zarejestrowany pojazd musi bezwzględnie posiadać ważną polisę OC. Istnieją jednak przypadki, gdy takie ubezpieczone może zostać wypowiedziane przez użytkownika. W tym tekście opowiemy Ci o tym, co musi się wydarzyć, by możliwe było złożenie rezygnacji z ubezpieczenia OC.

Przepisy? Jakie konkretnie?

Ubezpieczenie samochodu jest regulowane przez ustawę z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To właśnie w tym akcie prawnym znajdziesz wszystkie zasady zawierania umów ubezpieczeniowych, ale i ich rozwiązaniu.

W jakiej sytuacji możesz złożyć wypowiedzenie OC?

Z prawa o złożeniu rezygnacji z umowy OC możesz skorzystać w przypadku:

·         zmiany ubezpieczyciela

Wolny rynek taki właśnie jest. Jeśli znalazłeś korzystniejszą ofertę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, możesz złożyć wypowiedzenie w dotychczasowej firmie. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku musisz najpierw złożyć rezygnację, a dopiero potem wykupić nową polisę. Dzięki temu unikniesz dublowania się ubezpieczenia. Więcej informacji o ubezpieczeniach znajdziesz  w serwisie: http://ubezpieczenie24.org/

·        zmiany ubezpieczyciela po zakupie samochodu z ważną polisą OC

Bardzo często zdarza się, że kupiony samochód ma jeszcze ważną polisę. Prawo pozwala na skorzystanie z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, ale nie ma też problemu z rezygnacją i wykupieniem nowej oferty. W każdej z sytuacji konieczne jest poinformowanie ubezpieczyciela o swoich zamiarach.

·        zawarciu umowy OC na odległość

Obecnie bardzo popularne jest wykupywanie polis OC przez Internet bez konieczności pojawiania się w punkcie sprzedaży. Jeśli po wykupieniu ubezpieczenia w takiej formie stwierdzisz, że jednak oferta nie jest aż tak atrakcyjna, jak myślałeś, masz 30 dni na rezygnację. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli w ciągu 30 dni po złożeniu rezygnacji dojdzie do szkody, Twoje wypowiedzenie przestanie obowiązywać.

·        kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej

W takich wypadkach właściciel pierwsze co powinien zrobić to wyrejestrować pojazd. Następny krok to złożenie wypowiedzenia u dotychczasowego dostarczyciela OC. Na konto właściciela jest wtedy wypłacany zwrot składki, który nalicza się od dnia wyrejestrowania.

Wiesz już, kiedy złożyć wypowiedzenie, ale jak powinien wyglądać taki dokument?

Tutaj ważne jest spełnienie kilku warunków formalnych. Przede wszystkim rezygnacja musi mieć formę pisemnego wniosku. Zazwyczaj gotowy formularz jest dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela. W swoim wypowiedzeniu musisz koniecznie zawrzeć poniższe informacje:

 

·        dane osobowe - imię, nazwisko, PESEL

·        nazwa i adres ubezpieczyciela

·        numer polisy

·        dane ubezpieczonego samochodu

·        powód rezygnacji

 

Nie zapomnij złożyć swojego własnoręcznego podpisu - tylko wtedy dokument będzie ważny.

Podsumowanie

Jak widzisz, wypowiedzenie OC to nic skomplikowanego i jest bardzo wiele powodów, które pozwalają na rezygnację z polisy. Musisz tylko pamiętać o kwestiach formalnych. Bez nich Twoje wypowiedzenie może nie być rozpatrzone pozytywnie, a Ty zostaniesz z polisą, której nie chcesz.

 

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium