Życie Podkarpackie nr 47/2019 Życie Podkarpackie nr 47/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 326/2019, Piątek 22 listopada 2019 r., Marka i Cecylii
Opublikowano
Przemyśl
Czy nad San zawita pendolino?
Ministerstwo Infrastruktury nie widzi przeszkód, aby na dworzec główny w Przemyślu zawitał najszybszy w Polsce pociąg, czyli pendolino. Pytanie tylko, kiedy?
fot. www.pkp.pl
Czy i kiedy na stacji Dworca Głównego w Przemyślu „zamelduje się” najszybszy w Polsce pociąg, czyli pendolino? Ministerstwo Infrastruktury nie widzi przeszkód, bo możliwości techniczne będą...

Do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz szefostwa PKP PLK trafiło pismo sygnowane przez burmistrzów i wójtów gmin na wschód od Rzeszowa (w tym m.in. z naszego regionu) w sprawie kontynuacji prac na linii kolejowej numer 91. Kontynuacji w taki sposób, aby na odcinku od stolicy Podkarpacia do Przemyśla można było jeździć z większą prędkością (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
24 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Jack sparrow 5.173.75.165 12.08.2019

Odnośnie tego artykułu to traktuje go tak poważnie jak przedstawiona przez was fotografia... To jest pesa a nie pendolino.. A żeby do przemysla dojechało pendolino to od Tarnowa musicie wybudować nowe tory.... Czyli po kolejnej wojnie światowej czyli za jakieś 100 lat

user
Giga 83.31.201.242 14:15:16 13-08-2019

Optymista...

user
Popelina 5.173.92.2 12.08.2019
Kuchciński to załatwi, bo czym on teraz będzie podróżował, jak mu samolocik zabrali ?
user
Kanar 31.60.106.35 12.08.2019

Pendolino nie wjedzie do przemysla, bo od mostu kolejowego do stacji jest za duży łuk i pociąg nie ma możliwości pokonania tak "ostrego zakrętu", kiedyś mi tak konduktor powiedział. 

user
PKP 37.7.220.243 12.08.2019

Na zdjęciu jest EZT Pesa Dart a nie Alstom Ed 250 Pendolino. 

Akurat ten skład może wjechać do Przemyśla. 

Podobny tylko nieco starszy Pesa Ed-74 w barwach PKP intercity odjeżdża z Przemyśla o 5:37 do Krakowa numerem pociągu 33116 Galicja

user
Nick 31.0.40.142 12.08.2019

Kiedy Ty spokojnie jesteś po kolacji..gdzieś tam na A4 były marszałek walczy o życie by samochodem dojechać do domu...

user
Student 81.161.203.156 07:20:06 13-08-2019

Zawita z pewnością by mogła ostatnia grupa młodych z tej dziyry szybko wyjechać.

user
Przemyślanin 81.161.203.156 07:21:43 13-08-2019
Napewni nie ponieważ przemyśl to miasto emerytów a ci szybko nie lubią jeździć.
user
Nostalgiczny przemyski obserwator 46.134.84.107 12.08.2019

Tak, tak w przemyski zadupiu pendolino jak miała być przeniesiona kancelaria Sejmu czy ostatnie bzdury  dyslokacja KG Straży Granicznej w co jak wynika z głupiego niemal prima aprylisowgo artykułu na pierwszej stronie źycie uwierzyć zdążył Bakun. No cóż można i tak wiara czyni cuda, a więc wierzyć można nadal tylko w przypadku  Przemyśla jest to wiara daremne, daremne żale.  Powtarzam jak mantrę bo wróciłem przed chwilą  z wieczornego obchodu, Przemyśl mieścina upadła i dodam że się nie podniesie, następuje totalna degradacja. Idąc pustymi niemal uliczkami, patrząc na obdarte z tynków kamienice i domy z zadumą wspominam lara 60,70 ub. Wieku kiedy miasteczko może biedne tętniło życiem, była komuna ale olewana przez nas młodych, był sport ponad 30 dyscyplin w 4 klubach, nauka i co ciekawe praca dla każdego kto chciał pracować, choć zaznaczam życie było skromne, biedniejsza ale wesołe i czasem radosne. No cóż wspomnień czar prysnął, mamy co mamy jak czytam o Jarosławiu ile dostał kasy na rozwój moje emeryckie serce się kraje, dlaczego nie Przemyśl, hej Kuchciński, Matusiewicz, Rząsa, poseł Bakun przez 3 lata, Choma, stancie do apelu, co zrobiliście przez wiele lat dla Przemyśla, swojej i naszej mieściny że jedna młoda posłanka z Jarosławia pani Szmidt Rodziewicz potrafiła, a wy 4 muszkieterów nie. No cóż już za późno, przemyski suweren wybrał dalsżą  drogę przez mękę, biedę, ale jaki pan taki kram, jacy wyborcy taka władza. A przepraszam są przepyszne lody u Lubinieckiego obecnie Szantera naprawdę dobre choć pamiętam jeszcze te u dziadka przy Placu na Bramie. A co do pendolino no cóż można popuścić wodze fantazji to nie kosztuje nic. 

user
Jan 31.183.188.244 09:28:47 13-08-2019

Uwierz w końcu że do polityki idzie się po pieniądze,układy i możliwości załatwienia sobie i rodzinie spraw,typu szkoła ,studia ,praca itd.       I oni  po to  w polityce siedzą. Siedzą dla siebie i rodziny. To by było wszystko i nie należy  oczekiwać od nich więcej. Co nie oznacza że nie ma  ludzi  o innych cechach lecz my nie mamy niestety  szczęścia.    O mieście pełnym młodych i młodszych zapełniających  ulice i rynek w czasach tzw.komuny   też należy  zapomnieć. Obecnie  należy twierdzić że wszystko co było za tamtych czasów  było złe  /!/  To  że była praca  dla wszystkich, że jedzenie było o  niebo gatunkowo lepsze, to wszystko przecież jest nieprawdą. Kościół był prześladowany przez komunę, tylko dlaczego były pełne  ludzi, dlaczego bp Tokarczuk wybudował tyle kościołów i mógł przemawiać do   tłumu na  święta kościelne. Podsumowując komuna była złem  i za "wspaniałej" liberalnej  demokracji mówić i myśleć inaczej nie można. Chyba  że się jest sbekiem ,zomowcem i diabelskim pomiotem.

user
Jan 31.183.188.244 13:46:37 13-08-2019

Obserwatorze,obyś  tylko na poważnie nie wziął tego co napisałem powyżej  ;-))  napisałem z ironią, czasami mnie krew zalewa na to co się dzieje, komuna w porównaniu z tym całym   obecnym goownem wydaje  się  okresem  nieporównywalnie lepszym, mimo wad  które były. Takie jest moje zdanie mimo że nawet w PZPR -e nie byłem.

user
MK 91.193.208.66 14:47:35 13-08-2019

", hej Kuchciński, Matusiewicz, Rząsa, poseł Bakun przez 3 lata, Choma, stancie do apelu"  . WIEM ,WIEM , WIDAĆ TO PO WPISIE  . TE SŁOWA"STAŃCIE DO APELU ".  MÓWIĄ WSZYSTKO , TĘSKNOTA STAREGO MARKSISTY. TAK JEST, TOWARZYSZU  

user
Lumbago 31.183.182.157 12.08.2019

Po pierwsze na fotce jest dart, a nie pendolino. Pendolino dojeżdża do Rzeszowa i nic nie stoi na przeszkodzie by wydłużyć jego kurs do Przemyśla. Przecież to jest ta sama inia kolejowa, a Pendolino jeździ po wcale nie lepszych liniach do Kołobrzegu, czy Jeleniej Góry. Nie jest to więc żaden argument. Od lata cięto połączenia do Przemyśla, a bo zadupie, a bo się nie opłaca itp...  Okazało się jednak, że Ukraińcy puścili na linii Kijów-Przemysl swoje najlepsze składy Hyundaya i chętnych jest wielu. Czesi z Leo-Express tez chcą zrobić połączenie z Pragi na nowych składach. Dlaczego więc polski przewoźnik nie ma dać na te linię tego co ma najlepsze. Skoro jest zainteresowanie i niczego specjalnie budować w tym celu nie trzeba.

user
Tadeusz 79.191.70.113 13.08.2019

 Z tym nowym mostem kolejowym  dp Przemysla to wielka ściema.

Bez żadnego ale to żadnego problemu pendolino wpisuje sie w łuk starego mostu.

Problem w tym,że niektórzy z naszego regionu są bardzo ale to bardzo zainteresowani tym,by pendolino do Przemysla nie wjeżdżało a kończyło kurs w Rzeszowie.

Wymyslili więc bajeczke w którą uwierzyliśmy.

Owszem nowy most może powstac ale to nie jest konieczność do kursowania szybkich pociągów.

Tym bardziej ,ze ptaszki ćwierkają,ze powstanie nowy kurs szybkiego pociagu na trasie Praga-Przemyśl.


user
przestań pie.....ć panie MG 185.25.123.239 13.08.2019

Pan Godos baja o Pendolino a ze trzy, może cztery lata podpuszczał przemyślan odnośnie budowy nowego mostu kolejowego, bo ten który mamy niby niedługo miał być niedopuszczony do dalszej eksploatacji. Co niektórzy czytelnicy podjarali się tym fakenewsem tak bardzo, że już planowali, jak by można wykorzystać stara konstrukcję poaustryjacką. Na łamach tego żałosnego tygodnika zawrzała dyskusja, czy nowy most kolejowy ma przypominać wyglądem ten stary, czy może nie. W całe to bajanie, z tego co pamiętam, włączył się prezio Choma. I co, i nic. Mamy rok 2019 i czy ktoś widzi w mieścinie by przymierzano się do budowy czegokolwiek na kształt nowego mostu kolejowego? Otóż nie, ale są za to plany, by pociągi do naszego zadupia wjeżdżały przez most w Bolestraszycach gdy ten złom w centrum miasta nie uzyska zgody stosownych instytucji na dalsze użytkowanie.

user
Azot 31.183.216.48 11:09:29 14-08-2019

No właśnie - przestań pie...lić! Co ma M.G. do pendolino? Poinformował tylko, że może tak być. Od tygodnika na dwa fallusy w bok! KaPeWu?

user
Oburzony przemyski obserwator 46.134.84.107 13.08.2019

Do durnia MK. No cóż właściwie nie powinienem polemizować z prymitywnym  prowokatorem ale krótko, nie słyszałem że hasło stancie do apelu ma coś wspólnego z marksizmem, może wiesz to od swojego tatusia o ile coś z tych lat pamięta ale najlepiej od dziadka być może członka PZPR. Pisząc te mądre zbyt mądre jak dla ciebie słowa nie miałem nie miałem na myśli żadnej ideologii, zaś o ile mi wiadome a tobie nie słowa stańcie do apelu każdorazowo przywołuje się w trakcie apelu poległych na przemian polegli na polu chwały. Tyle bo polemika z prymitywem nie ma sensu, szkoda czasu i słów. 





user
Ja 83.31.122.235 14.08.2019

Będzie na pewno, (odpowiedź ministra) 

14 października minister odpowie, po wyborach znaczy. 

A co odpowie? Ano jak skończy tylko budować estakadę nad

Żurawicą to  zrobi to. 

user
adaś 188.114.88.157 14.08.2019

Przynajmniej Kuchciński nie będzie musiał odpalać samolotu.

user
Pasażer PKP 31.183.158.155 15.08.2019

A co z prawdziwym remontem peronów, z ich podwyższeniem,  zmianą wiat i poprawą oświetlenia, z modernizacją tunelu z remontem schodów włącznie. Budynek dworcowy piękny, ale niewykorzystany. Niedawno Przemyśl obiegła informacja o: milionowym pasażerze pociągu Przemyśl-Kijów . Sukces Kolei został odtrąbiony, ale troska o poprawę komfortu podróżnych odroczona została chyba do nigdy...

Szkoda że to są fakty, o których zapomniano podczas remontu budynków dworcowych.  

Do Przemyśla dojeżdżam często z Krakowa. Po drodze mijam wiele odremontowanych stacji i przystanków. Dlatego bardzo dziwię się dlaczego do tej pory nie przeprowadzono remontu peronów na  przemyskim  dworcu.

user
Wincenty 5.173.76.8 17.08.2019

Przemyśl to takie eksterytorialne ksiestwo, albo postsowiecka Republika gdzie władza się zmienia,obiecuje etc. I tak trwa marazm przez 20 lat. Most kolejowy, przejście malhowice, pendolino..itak można by wymieniać. Większość ludzi w mieście to z obserwacji widać jest wieku 0-19 i 50+ którzy są przed wyborami albo już po gdzie czasy świetności pamiętają że swojej młodości i myślą że świat i Polska podobnie funkcjonują jak Przemyśl 30 lat temu.

A wystarczy wyjechać poza granicę powiatu do niejakiego Rzeszowa i  zobaczyć że barwy polityczne, wiek włodarza i położenie w biednej Galicji nie skazuje na upadek.

user
Kadrowa 81.161.192.184 18.08.2019

Wincenty szacun za wypowieć, za poprzedniej władzy było co prawda źle ale co teraz wyprawiają te ciołki to w głowie się nie mieści. Z ministerstwa dostali 10 tyś zamiast 100 na te zawody rowerowe ale mają sponsorów spoko i tak my zato zapłacimy ze swoich pieniędzy.wcześniej było 200 tyś to co przepraszam organizator zarobi 100 tyś mniej ? A i tak zarobi . a tego łysego ( kadrowego) bo tak sam się wylansował to kopnijcie w dupe i przywalcie w ten durny łysy łep bo to baran jest i do tego zielony jak szczypiorek na wiosnę.

user
Stefan 81.161.203.140 19.08.2019

 Kiedyś ludzi wysiedlano siłą dzisiaj sami dobrowolnie wyjeżdżają za lepszym życiem.Była akcja Wisła teraz mamy odpływ Sanu 

user
Ghu 185.25.123.152 20.08.2019

A na zdjeciu Pesa 

nr 47/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium