Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 146/2018, Sobota 26 maja 2018 r., Filipa i Pauliny
Opublikowano
Przemyśl
„40 lat minęło…” 1 czerwca 1975 r. powstało województwo przemyskie
Dzisiaj coraz mniej ludzi pamięta, że w latach 1975 – 1998 istniał taki twór administracyjny, jak województwo przemyskie. 1 czerwca minie 40 lat od daty jego powstania. W tym dniu weszła w życie reforma administracyjna Polski. W miejsce dotychczasowych 17 województw i pięciu miast wydzielonych wprowadzono 49 województw.

Utworzone w 1975 r. województwo przemyskie było w pewnym sensie spełnieniem aspiracji mieszkańców Przemyśla i regionu. W opinii wielu osób Rzeszów po 1944 r. wyraźnie był faworyzowany kosztem innych części województwa. Faktycznie gros środków przeznaczano na rozwój stolicy województwa, stąd w Przemyślu utrwaliło się dość powszechne powiedzenie, że „w Rzeszowie, gdyby mogli, to nawet by San zabrali”. Podobne opinie dominowały też w innych miastach. W Krośnie stolicę województwa nazywano „Kruczkową Wolą”, nawiązując tym samym do silnej pozycji tamtejszego I sekretarza KW PZPR Władysława Kruczka. Aspiracje do bycia stolicą województwa w połowie lat 70. przejawiali też mieszkańcy Jarosławia, miasta centralnie położonego, w przeciwieństwie do przygranicznego Przemyśla. Stało się jednak inaczej, co wzbudzało poczucie nieskrywanej zazdrości u części mieszkańców Jarosławia. Województwo przemyskie objęło powierzchnię 4437 km kw. W 1975 r. zamieszkane było przez 374.300 osób.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 31.05.2015

W tym czasie lub tuż przed powstały  następujące zakłady , dające wiele miejsc pracy , w miarę godziwe Umowy o Pracę  z zachowaniem  najogólniej mówiąc  tzw. socjalu  , co zatem idzie , gwarancję  niezłej przyszłości. Oto one:" Sanwil ",  " Ponar -Plasomat" / ul . Konopnickiej/. Rozbudowa  Zakładów Płyt Pilśniowych , Zakładów Chemii Gospodarczej "Astra", PKP,   MPK  / nowa zajezdnia  przy ul. Lwowskiej w 1975r/. Nowe osiedla mieszkaniowe / Kazanów , Rycerskie ,  bloki   przy ul. 3-go Maja,   Grunwaldzkiej  - pierwsze 10-cio piętrowe w mieście,   Lelewela ,  w rejonie ulic  ; Borelowskiego   , Rogozińskiego . I prawdopodobnie  to nie wszystko.  Czy wspomniane miejsca pracy jeszcze istnieją  ? Czy nadal  rozwijane  jest budownictwo  w mieście  na taką skalę?

user
zenek,. 83.31.121.254 22:29:44 05-06-2015

Większa część tych inwestycji, powstała za rządów wzorcowego gospodarza, wojewody Zdzisława Cichockiego. Nigdy po nim, nie mieliśmy szczęścia mieć  kogoś podobnego do Niego. A szkoda....

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium