Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przemyśl, Lubaczów
Uniwersytet ludowy znowu dał lekcję! Folkowisko 2019 [ZDJĘCIA]
„Po Gorajcu dziady chodzo i ze sobą liry wodzo. A wy ludzie się nie bójcie, tylko dziadów poratujcie”.* Dla jednych koniec świata, dla innych początek – zgłębiania wiedzy o tradycjach przodków, pięknej przygody, otwartości. Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko inspirował na ziemi lubaczowskiej.
Porwali od pierwszych uderzeń bębnów. Wyczekiwany przez folkowiczan Żywiołak.
fot. Michał Szwerc
Porwali od pierwszych uderzeń bębnów. Wyczekiwany przez folkowiczan Żywiołak.

Jeszcze nie rozmazały się stopy odciśnięte w folkowiskowym błocie i nie zelżała opalenizna, a już niesie się wieść, że działy się rzeczy niezapomniane. Najbardziej rodzinny i przyjazny festiwal w Polsce od 11 do 14 lipca osnuty był wokół motywu dziadów. To nawiązanie do wędrownych gawędziarzy, którzy niegdyś, chodząc od wsi do wsi, przynosili opowieści o tym, co było i będzie.

– Dlaczego dziady? Bo powiedziano nam, że tworzymy najbardziej dziadowski festiwal, z czym się zgadzamy! Zwracamy się do tradycji, odwołujemy do przodków... Szukaliśmy wszystkiego, co najbardziej dziadowskie – muzyków, którzy snują opowieści czy dobywają najbardziej dziadowskiego instrumentu, czyli liry korbowej. Koncert finałowy lirników był dla mnie ważny. Nie zagrał zespół, który się zna. To byli ludzie, którzy spotkali się przy okazji Folkowiska, przewieźli melodie oraz historie ze swoich stron i wspólnie prawdziwie wskrzeszali tradycję. Koncert na 12 lir to coś tak niezwykłego, jakby nagle ożywili skamielinę – mówił głównodowodzący festiwalu Marcin Piotrowski.

Na wiele głosów

Wioseczka, w której na co dzień żyje trochę więcej niż 30 mieszkańców, przyjęła setki gości. Były muzyczne podróże. Petardy jak Hańba (a dla dzieci Czereśnie), legendarny Żywiołak, Ogenj, Joryj Kłoc. Klimatyczna Monika Kowalczyk, Pablopavo, Dziady Kazimierskie i kapele ludowe. Do tego polonez na kilkadziesiąt par o 3 w nocy!

Warsztatów i inicjatyw zaplanowanych oraz zrodzonych z potrzeby chwili było bez liku i trzeba by kilku lat, by poznać je wszystkie. Zbieranie ziół, lekcje kuglarstwa czy zwiedzanie synagogi? Tworzenie makram, kiszenie warzyw, a może zgłębianie tajników pisma z poleskich haftów?

Jednym z mistrzów rzemiosła był mieszkający w Rybotyczach Jacek Wydrzyński. Artysta rzeźbi w drewnie, zajmuje się land artem.
– Tworzę też obiekty z wierzb rosnących, największa moja ekspozycja znajduje się przy ZEK-u w Radymnie. Chciałem zainteresować festiwalowiczów wikliniarstwem. Idea była taka, by stworzyć podstawę koszyka, ale ludzie się otworzyli i chcieli więcej, zaczęli kombinować. Wyszły miseczki, tacki, kwiaty, słońca... Interakcja była świetna, bo przyjeżdżają tu nietuzinkowi ludzie. Klimat folkowy stanowi dla mnie największą inspirację przy pracy, a tu dawka jest potężna. To zasługa Marcina, jego rodziny, przyjaciół i ich nastawienia do ludzi, których traktują jak swoich gości. Człowiek od razu się czuje, jakbym przyjechał do siebie. Taki zjazd rodzinny, do którego nikt nie przymusza, a czeka się na niego cały rok – mówił J. Wydrzyński.„Ogarnianie nieogarnionego”

Za rok, od 9 do 12 lipca, 10. edycja festiwalu. Motyw przewodni wybrany: wehikuł czasu! – Chcemy zebrać to, co najpiękniejsze z poprzednich edycji i z nową mocą powtórzyć. Część poddamy pod głosowanie, część wybierze ekipa. W końcu tworzymy ten festiwal też dla siebie – zaangażowane są 64 osoby – stąd, z Polski i ze świata. Jestem zadowolony z młodego narybku wśród festiwalowiczów! Do nas, starych dziadów, dołączyli ludzie w wieku od 16 do 24 lat, nowa generacja, która niby nadaje na innych, a jednak tych samych falach – podsumowuje M. Piotrowski.

„Wędrujemy więc po świecie, gdzie nas los dziadowski niesie, a jak drogą się znudzimy, do Gorajca powrócimy”*.

* 1. i 23. zwrotka gorajeckiej pieśni dziadowskiej, której tekst powstał podczas warsztatów Wędrownego Uniwersytetu Korbowego.

6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
sasAnka 188.146.228.248 17.07.2019

Coś pięknego. Pozdrowienia dla rodziny Piotrowskich!

user
gfx 65.19.167.132 17.07.2019

https://www.zycie.pl/informacje/artykul/23786,hensfort-realizuje-projekt-b-r-o-wartosci-14-mln-zl

  Nigdy wiecej  marna jakość , Po zakupie brak kontaktu . montaż sfuszernowany wyrzucone pieniadze w błoto .
user
Tol 46.134.32.41 18.07.2019

Już by się chciało tam wrócić...

user
Wojtek 195.117.10.100 18.07.2019

Pięknie było! GORAJEC!!!

user
Wojtek 37.30.22.197 19.07.2019

Wakacje z Banderą!Cudo!

user
nik 155.133.95.20 15:25:29 20-07-2019

Racja, na mało którym festiwalu można znaleźć wywieszoną Polską Banderę :)

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium