Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 157/2020, Piątek 5 czerwca 2020 r., Walerii i Bonifacego
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Jak prawidłowo dbać o oczy?
Specyfika wielu zawodów, a także codziennego życia sprawia, że coraz więcej osób cierpi na problemy ze wzrokiem. Długotrwałe siedzenie przed komputerem i telewizorem, czytanie książek w złym oświetleniu, a także bardzo często również zanieczyszczone powietrze sprawiają, że oczy szczypią, pieką, bolą, łzawią i są zaczerwienione. To może w efekcie prowadzić do wystąpienia lub pogorszenia wady wzroku oraz innych niebezpiecznych schorzeń. W takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o oczy. Jak to zrobić? 1. Nawilżanie i ochrona oczu 2. Odpowiedni dobór okularów korekcyjnych

Nawilżanie i ochrona oczu


W przypadku suchych, zmęczonych i zaczerwienionych oczu, zazwyczaj spowodowanych długotrwałym korzystaniem z komputera, warto oczy nawilżyć. W tym celu można użyć dobrej jakości kropli nawilżających, które kupimy w aptece. Ponadto należy zapewnić sobie dobre światło w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że zarówno zbyt słabe, jak też zbyt mocne światło szkodzi wzrokowi. Powinno być ono również rozproszone. Podczas czytania i pracy najlepiej, aby światło padało z boku i nieco z tyłu. Siedząc przy komputerze, należy chociaż od czasu do czasu mrugać i odrywać wzrok od ekranu. W takiej sytuacji dobrze jest też mieć w otoczeniu rośliny zielone. Kolor ten bardzo dobrze działa na oczy, a poza tym relaksuje i uspokaja. Dobrze jest więc popatrzeć na roślinność, a jeśli nie mamy jej w pobliżu, spojrzeć w dal przez okno. Pracując w ten sposób, należy też robić co jakiś czas 5-minutowe przerwy. Nie wolno natomiast siedzieć „z nosem” przy monitorze lub telewizorze, nie powinno się także za bardzo pochylać do przodu głowy, lecz swobodnie trzymać ją nad tułowiem. Ważne jest również, aby w słoneczne dni nosić dobrej jakości okulary polaryzacyjne oraz przeciwsłoneczne z dużym filtrem UV. Należy pamiętać, że najważniejsze są właśnie szkła z dobrym filtrem, a niekoniecznie oprawki okularów, choć to przede wszystkim na nie zwracamy uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne.

Odpowiedni dobór okularów korekcyjnych

W przypadku występowania wady wzroku, należy pamiętać o odpowiednim dobraniu okularów i szkieł korekcyjnych. Powinny być one dopasowane przez lekarza okulistę albo optometrystę. W aptekach, a nawet dowolnych innych sklepach można znaleźć gotowe okulary korekcyjne, w których zazwyczaj oba szkła cechują się taką samą mocą. Tego rodzaju zakup nie jest dobrym rozwiązaniem. Samodzielnie nigdy nie będziemy bowiem w stanie tak dobrze dobrać szkieł, jak zrobi to specjalista korzystający z profesjonalnych, wysokiej klasy urządzeń. Poza tym, postępując w ten sposób, możemy spowodować więcej szkody, niż pożytku.

 

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium