Życie Podkarpackie nr 25/2019 Życie Podkarpackie nr 25/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2019, Wtorek 25 czerwca 2019 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Przemyśl
O krok od tragedii przy 3 Maja 65 w Przemyślu
Około 5-kilogramowy kawałek gzymsu odpadł z parterowego budynku przy ulicy 3 Maja 65 w Przemyślu. Całe szczęście, że była noc i nikt tamtędy wówczas nie przechodził.
fot. Mariusz Godos
To wstyd, że przy jednej z głównych ulic miasta stoi budynek, który jest straszydłem – uważają mieszkańcy ulicy 3 Maja.

Mieszkańcy bezpośrednio przylegającej do owego budynku kamienic, ale także sąsiednich od jakiegoś czasu nie mogą się doczekać konkretnej odpowiedzi ze strony odpowiedzialnych instytucji, co dalej z tą ruderą. Z całą pewnością nie jest zdatna do zamieszkania (...)

fot. Mariusz Godos
Z budynku odpadają nie kawałki, lecz kawały elewacji razem z cegłami czy gzymsy, powodując śmiertelne zagrożenie dla przechodniów.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
18 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
zażenowany przemyski obserwator 83.31.137.108 30.05.2019

Ale wydarzenie , taki jest niemal cały Przemyśl , obraz nędzy i rozpaczy , upadłe zadupie totalnie . Na Kopernika , Bohatterów Getta , Czarnieckiego czy Rokitniańskiej nie mówiąc o innych ulicach takie sypanie się tynków czy odpadanie gzymsów to codzienność , żadna sensacja  , chodząc po Kopernika niemal codziennie np. Kopernika 22 (obok dawnej szkoły) przechodzę od lat odruchowo  na jezdnię , nigdy nie pod ta ruiną. Zapraszam redaktorów Szwica czy Godosa na te ulice , wtedy zobaczą i sfotografują o wiele ciekawsze obiekty nie remontowane od  co najmniej 100 lat. Na resztę  szkoda czasu i słów , gówno z tego mojego pisania , oni jeszcze niedawno Choma obecnie Kukizowcy- Bakun nie mają pieniędzy nawet na ;posprzątanie po zimie ulic czy  jak w tym roku posadzenie bratków.

user
Theo 94.40.75.201 02:07:46 31-05-2019

Ale po kiego ch... remontować kamienice, zabetonujmy jeszcze bardziej Kopiec Tatarski i okolice !!!

user
p-k 185.18.135.126 31.05.2019

Pytam,czy miasto(prezydent)ma obowiązek remontować prywatne kamienice?Chyba,że żydki domagają się tego.

user
gfds 37.47.109.51 10:03:23 05-06-2019

Ma obowiązek zmusić właściciela do remontu . Tak jest w całej Europie a jak go nie stać niech sprzeda , odda i tyle .

user
olo 185.38.225.2 09:53:10 06-06-2019

Ta rudera jak i wiele innych należą do PGM-u, spółki miejskiej.

user
ktosia ! 85.89.174.195 31.05.2019

Nikt tego nie będzie naprawiał. Jest takie chore prawo że dopóki konserwator zabytków nie wyrazi zgody to będzie się sypało i ulegnie całkowitej erozji. Nawet właściciel nie ma dużego prawa do remontu bo najpierw konserwator zabytków musi wydać zgodę. Chore prawo w naszym kraju , mam działkę i muszę uzyskać zgodę żeby coś zrobić na swojej własności.   A wszędzie piszą że demokracja i że nie ma u nas niewolnictwa. Nestety jest niewolnictwo bo włodarze takie prawo ustanowili że bez ich zgody nie można się nawet w dupę podrapać tylko trzeba uzyskać zgodę na piśmie !!!

user
Janko 5.173.185.20 31.05.2019

Niech miasto odda mi ten budynek. Sam go wyremontuję!

user
Nick 83.31.243.127 21:08:14 31-05-2019

Ja także.... 

user
Jan 31.183.188.244 31.05.2019

Jeśli piszący artykuł   sprawdził czyją własnością jest budynek,  nawet jak jest na nim tabliczka  z napisem PGM to czy nikt nie zgłasza do  niego roszczeń  to nie zostaje nic innego jak  wykupić za 5.99  dostęp i przeczytać.  I dopiero wtedy narzekać.   Ludzie płacili w kamienicach za komuny groszowe  czynsze  a wymagania remontowe  mają wielkie.Pytam za jakie pieniądze i skąd je wziąć? Pamiętam że na początku lat  90 tych więcej płaciłem za wywóz śmieci niż dostawałem czynszu za mieszkanie /pokój +kuchnia +Wc/, była to równowartość 1 kg zwyczajnej kiełbasy.

Czy narzekający tutaj zdają sobie sprawę z kosztów remontu tak zapuszczonej kamienicy?

user
Nick 83.31.122.188 12:22:45 31-05-2019
Od konserwatora zabytków! To jest dziewiętnastowieczny budynek!
user
Jan 31.183.188.244 07:45:36 01-06-2019

Znajdziesz w necie  gdzie i na kogo  konserwator zabytków  wydał pieniądze w Przemyślu, chyba na portalu nowiny24  było, nie podaje linku bo go wykasują/ jak piszą  nie  promują konkurencji/   Znakomita ilość pieniędzy poszła na kościoły i budynki   będące własnością kościoła m.in. seminarium.   Na budynek/  dom czy kamienicę/ można otrzymać dofinansowanie , nie jest ono wysokie i remontu za to nie zrobisz,trzeba mieć potężny wkład własny. Zresztą wymagania konserwatora   tak szczerze  pisząc są pewnym utrudnieniem jeśli się robi remont systemem  "gospodarczym"

user
asdf 37.47.109.51 10:04:42 05-06-2019
Nie piepieprz z tymi groszami . Buliło się jak za zboże  z tym ,że czynsz zamiast na remonty trafiał do czarnej dziury .
user
olo 185.38.225.2 09:58:04 06-06-2019
Kasę przewala PGM, sprawdźcie ilu tam biurokratów i ich koligacje rodzinne.
user
Jan 31.183.188.244 11:42:31 06-06-2019

to  Ty pieprzysz @ asdf,    piszę o czasach do 1995 r i mam na to dowody, do dzisiaj przechowuję  książkę meldunkową i   pokwitowania zapłaty które trzymam dla wnuków i prawnuków  aby im  pokazać  co    znaczyła komuna.  A  znaczyła to że  do twojego domu wsadziła  lokatorów bez  twojej zgody i ustalała czynsz na niskim poziomie. Dotyczyło to nie tylko kamienic  ale też i domów rodzinnych. Ile domów zniszczyli lokatorzy to być może jeszcze starsi pamiętają,lokatorami byli ludzie  którzy weszli z lepianek do pokoi  wyłożonych parkietami, często palili tymi  parkietami w piecach.  Przykładem niech będzie  nieistniejący już  dwór na Zielonce. Jeszcze  na początku lat 80 tych byli tam lokatorzy i widać było po budynku  i otoczeniu co z nim  uczynili. Żyją jeszcze ludzie co mogą to potwierdzić. Zresztą są  dokumenty w postaci zdjęć, być może  "Życie" je posiada. Los tego bydynku o którym piszemy prawdopodobnie był właśnie taki.

user
Nick 83.31.122.188 31.05.2019

A gdzie jest MOPS i jego pomoc? 

user
Gość 83.9.17.192 31.05.2019

Mówicie o budynku...a ile jest dróg w mieście gdzie ludzie z trudem dostają się do domów. Dziś byłam na ul. Przerwa i powiem wam, że współczuję ludziom którzy muszą pokonać codziennie tą drogę do pracy, czasem kilka razy. A kto im zwróci za naprawy samochodów?  Pytałam i z tego co wiem pisali wiele podać i próśb do władz miasta, a nawet do gazet. Remonty polegały na zasypaniu dziur co pomaga na 2/3 miesiące...

user
X 83.31.121.46 01.06.2019

Tylko skończony idiota remontowałby takiego grata. 

Zburzyć, i wybudować nowy wg wymagań i oczekiwań XXI

wieku. 

user
katedaisy 27.73.248.133 03.06.2019

Pytałam i z tego co wiem pisali wiele podać i próśb do władz miasta, a nawet do gazet. Remonty polegały na zasypaniu dziur co pomaga na 2/3 miesiące...

kiss novel 

nr 25/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium