Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Przemyśl
Tragedia na świętego Jana. Czy można było jej uniknąć?
Nie pomoże zwiększenie liczby ulicznych latarni, wymalowanie na jezdni kilku dodatkowych przejść dla pieszych, ustawienie tyleż samo kolejnych znaków ograniczających prędkość czy progów zwalniających, jeśli kierujący pojazdami, ale i piesi, nie zachowają elementarnych zasad bezpieczeństwa i rozsądku.
fot. Mariusz Godos
Ulica św. Jana w Przemyślu. W tym miejscu 61-letnia mieszkanka jednej z miejscowości w powiecie jarosławskim chciała przejść przez jezdnię. Skończyło się tragicznie. Poniosła śmierć na miejscu.

Poniedziałkowe (22 grudnia 2014 r.) popołudnie było wyjątkowo brzydkie. Padał deszcz ze śniegiem, było mgliście. Taka aura powinna wymuszać na kierowcach, ale i na pieszych zdwojoną ostrożność. Przejście dla pieszych tuż za wjazdem w ulicę Kraszewskiego umiejscowione jest trochę niefortunnie, bo jadący od strony 3 Maja „wpadają” na nie wyjeżdżając z łuku drogi.

Przed godziną 16 było już ciemno. 61-letnia mieszkanka jednej z miejscowości w powiecie jarosławskim chciała przejść przez jezdnię. Skończyło się tragicznie. Została potrącona przez kierującą osobowym peugeotem. Siła uderzenia była na tyle duża, że piesza została odrzucona na przeciwny pas jezdni, wprost pod koła nadjeżdżającej skody. Poniosła śmierć na miejscu.

Czy tragedii można było uniknąć?

Opinie co do bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Przemyślu są bardzo różne. Wiele osób uważa, że miasto szuka oszczędności właśnie kosztem bezpieczeństwa mieszkańców. Zbyt późne włączanie oświetlenia i zbyt wczesne jego wyłączanie rankiem w okresie jesienno-zimowym czy stałe wyłączenie części latarni to prosta droga do tragedii. Twierdzą, że o ile fakt wyłączenia co którejś latarni jest jeszcze do zaakceptowania, to niedopuszczalne jest wyłączanie latarni oświetlających przejścia dla pieszych. A tak właśnie postąpiono w pobliżu przejść dla pieszych m.in. na ulicach Zana, Mickiewicza, Konarskiego czy na obwodnicy miasta, gdzie co trzecia latarnia nie świeci.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium