Życie Podkarpackie nr 24/2019 Życie Podkarpackie nr 24/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 168/2019, Poniedziałek 17 czerwca 2019 r., Laury i Adolfa
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Wakacje bezpieczne
Zbliża się sezon wakacyjny, a kolejne długie weekendy oraz ciepła pogoda zachęcają do wyjazdów. Kuszą również oferty zagranicznych wycieczek. To atrakcyjne cenowo propozycje wyjazdu nawet do bardzo egzotycznych krajów. Najczęściej jednak decydujemy się na wypady do bliższych lub dalszych państw Europy. Zobacz, o co musisz zadbać, by wypoczywać spokojnie.

Zadbaj o dokumenty

Przed wakacjami za granicą, ale także wtedy, gdy wyjeżdżamy do pracy, na studia lub w podróż służbową warto zabrać komplet dokumentów. Otwarcie granic oraz podpisane z wybranymi krajami umowy zdecydowanie ułatwiły podróżowanie oraz konieczne odprawy. Dlatego właśnie do wielu krajów wjedziemy z dowodem osobistym, do innych będziemy potrzebować paszportu, a jeszcze inne będą wymagać od nas także wizy. Takie wytyczne należy sprawdzić przed wyjazdem. Poza tym warto zadbać o kartę ekuz (https://ekuz.com.pl), a także pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

Karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest to dokument, który może okazać się niezbędny za granicą. Warto pamiętać, że nie jest on obowiązkowy, ale potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W dużym skrócie ułatwia procedury związane z koniecznością ratowania życia oraz dostępem do podstawowych usług medycznych, które podlegają refundacji przez NFZ. Chodzi przy tym o podstawową opiekę w danym kraju i może się zdarzyć, że będziemy potrzebować dodatkowych świadczeń. Na taką ewentualność warto się przygotować, wykupując polisę. Sprawdź, jaka jest różnica między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym, więcej na ekuz.com.pl.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Każdy ubezpieczony ma prawo do wyrobienia karty EKUZ. Jest to bezpłatny dokument wydawany na określony czas przez placówki NFZ. To w nich właśnie należy złożyć odpowiedni wniosek. Można procedurę wykonać również przez Internet, skanując wniosek i wysyłając go do NFZ oddziału wojewódzkiego mailem, faksem lub też korzystając z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Wniosek można wysłać również pocztą. Podobnie jest z odbiorem karty – jest wyrabiana na miejscu w placówce lub dostarczana przez listonosza. Warto pamiętać, że może być również odebrana przez osoby trzecie na podstawie upoważnienia. Karta EKUZ daje możliwość do skorzystania z opieki medycznej na tych samych zasadach, jakie obowiązują ubezpieczonych mieszkańców danego kraju. Z praktyki wynika, że za konsultacje lekarskie, akcję ratowniczą, pobyt w szpitalu lub transport medyczny trzeba będzie dopłacić. Wtedy przydaje się dodatkowe ubezpieczenie.

nr 24/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium