Życie Podkarpackie nr 28/2019 Życie Podkarpackie nr 28/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 198/2019, Środa 17 lipca 2019 r., Bogdana i Aleksego
Opublikowano
Przemyśl
Sytuacja przed egzaminami gimnazjalnymi w przemyskich szkołach [AKTUALIZACJA]
W mieście powołano sztab kryzysowy w sprawie trwającego strajku nauczycieli. Wiadomo już, w których szkołach egzamin gimnazjalny odbędzie się na pewno.
fot. Paweł Bugira

Podczas dwóch pierwszych dni egzaminów gimnazjalnych (środa, czwartek, czyli 10 i 11 kwietnia) zapewniona będzie właściwa liczba nauczycieli w szkołach:

  • Szkoła Podstawowa nr 4
  • Szkoła Podstawowa nr 14
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Przemyślu

- Trwają rozmowy z prowadzącymi szkoły niepubliczne w celu zapewniania pełnego składu komisji w dwóch szkołach, tj. Szkole Podstawowej Nr 5 i Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi - informuje Witold Wołczyk, rzecznik urzędu miejskiego. 

Efekty tych ustaleń mają być znane dzisiaj popołudniu.

AKTUALIZACJA


Popołudniu miasto wydało komunikat o następujacej treści: 

"Jak już informowaliśmy dzisiaj od rana trwały rozmowy z dyrektorami szkół publicznych i niepublicznych w sprawie organizacji składów komisji do egzaminów gimnazjalnych, które rozpoczynają się jutro. W ich wyniku na dwa dni, czyli środę i czwartek zapewnione zostały pełne składy komisji i egzaminy odbędą się zgodnie z planem we wszystkich przemyskich szkołach.

Składy komisji zostały uzupełnione przez dyrektorów innych placówek miejskich oraz nauczycieli szkół niepublicznych. Trwają nadal rozmowy związane z uzupełnieniem składów komisji na egzaminy językowe zaplanowane na piątek 12 kwietnia. Dotyczy to szczególnie dwóch wspomnianych przez nas we wcześniejszym komunikacie placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej Nr 5 i Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. O wyniku rozmów będziemy informować na naszej stronie internetowej."

Witold Wołczyk

rzecznik prasowy

Urząd Miejski w Przemyślu



15 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
p 82.160.152.11 09.04.2019

A ktoś myśli o dzieciach?

Nauczyciel z powołania na pierwszym miejscu powinien postawić dobro dzieci.

user
Tun 37.30.25.61 14:23:28 09-04-2019

Robią to właśnie dlatego, że myślą o swoich uczniach. Dbając o swoje dobro nauczyciele pośrednio dbają o uczniów, zarówno obecnych jak i przyszłych. Nie czas żałować róż gdy płoną lasy. 

user
45fcd3a 37.30.25.61 14:28:32 09-04-2019

O dzieciach mógł pomyśleć PIS przed likwidacją gimnazjów. To im zaszkodzi bardziej niż ewentualne przesunięcie terminu egzaminów że względu na protest. Chaos, łączenie szkół, nadmiar obowiązków nauczycieli, zmiana podstawy programowej.. To nie miało prawa dobrze się skończyć, a po części jest przyczyną protestów. 

user
Tadeusz 79.191.69.28 09.04.2019

Cały aktyw partyjny czyli katecheci w akcji./już ich widzę w składzie komisji/

Dawniej taka role pełnili politrucy czyli aktywiści partyjni jedynie słusznej partii  z przewodnią jej rolą.

user
Asiulka 81.161.203.120 09.04.2019

Egzamin gumnazjalny w sp??? Litości??? Kto pisze te artykuły?????

user
Ja 37.30.18.161 15:04:52 09-04-2019
A jak inaczej? Nie ma już szkół gomnazjalnych tylko podstawowe.
user
Asiulla 81.161.203.120 15:20:48 09-04-2019

Jak nie ma? Wlasnie ostatni rocznik gimnazjum pisze egazMin

user
p 82.160.152.11 09.04.2019

Rodzice przestaną posyłać dzieci do Szkół i będą w Polsce puste Szkoły i Kościoły?

user
Tadeusz 79.191.69.28 16:44:00 09-04-2019

Nie dajmy sie podzielić.

Ten strajk to nasz strajk.

Strajk nas wszystkich.

Niezależnie od zawodu .

user
Rodzic 188.147.109.129 09.04.2019

"Dbając o swoje dobro nauczyciele pośrednio dbają o uczniów, zarówno obecnych jak i przyszłych" - no błagam. Walczą o swoje wynagrodzenia. Nic więcej. Jak się to ma etosu nauczyciela z czasów okupacji, którzy narażali swoje ŻYCIE ucząc przyszłe pokolenia. 

Nikt nie odmawia nauczycielom prawa do strajku. Ale odmowa przeprowadzenia egzaminów, wskazywanie na możliwą eskalację działań idącą w kierunku braku promocji, próby strajków okupacyjnych, żeby nie dopuścić do egzaminów, czy usuwanie dzieciaków z bursy to walka o dobro uczniów? BZDURA! Właśnie takimi działaniami nauczyciele uczą, że powszechna patologia może stać się normą. Warunkiem jest jej skala.

user
asasas 217.99.248.199 09.04.2019

Moi Państwo Nauczyciele strajkują tylko w szkołach publicznych. Po strajku co niektórzy idą sobie dorabiać w szkołach niepublicznych bo tam nie obowiązuje Karta Nauczyciela  i w tych szkołach i przedszkolach rodzice nie mają problemu - dzieci chodzą do szkoły i egzaminy nie są w żaden sposób zakłócone . W niosek nasuwa się prosty

user
nauczyciel 31.183.193.157 09.04.2019

Jak strajkują policjanci... cisza, bo przecież należy im się.
Jak strajkują pielęgniarki....cisza, bo przecież należy im się.
Jedni i drudzy zostawili wasze dzieci bez opieki podczas strajku.
Jedni i drudzy składali przysięgi służenia innym. Gdzie był ich etos?
Szanowny Rodzicu nie walczę o wyższą pensję!
Wystarczy mi taka jaką przedstawiają codziennie Wam w TVP Info, czyli kwoty rzędu 5000 zł.
Nauczyciele mają dosyć poniżania i opluwania oraz wszechobecnego kłamstwa na temat ich pracy.
Szkoły są niedofinansowane. Nauczyciel płaci za wszystko (papier do ksero, tusze do drukarki, tonery, jest menedżerem podczas wycieczki, autorem wielu projektów, z których zdobywa się środki na pomoce dydaktyczne, dzięki którym Twoje dziecko może się rozwijać intelektualnie i sportowo). Tego nie robi miasto, ani dyrektor. To wszystko robi nauczyciel, bo chce zadbać w jak najlepszym stopniu o rozwój Twojego dziecka.
To dzięki nauczycielowi Twoje dziecko zdobyło pierwszy dyplom, medal, czy nagrodę. Poczuło się dowartościowane.
Nauczyciele nie są wściekli na Wasze dzieci, którymi na co dzień się zajmują.
Nauczyciel zajmuje się Twoim dzieckiem bez względu na to czy dziecko nauczyciela zwyzywa i nie szanuje (bo wynosi to z domu!), czy rodzic nauczyciela zwyzywa i obrazi. Nauczyciele są ponad tym. To właśnie nasz etos. To nie my uczymy dzieci przeklinania i braku szacunku do drugiej osoby.
Proszę nie wrzucać wszystkich nauczycieli do jednego worka i nie wysyłać mnie do Biedronki na kasę, skoro mam tak źle.
Mam dobrze. Dziś walczę o szacunek do samego siebie i tego zawodu.

user
Rodzic 188.146.54.200 10:13:49 10-04-2019

Drogi Nauczycielu,

Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest jak się okazuje problemem. Napisałem, że "nikt nie odbiera nauczycielom prawa do strajku". Zastrzeżenie dotyczy faktu odmowy przeprowadzenia egzaminów i kilka innych aspektów, o których napisałem. Aspektów, które podpadają pod działania patologiczne. 

Co do wychowania dziecka to nie zgodzę się z Tobą. Wychowaniem dziecka zajmują się w 1/3 rodzice, 1/3 szkoła, 1/3 środowisko. I nie jest to moje mądrzenie tylko potwierdzają to badania najlepszych specjalistów w tym zakresie.

Co do etosu pracy nauczyciela to niestety opinia mocno odbiega od tego co było kiedyś.

Piszesz, że walczysz o szacunek. Pozwolę sobie przypomnieć postulaty strajkowe ZNP; kolejność ustalona przez ZNP:

1. Podwyżka w wysokości 1000 zł dla pracowników pedagogicznych

2. Większe nakłady na oświatę z budżetu - przytłaczająca większość nakładów to nakłady płacowe

3. Zmiana oceny pracy nauczycieli

4. Zmiana ścieżki awansu

5. Dymisja minister Anny Zalewskiej 

Nauczycielu, podstawą prowadzenia dialogu jest powoływanie się na argumenty.


user
JAAAA 83.31.69.103 09.04.2019

ty 'nauczyciel' dlaczego klamiesz  ze za wszystko placisz  to wielka bzdura ,rodzice placa skladki a ty za to kupujesz papier do ksero itp. i z tego sam korzystasz,jakim jestes menedzerem podczas wycieczki,sam nauczyciel nie jedzie na wycieczke zabiera ze soba piecioro rodzicow ,ktorzy pilnuja i opiekuja sie dziecmi i to prawda ze walczysz tylko o o siebie i swoj byt aby tobie bylo dobrze i byla duza kasa przykladem jest to jak zachowujecie sie podczas zblizajacych sie egzaminow gdzie zakladnikami sa dzieci i mlodziez .I to jest cala prawda

user
I\'m pissed off 185.25.123.172 00:02:20 10-04-2019

ty "JAAAA" 


Po lekturze twoich i tobie podobnych wpisów podjąłem następujące decyzje:

- na wycieczkę ze swoim potomkiem pojedziesz sam, ja może (jeszcze się zastanowię) udam się z nim CO NAJWYŻEJ do Krasiczyna i to w godzinach 7.00- 15.00 raz w ciągu roku szkolnego,

-  zapomnij o zabieraniu twoich dzieciaków w Bieszczady czy inne bardziej odległe miejsca,

-  wybij sobie ze łba zielone szkoły z moim i moich koleżanek i kolegów udziałem,

- sprawdziany od dziś twój Brajan, Kewin, Dżesika, Nadunia czy inny Kosma będą przepisywać z tablicy,

- kontaktować to się będziemy TYLKO przez dziennik elektroniczny a odpowiedzi na swoje zapytania otrzymasz jak z urzędu - po okresie 2 tygodni.,

- zapomnij też już dziś, że tobie i tobie podobnym udostępnię mój prywatny numer telefonu byś mi dooopę zawracał po godzinach pracy. 


 D O T A R Ł O ????

nr 28/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium