Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 146/2018, Sobota 26 maja 2018 r., Filipa i Pauliny
Opublikowano
Przemyśl
Punkt Informacji Europejskiej ED podczas odchodów Dnia Europy!
W Przemyślu Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct zorganizował Dzień Europy, w ramach święta wraz z Syriuszem maskotką UE i studentami rozdawaliśmy na ulicach miasta żółte tulipany, składając życzenia z tej okazji, a dla odwiedzających nasze stoisko Punkt ED przygotował ciekawe publikacje.

Święto Europy w Rzeszowie w WSPiA

Prawie 500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów uczestniczyło w zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Przemyśl, z okazji obchodów  Dnia Europy. Impreza pod hasłem Europejski Rok Rozwoju  odbyła się w środę 13 maja 2015 r. w rzeszowskim Kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. konkursy, koncerty, rozgrywki sportowe. Studenci rozdali również mieszkańcom Rzeszowa setki żółtych tulipanów, obdarowani nie kryli radości.

W WSPiA w tym roku z okazji  Dnia Europy odbyło się  wiele atrakcji dla uczestników imprezy. Przez cały dzień można było wziąć udział w kilkunastu konkursach o tematyce unijnej m.in. europejskim kole fortuny, układaniu puzzli europejskich, rozpoznawaniu dawnych walut oraz konkursach plastycznych. Odbył się także konkurs rozpoznawania przebojów z państw UE, odbył się koncert studenckiego zespołu „Puszczeni na awans”, wystawa fotografii zgłoszonych do konkursu „Europejskie wspomnienia z wakacji”, europejski turniej futsalu o Puchar Rektora WSPiA oraz zawody na strzelnicy elektronicznej.

Przez cały dzień oprócz konkursów i zabaw młodzi ludzie mogli spotkać się z przedstawicielami instytucji zajmujących się wsparciem dla różnych inicjatyw. Staraliśmy się pokazać w jaki sposób i gdzie szukać unijnego dofinansowania na swoje często bardzo innowacyjne pomysły. Uczestnicy Dnia Unii Europejskiej mogli poznać także zalety unijnych programów np. ERASMUSA. O swoich doświadczeniach opowiedzieli studenci WSPiA, którym udało się wyjechać na zagraniczne uczelnie, odbyła się prezentacja zwyczajów, kultury i sztuki różnych krajów Europejskich.

Uczestniczyłam w kilku konkursach, które tak naprawdę uczyły nas przez zabawę. Najfajniejsze było oczywiście europejskie karaoke i odgadywanie hymnów państw unijnych. Furorę zrobił też prowadzący imprezę, czyli brzuchomówca Piotr Boruta i mały Syriusz. Świetnie bawiliśmy się przy jego dowcipach. Obowiązkowe było też zdjęcie z maskotką UE, czyli Syriuszem – mówi Kasia, studentka WSPiA.

Uczestnicy Dnia Europy w WSPiA oprócz  stoiska Punktu ED,  który przygotował ciekawe publikacje nie tylko dla młodzieży ale dla wszystkich zainteresowanych,  mogli odwiedzić inne stoiska informacyjne instytucji europejskich . Swoją prezentację przedstawił także Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, który wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych w największym Europejskim Programie w zakresie badań naukowych – HORYZONT 2020.

Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej ustanowiony został w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Dokument 9 maja 1950 zaprezentował Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji. Dzień Unii Europejskiej nazywany również Dniem Europy ustanowiony został podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium