Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 146/2018, Sobota 26 maja 2018 r., Filipa i Pauliny
Opublikowano
Przemyśl
Koncerty, zabawy, zawody, nagrody dla całych rodzin już 14 czerwca!
560 dzieci z ubogich rodzin wysłanych do tej pory na aktywny wypoczynek, 560 spełnionych pragnień, moc atrakcji sportowych i artystycznych, występy gwiazd – przed nami XIV 14. Wielki Charytatywny Piknik „Wakacje bez barier”, wydarzenie, które koniecznie trzeba uwzględnić w kalendarzu imprez plenerowych 2015!

Brit-pop w polskim wydaniu

Nasz 14. Wielki Charytatywny Piknik „Wakacje bez barier” zbliża się wielkimi krokami! 14 czerwca jak co roku na stadionach Polonii zjawimy się tłumnie, złaknieni sportowej aktywności, wypoczynku pod chmurką i muzycznej uczty. Przed nami kolejna gwiazda – zespół Manchester!

Impreza, którą koniecznie trzeba wpisać w kalendarz imprez plenerowych 2015, będzie przebiegać w tym roku pod znakiem Węgier. Poza wszelkimi atrakcjami i niespodziankami z tym związanymi, które szeroko opisywaliśmy w poprzednich numerach Życia, tradycją już jest, że aby uświetnić naszą imprezę, zapraszamy szczególne postaci muzyczne. Dla przemyskiej publiczności grali już Golden Life, IRA, Dżem! 14 czerwca wystąpi dla Was zespół, który może się poszczycić wspólnym koncertem z Rodem Stewartem!

 

Zwycięzcy TOPtrendów

Manchester pierwsze nieśmiałe kroki stawiał w 2006 roku w Toruniu. Już rok po powstaniu wpisał się złotymi zgłoskami w historię najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Piosenka Do gwiazd znalazła się na prestiżowej dla słuchaczy Trójki składance Minimax.pl, sygnowanej przez Piotra Kaczkowskiego. Kulminacją roku dla zespołu było uczestnictwo w finale telewizyjnego programu MTV Rockuje oraz występ na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie Manchester wykonał własne aranżacje utworów Republiki. Prawdziwym przełomem okazał się jednak rok 2008, który przyniósł toruńskiej grupie zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. Manchester swoim debiutanckim singlem Dziewczyna gangstera zdeklasował konkurencję, zdobywając dwie główne nagrody – publiczności oraz internautów!

Podbijają serca słuchaczy

W listopadzie 2008 roku zespół docenili również słuchacze Radia WAWA, przyznając mu Złotego dzioba w kategorii Debiut Roku. Wtedy również ukazał się debiutancki album formacji, zatytułowany Manchester, na którym znalazły się takie radiowe przeboje jak: Berlin lubi deszcz, Nie na pierwszej randce czy wspomniana już, obsypana nagrodami Dziewczyna gangstera. Płyta zyskała uznanie fanów i dziennikarzy. W roku 2009 Manchester walczył o nagrodę Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie z piosenką Tajemnica. Zespół wielokrotnie występował na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, będąc dwukrotnie nominowanym do Superjedynki. Na drugim krążku zespołu, Chemiczna Broń z 2011 roku, znalazły się takie hity, jak uwielbiany przez publiczność na koncertach Lubię twoje włosy, Lawendowy, Tajemnica czy Autostrady kłamstw. W 2013 roku Manchester zagrał przed Rodem Stewartem na stadionie w Rybniku. Frontmana Manchesteru można było zobaczyć i usłyszeć w specjalnym odcinku Szansy na sukces, w którym znani wokaliści i wokalistki interpretowali utwory Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Pod koniec 2014 roku ukazał się singiel Zapominanie, zapowiadający trzeci album toruńskiej formacji. W roku 2015 zespół wypuścił drugi zwiastun nadchodzącej płyty – energiczny utwór Za mało. 

Klimatyczny brit-pop z myślą o dzieciach

Zespół Manchester zafascynowany jest brytyjskim brit-popowym/pop-rockowym brzmieniem, nawiązując – nie tylko graniem, ale i swoją nazwą – do Oasis, jednego ze swoich ulubionych wyspiarskich bandów, o czym przekonają się 14 czerwca uczestnicy naszego 14. Wielkiego Charytatywnego Pikniku „Wakacje bez barier”. Pamiętajcie, że Piknik organizowany przez redakcję Życia Podkarpackiego i Fundację ŻP „Podaruj Dzieciom Radość” dedykowany jest dzieciom niepełnosprawnym z ubogich rodzin okolic Przemyśla. Całe to muzyczno-sportowo-artystyczne zamieszanie ma na celu zebranie środków na ich wyjazd na Żuławy Wiślane. Do tej pory dzięki Wam udało się wysłać 560 dzieci na letni wypoczynek. W tym roku, przy Waszym wsparciu, mamy nadzieję dobić do 600!

Redakcja Życia Podkarpackiego oraz Fundacja Życia Podkarpackiego „Podaruj Dzieciom Radość” po raz 14. zapraszają na zbliżające się wielkimi krokami wydarzenie. W tym roku nasza cykliczna impreza skupi rzesze widzów na dolnej stacji wyciągu i boiskach Polonii 14 czerwca. Wspaniale bawiliście się z nami przez ostatnich kilkanaście lat, więc jak zwykle liczymy na Waszą obecność, obiecując radosne przeżycia, wyśmienity wypoczynek i poczucie satysfakcji z niesienia pomocy dzieciom. Bo dla nich to wszystko!  Jak co roku kwestować będziemy na rzecz organizacji letniego wypoczynku dla dzieci niepełnosprawnych z ubogich rodzin Przemyśla. O tym, jak wiele dzięki Wam udało się do tej pory osiągnąć, niech świadczy fakt, że dzięki wsparciu ludzi wielkich serc udało się nam wysłać na niezapomniane wakacje grupę ponad 560 dzieci.

Morskie opowieści, górskie wspinaczki

Uradowani milusińscy ruszyli na aktywny wypoczynek w różnych kierunkach, odwiedzili m.in. Tatry Polskie i Słowackie, Pobierowo nad Bałtykiem, Bieszczady. W tym roku planujemy wysłać dzieci na dwutygodniowy wypoczynek do malowniczej miejscowości Stegna na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską. Wakacyjne wyjazdy to dla naszych podopiecznych nie tylko wodne szaleństwa, konne przejażdżki i wycieczki pełne ciekawych opowieści, zawsze połączone są też z edukacją profilaktyczną przeciw uzależnieniom. Pamiętajcie, każdy grosik zebrany podczas naszego Wielkiego Pikniku Charytatywnego zostanie przekazany na ten szczytny cel!

Coś dla ducha, coś dla ciała

Bogaty kalejdoskop wydarzeń przez lata gwarantował wspaniałą rozrywkę dla całych rodzin, w tym chlubną opinię największej imprezy plenerowej na Podkarpaciu zamierzamy potwierdzić. Co roku aktywnym zapewnialiśmy sportową dawkę rozrywki: mecze piłkarskie, pełną emocji olimpiadę przedszkolaków, zawody dzieci niepełnosprawnych, Off Road, loty balonem, sztuki walk, zawody konne i przejażdżki na kucach, zapierające dech w piersiach pokazy gimnastyki artystycznej i trików motocyklowych. W tym roku po raz pierwszy widzowie podziwiać będą Formułę I Gokardów w wykonaniu VIP-ów. Jak zawsze nie zabraknie też oprawy artystycznej, bogatej w widowiskowe występy taneczne i wokalne, a także wybory tej najpiękniejszej. Rozlosujemy też cenne nagrody w naszej wielkiej loterii.

Bądźcie z nami 14 czerwca!

Dla wspaniałej publiczności zagrały w ubiegłych latach takie muzyczne legendy, jak Dżem, IRA, Golden Life, w tym roku stawiamy na młodość! Będziemy się bawić przy dźwiękach brit popu z domieszką rocka – gwiazdą wieczoru Manchester. XIII Wielki Piknik osnuty był wokół kultury amerykańskiej, w tym kolorytu doda piękno węgierskiego folkloru – nie zabraknie węgierskiej muzyki i smakołyków dla łasuchów, a swoją obecnością zaszczyci nas Konsul Generalna Węgier w RP dr hab. Adrienne Körmendy. Aby po raz kolejny zebrać niezbędne środki na organizację letniego wypoczynku dzieci niepełnosprawnych z najbiedniejszych rodzin Przemyśla, spotkamy się 14 czerwca 2015 r. Bądźcie z nami! 

Podejmij węgierskie wyzwanie!

Kraj nad pięknym, modrym Dunajem, kuszący turystów znanym kąpieliskiem nad Balatonem, wodnym szaleństwem w Miszkolcu czy Hajduszoboszlo, znanym na cały świat gulaszem i wybornym trunkiem z Tokaju. Ale Węgry to znacznie więcej!

Węgrzy to w Europie naród o tyle nietypowy, że przez długi czas nieznane było ich pochodzenie – aż odnaleziono korzenie wśród ludów ugrofińskich. Przemyślanom kojarzą się głównie z budową potężnej twierdzy w połowie XIX wieku, ale wędrówki Węgrów w nasze rejony datuje się znacznie wcześniej. Lekcją historii może być choćby ekspozycja przemyskiego muzeum, upamiętniająca sensacyjne odkrycie z 1976 roku – jedyne na terenach dzisiejszej Polski cmentarzysko staromadziarskie z przełomu IX i X wieku. By udowodnić, że sentencja „Węgier – Polak dwa bratanki” nie bez kozery powtarzana jest przez lata, redakcja Życia Podkarpackiego i Fundacja ŻP „Podaruj Dzieciom Radość” postanowiła podczas tegorocznego 14. Wielkiego Pikniku Charytatywnego wziąć ją na warsztat.

Magiczny sześcian

Bűvös kocka, czyli magiczna kostka, popularnie zwana kostką Rubika, rzuca rękawicę najtęższym pasjonatom zabaw logicznych z całego świata. Nie każdy jednak wie, że jej wynalazcą był rodowity Węgier – Ernő Rubik, który stworzył dzieło tak skomplikowane, że sam pierwszy raz układał je przeszło miesiąc. Dziś układanie ścian kostki w jednolitych barwach dorobiło się wielu technik, w tym dwa polskie systemy i kilkanaście – metoda bez patrzenia. Przed pasjonatami sześcianu podczas Pikniku stawiamy wyzwanie! Co prawda nie przewidujemy miesiąca na rozstrzygnięcie, ale patrzeć na wyniki własnych wysiłków z pewnością pozwolimy wszystkim śmiałkom, którzy przybędą ze swoją kostką i zechcą stanąć w szranki. Szukajcie nas na parkingu dolnej stacji wyciągu!

Szaleństwo na torze

Węgierskie konotacje będzie miała również kolejna sportowa odsłona naszego Pikniku – zmagania gokartów. Pierwszym torem Formuły 1 zbudowanym za żelazną kurtyną był węgierski Hungaroring. Na tym rozlokowanym w Dolinie Trzech Źródeł wąskim i krętym torze, wymuszającym znakomite umiejętności technicznie, odbywa się Grand Prix Węgier. Ciekawostką jest, że patronem oddanej w 2009 roku dodatkowej trybuny uczyniono Roberta Kubicę. Na przemyskim torze 14 czerwca podziwiać będzie można zawody Formuły 1 VIP-ów, w których wystartuje m.in. prezydent Przemyśla Robert Choma. Poprowadzi je natomiast jeden z najlepszych kierowców w Polsce w klasie 5, przemyślanin Grzegorz Musz. Specjalnie dla amatorów motoryzacji zademonstruje on też jazdę pokazową. Kroskart Tor Przemyśl w dniu Pikniku dostępny będzie dla każdego. W pełni zabudowana karoseria, antyuderzeniowa sprężyna kierownicy gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy nawet najmłodszym śmiałkom. Wytrawnych kierowców może skusić natomiast fakt, że zaopatrzone w 10 koni mechanicznych gokarty mogą pomknąć nawet 80 – 90 na godzinę na otwartym torze. 

Urok folkloru

Poza wymiarem sportowym uczestnicy naszego Pikniku podziwiać będą piękno węgierskiego folkloru w wykonaniu działającej od 22 lat w Egerze kilkunastoosobowej grupy tanecznej Szederinda. W barwnych strojach przybliżą oni dynamiczne, osnute na archaicznych pieśniach ludowych czardasze i hajduki. Natomiast melodie znad Dunaju cieszyć będą uszy melomanów za sprawą kapeli bałkańskiej. Patronat honorowy nad imprezą, oprócz prezydenta Przemyśla, objęli Ambasador Węgier w RP dr Ivan Gyurcsik oraz Konsul Generalna Węgier w RP dr hab. Adrienne Körmendy, która tego wyjątkowego dnia zaszczyci nas swoją obecnością. Wy też bądźcie z nami. Pamiętajcie, każdy grosik, który zbierzemy 14 czerwca, przeznaczamy na letni wypoczynek dzieci niepełnosprawnych z ubogich rodzin z okolic Przemyśla!

UWAGA, UWAGA! POBIEGNIJ Z NAMI!

Zapraszamy mieszkańców Przemyśla i okolic do udziału w I Biegu Górskim 14 czerwca o godzinie 11.00. Start i meta zlokalizowane będą na bocznej płycie boiska Polonii Przemyśl. Dystans i trasę biegu podamy jeszcze w tym tygodniu na stronie Życia Podkarpackiego (zycie.pl) i Przemyskiego Klubu Biegacza (przemyskiklubbiegacza.pl). Możemy tylko zdradzić, że będzie bardzo ciekawa i atrakcyjna. Organizatorzy zapewniają elektroniczny pomiar czasu, numer startowy, pamiątkowy kubek wykonany specjalnie na tę okazję, a także wiele nagród w konkursie tuż po biegu. Dla zwycięzców Szafa Biegacza przygotuje atrakcyjne nagrody. Opłata startowa zostanie przekazana na organizację letniego wypoczynku dzieci z ubogich rodzin Przemyśla i okolic!

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
pp 164.127.130.248 12.06.2015

GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ PROGRAM TEGO PIKNIKU? Nie ma go ani na stronie gazety, ani fundacji, ani na fb  :/

user
xyz 185.18.135.244 13.06.2015

są rozwieszane plakaty po mieście i tam jest cały plan 

user
Ana 83.31.122.35 13.06.2015

Będą rozdawać autografy? <3

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium