Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 293/2019, Niedziela 20 października 2019 r., Ireny i Kleopatry
Opublikowano
Przemyśl
Sara marzy o występie w Pucharze Świata. Pomóżmy!
12-letnia Sara Staszyszyn ma kolejne wielkie marzenie. Chciałaby wziąć udział w World Para Dance Sport Competitions 2019, które od 18 do 22 kwietnia br. odbędą się w holenderskim Cuijk. Rodziców dziewczynki na wózku inwalidzkim nie stać jednak na spełnienie jej marzenia...
fot. Kamil Jacek Zarański
Sara Staszyszyn ma kolejne wielkie marzenie. Chciałaby wystartować w Pucharze Świata w Tańcu na Wózkach, który odbędzie się w holenderskim Cuijk.

O 12-latce pisaliśmy kilka razy. Mimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby – wrodzonej łamliwości kości III stopnia – dzielnie walczy nie tylko o swoje życie, ale także o realizację marzeń. Porusza się tylko i wyłącznie na wózku inwalidzkim. Jednak na przekór wszystkiemu i wszystkim postanowiła, że będzie tańczyć.

Ma zaledwie 83 cm wzrostu, waży 12 kg. Ma bardzo kruche, niewykształcone w pełni kości. Choroba zdeformowała jej ciało. Dziewczynka przestała się rozwijać.

– Jak mama mnie urodziła, to już miałam siedem czy osiem złamań. Dla mnie to, że nie mogę chodzić i poruszam się na wózku, jest trudne. Sama nie mogę chodzić do ubikacji, nie mogę wejść do wanny. To ciężkie. Często zamykam się w pokoju i płaczę – opowiada.

Oprócz łamliwości kości Sara cierpi też na hiperglikemię, która wywołuje u niej zmęczenie i senność.

Do Holandii po mistrzostwo?

Taniec ją porwał. Wywalczyła już kilka poważnych, krajowych i międzynarodowych trofeów, prezentując swoje umiejętności na wózku. W ciągu kilku lat ćwiczeń w Studiu Tańca Golden Dance w Przemyślu zdobyła takie umiejętności, które zaprowadziły ją na sam szczyt. Swego czasu była bohaterką programu TVN – Uwaga!

Od 18 do 22 kwietnia br. w holenderskim Cuijk odbędzie się Puchar Świata w tańcach dla osób niepełnosprawnych. Sara marzy o tym, aby w nim wystartować. Niestety, jej rodziców nie stać na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem. Całkowita suma potrzebna na wyjazd dziewczynki wraz z mamą Beatą w charakterze opiekuna-asystenta (samolot, noclegi, udział, dojazdy itp.) to około 7 tys. 500 zł.

Na stronie internetowej

https://pomagam.pl/saratanczynawozku 

Grzegorz Lewandowski rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Sary.

– Jeżeli uda się uzbierać tę kwotę, nasza dzielna bohaterka będzie mogła, o czym jestem głęboko przekonany, zdobyć kolejne ważne w swojej karierze mistrzostwo. Bardzo prosimy o wpłaty, wszystkie wydatki zostaną publicznie rozliczone, a środki, które ewentualnie zostaną, przekazane na inny cel wybrany na pomagam.pl. Wpłacajmy, udostępniajmy i trzymajmy kciuki za występ Sary w Pucharze Świata w Tańcu na Wózkach – zaapelował organizator zbiórki.

Nam pozostaje tylko przyłączyć się do tego apelu i prosić ludzi dobrej woli o wpłaty wolnych datków, potrzebnych do realizacji marzeń przemyskiej tancerki na wózku.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium