Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 265/2017, Piątek 22 września 2017 r., Tomasza i Maurycego
Opublikowano
Przemyśl
Lekarze z Polski pojechali przebadać rodaków w Naddniestrzu
9-osobowa grupa, głównie lekarzy różnych specjalizacji, wyjechało dziś popołudniu do Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej. – Jedziemy przebadać mieszkających tam Polaków – mówi przemyślanin Marek Pantuła, koordynator akcji.
fot. Paweł Bugira
- Obecnie chodzi o to, żeby diagnozować. Założymy kartoteki, stworzymy karty zdrowia, a w przyszłości chcemy ten temat kontynuować – opowiada M. Pantuła. Odwiedzimy miejscowości, w których mieszka najwięcej Polaków: Słobodę Raszków, Tiraspol i Raszków, ale będą przyjeżdżać nasi rodacy z całego kraju – dodaje.
M. Pantuła odwiedzał Naddniestrze już wielokrotnie. Jest nawet honorowym członkiem tamtejszego Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra”. Akcję organizuje wspólnie z prezeską towarzystwa Natalią Siniawską-Krzyżanowską.
Joanna Pawlik z Iwanowic k. Krakowa Polaków z Republiki Naddniestrzańskiej odwiedzi po raz trzeci. – Przy okazji moich pobytów zdarzało się, że na wieść o tym, że jestem lekarzem rodzinnym proszono mnie o poradę. Wiem, że jest tam problem z dostępem do służby zdrowia i z wykonywaniem badań. Trudność stanowi komunikacja, bo autobusy rzadko kursują z wiosek do większych miast – opowiada.
Grzegorz Kulig jest internistą. Pracuje w Krzeczowicach. O wyjeździe do Republiki Naddniestrzańskiej dowiedział się od kolegi. Zaoferował swój udział i zaprosił stomatologa Andrzeja Ryszkiewicza z tej samej miejscowości. – Postanowiłem, że jeden lekarz więcej nie zaszkodzi. Traktujemy to jako rekonesans. Jeśli w przyszłości będą potrzebne kolejne wizyty i jeśli będziemy mogli pomóc, postaramy się to zrobić może już z bardziej profesjonalnym sprzętem – mówi.
Lekarze wzięli ze sobą sprzęt potrzebny do przeprowadzenia badań. Część wyposażenia, jak ciśnieniomierze, glukometry czy inhalatory zostaną przekazane mieszkańcom Naddniestrza.
Polacy otrzymają także żywność, środki czystości oraz przybory szkolne.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?
  • Są szokujące i takie powinny być reklamy prezentowane publicznie
  • Popieram ruch antyaborcyjny, ale takie wystawy powinny się pojawiać tylko w galerii
  • Tak wstrząsające reklamy nigdy nie powinny być eksponowane na ulicach
  • Nie mam zdania
nr 38/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium