Życie Podkarpackie nr 16/2019 Życie Podkarpackie nr 16/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 109/2019, Piątek 19 kwietnia 2019 r., Adolfa i Tymona
Opublikowano
Przemyśl
Park Kulturowy „Stare Miasto”. Przybędzie turystów?
– Wprowadzenie parku kulturowego to poprawa estetyki miasta, a przede wszystkim wzrost liczby turystów i pozytywny odbiór przez nich naszego grodu. Opinie pójdą w świat – uważa radny Kukiz’15 Mirosław Majkowski.
fot. Monika Różycka
Tak wyglądają przemyskie ulice, znajdujące się w obrębie przyszłego Parku Kulturowego „Stare Miasto”.

– Pewnie zdjęcia czy filmiki. Te mogą trafić do milionów ludzi, z których niech tylko jeden procent zechce do nas przyjechać. Wzrost liczby turystów to napływ pieniędzy z zewnątrz bezpośrednio do (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
13 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
edi 37.47.123.68 18.03.2019
Wreszcie .mam nadzieje ze ktos cos z tym zrobi i nie skończ sie na pustych slowach
user
wiem 83.24.30.250 18.03.2019

Panie Radny Majkowski bardzo się cieszę,zxe ma Pan pomysły na zagospodarowanie Grodu,który naprawde jest piekny i ma co pokazac.Pytam tylko jedno czy ma Pan pojecie o tym na czym polega turystyka?Ja jako doswiadczony turysta ,przewodnik moge Panu powiedzieć,że nic z Pana pomysłu nie wyjdzie.Dlatego,że każdy interes musi przynosic dochody,a gdyby to był dobry pomysł to Pan jako pierwszy powinien zainwestować swój grosz i pokazać innym,że da rade zarobic.Proszę zrobić bilans hoteli,parkingow,restauracji z dobrym wyżywieniem i nie drogim.Niech Pan zaparkuje w centrum samochodem pod jakaś jadłodajnia.Zyczę powodzenia,ale to jest taka podpucha pod publike

user
xx 79.191.71.22 00:02:25 19-03-2019

--parking dla autobusów turystyczny

---camping dla nowoczesnej turystyki (kampery)

-----brak komunikacji pomiędzy fortami 

-------to wszystko trzeba zrobić.


user
Krótko na temat 62.93.43.204 11:07:23 19-03-2019

do wiem: tak , facet pisze rozsądnie.  Wie swoje, po prostu, krótko mówiąc. Ale trzeba próbować. Nie można inaczej.  

user
Tadeusz 79.191.56.215 18.03.2019

Estetyka miasta a turystyka.Co ma piernik do wiatraka.

Stawianie na turystykę jako wiodący kierunek rozwoju miasta to jakieś nieporozumienie.

Przemyśl nigdy nie będzie miastem turystycznym w takim zakresie jak naszym lokalnym notablom sie ubzdurało.

Owszem turyści będą przejeżdżać przez Przemyśl a jeżeli się zatrzymają to najwyżej na parę godzin.

Z prostej przyczyny.Prawie całkowity brak zaplecza turystycznego,a to co istnieje to funkcjonuje tylko w godzinach urzędowych.

Natomiast ostatnio wręcz burzowo rozwijająca sie turystyka  w dni wolne od pracy u nas też nie istnieje ponieważ prawie wszyscy pracujący w branży też mają dni wolne od pracy.

user
xx 79.191.71.22 18.03.2019

koło Urzedu Miejskiego przypiętą łańcuchem jest do latarni tablica informująca o podziemiach. Może od tego elementu zaczac poprawianie estetyki.


user
Gracja 62.93.43.204 11:08:27 19-03-2019
Panie xx: toż w tym mieście turystyka wisi na łańcuchu... Sama prawda.
user
asdf 37.47.73.103 19.03.2019

Smród , bród i ubóstwo . Cała Franciszkańska i Kazimierzewska do sprzedania lub wynajęcia . Turysta wpada na stare miasto , wzgórze zamkowe i wyjeżdża dalej .

user
Maria 37.248.253.110 19.03.2019

Brud wszędzie ,zero nadzoru ze strony służb porządkowych , zarówno na ulicach jak i przy  prywatnych posesjach ... wiatr próbuje sprzątać śmietniska   ..bezskutecznie ........Turysta szybciej wyjedzie jak wjechał..

user
bystry przemyski obserwator 83.31.135.128 19.03.2019

No cóż przeszedłem dzisiaj jak zwykle całe 65 letnie życie oczywiście  jako piechur  z Cmentarza Głównego trasa Słowackiego z pominięciem Smolki do ul. Jagiellońskiej. Przedstawiam swoje prawdziwe , nie z zaciemnionych okienek czarnego Volvo skromne spostrzeżenia , a są zatrważające.  No cóż od lat to samo ,  obdarte z tynków i " zbazgrane" prymitywnymi bazgrołami  niemal wszystkie kamienice ,  okropne  w wyglądzie bramy wejściowe i wjazdowe , przypominające murzyńskie , arabskie czy cygańskie slamsy w najbardziej dziadowskich dzielnicach czy  krajach  3-go świata , mijając tą dawna moją  z lat 70 - tych ub.wieku jednostkę wojskowa (przed II wojną świat.  5 Pułk Strzelców Podhalańskich , później w PRL Wojsk Kolejowych  i Drogowych zobaczyłem totalna ruinę jak po bombardowaniu , a nie było wojny , szczególnie wyróżnia się mały budynek całkowicie zdewastowany sąsiadujący bezpośrednio z ulicą Słowackiego , dawnej za "moich " czasów " pełniący funkcje wojskowej izby chorych , tera chory jest ten budynek.  Idąc daje zobaczyłem również jak J. W. zabytkowe bo jeszcze austriackie budynki dawnego szpitala wojskowego w właściwie odrapane  całkowicie z tynku budynki- widma , oraz rodzynek - mur zabytkowy a właściwie ruiny niby muru który za kilka lat runie , jak niemal cały Przemyśl. Dalej idąc zaśmiecone i  obesrane psimi odchowami chodniki , oraz rozduszony szczur na wysokości liceum co brzydziło mi obiad .  Ominąłem celowo ul. Smolki bo samo wejście na ten zaułek powoduje obniżenie nastroju.  Patrząc  na opustoszałą i powoli popadającą w ruinę Synagogę  Szeinbachów  straciłem całkowicie nadzieję że ten Przemyśl powstanie jeszcze z powolnej agonii , powtarzam  od kilku lat , mieścina upadła i się nie odbuduje.  W szoku nie jestem bo moje obserwacje powolnego upadku mieściny trwają od lat , wielokrotnie o tym pisałem nie tylko w formie wpisów jak ten , ale innych apeli i spostrzeżeń czasem propozycji ale to bicie głową w mur , odzewu zawsze brak. I  chodząc nie tylko Słowackiego zawsze ten  sam widok , całe połacie mieściny brudne , krzywe , obesrane  chodniki ,  odrapane kamienice i domi jednorodzinne z ziejącymi  głównie w zimie- jesieni okropnym śmierdzącym dymem

kominami , jak dawne parowozy .  I nowa "wadzo"  , rado  , Majkowski , Zapałowski , Kowalski , Leszczyński  itd. droga młodzieży  kukizowska , łatwiej jest wykrzykiwać "Wojtek , Wojtek , Wojtek ale to się szybko kończy , przychodzi proza i co , macie pomysły tylko na rynek , ale jedynie pomysły ,  a poza rynkiem ,  wysiąść z aut , pochodzić po mieścinie , pooglądać te pozostałości po poprzednich włodarzach , nie tylko Chomie , ale też  może głownie po nim bo to on Choma zarządzał tym obecnie grajdołem od ponad 16 lat , on picował i "lał  nieustannie wodę" że  Przemyśl miasto Wolne i Królewskie kwitnie , ba rozkwita jak  Gwiazda Przemyśla , on obiecywał duże ba ogromne inwestycje , zespoły basenów ze sztuczną rzeką , halę sportową taką prawdziwą jak ma np. Bircza a pozostawił za wyjątkiem tych krótkich  ulic  obwodowych , zwanych obwodnicami , deficytowego od początku wyciągu narciarskiego i "budy-bunkra" na zjeździe  Przemyśl mniej więcej w stanie jak bez przesady i obiektywnie starałem się jako emeryt nieudolnie opisać na przykładzie jednej ulicy Słowackiego . Dodam że idąc ani razu nie spotkałem osób   sprzątających chodników czy ulic , ani razu , pierwszego sprzątającego w dopiero zobaczyłem w tunelu PKP , gdy przechodziłem na moja od 60 lat również okropną w wyglądzie ulicę Kopernika i przyległe ruiny ulic , ale to odrębny temat  ,  o Sportowej ,i tych przemyskich "bazarach" nieco napisałem w ubiegłych tygodniach. Jak ktoś  nie wierzy, na przykład nowy  młody prezydent Bakun  może przejść opisaną prze zemnie trasą ,  myślę ze dojdzie cały i zdrowy po  wchłonięciu do płucek nieco smrodu z rur wydechowych   jeżdżących   aut   ,  głównie 10 -15 letnich zachodnich gratów , kto nie wierzy robi błąd.

  , bo nie mam wybujałej fantazji

ogromne inwestycje

user
Bohumil 81.161.203.143 23:09:02 19-03-2019

Opis skądinąd trafny Hrabalem zalatuje nieco...

user
asf 83.15.6.29 12:59:53 20-03-2019

Co za smutny człowiek z pana. Odrapane kamienice nie są problemem dla turysty, tylko żeby można było czegoś doświadczyć poza wysłuchiwaniem zgorzkniałych wypowiedzi.


P.s. Czy prezydent miasta nie zasługuje na przyzwoity samochód - ja nie chciałbym żeby reprezentant mojego miasta przemieszczał się np. fiatem.



Zdrówka!

user
ciekwski przemyski obserwator 83.31.135.128 19.03.2019

O ile pamiętam miał być sporządzony rzetelny bilans dokonań poprzedniej  "wadzy " , nawet pozytywny ale jednak podsumowanie co zastali w ratuszu i spółkach  po Chomie i jego ekipie , bo jak wygląda Przemyśl to my mieszkańcy wiemy , jak po tsunami. , wystarczy spojrzeć na  przemyskie kamienice czy chodniki poza ścisłego centrum.  A  co  jest , cisza jak makiem zasiał, ani mru , mru. Z tego wynika że bilans poprzednich 16 letnich rządów poprzednika wypadł wspaniale , same plusy ,  bez problemów , żadnych minusów ,

a więc okey , super , Przemyśl rozkwita. Skoro tak to kwita panie Bakun. Wiwat Przemyśl , wiwat nowa "wadzo" wiwat wszystkie stany.


nr 16/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium