Życie Podkarpackie nr 46/2019 Życie Podkarpackie nr 46/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 319/2019, Piątek 15 listopada 2019 r., Alberta i Leopolda
Opublikowano
Przemyśl, Trójczyce, Niziny, Zadąbrowie, Walawa
Likwidacja szkół albo wyższe podatki
Nie ma kompromisu w sprawie planowanej likwidacji czterech szkół w gminie Orły. Rodzice nie dali się przekonać argumentom władz. Zdaniem wójta jedynym ratunkiem mogłoby być tylko podniesienie podatków.
fot. Paweł Bugira

Zgodnie z podjętymi 7 lutego uchwałami szkoły w Nizinach i Walawie mają się stać filiami szkoły w Małkowicach, Trójczyce filią placówki z Drohojowie, a Zadąbrowie – filią szkoły w Orłach. W każdej z likwidowanych szkół mają funkcjonować klasy od 1 do 3.

Ostatnie dwa tygodnie to czas spotkań władz gminy z mieszkańcami wsi, w których ma nastąpić reorganizacja (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
21 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
q 37.248.208.53 07.03.2019

Czyli reasumując ,mieszkańcy  gminy   zapłacą wyższe podatki  po to żeby nauczyciele dostali swoje 1000 zł podwyżki o które walczą  a które rozkładają  finansowo szkoły .Czyli zyskają nauczyciele według starej sentecji - Duobus  litigantibus tertius gaudet 

user
Kornel 31.183.137.22 08:42:14 07-03-2019

Bezsensowny ten cytat w tej sytuacji......

user
q 37.248.208.53 16:24:48 07-03-2019

Panie Kornel jak pan nie widzi zależności pomiędzy w/w sytacją a tą sentencją to mogę panu tylko współczuć .

user
xxxx 79.191.56.36 07.03.2019

a

user
xxxx 79.191.56.36 07.03.2019

jak dla mnie sprawa jest prosta likwidować i to te klasy od 1- do 3 też, gdyby to zostało zrobione  4 lata temu to dzisiaj rozumiem że minimum zostało by w gminie 6 mln zł !!!! i to jest skandal i to straszny rozrzucamy pieniądze jak by sobie rosły na drzewach . Za takie coś w spółkach prywatnych prezes jakieś  trafił by dawno do paki za nie gospodarność  !!!!! I proszę nie mówcie że dojazdy to taka tragedia bo często autobus odwozi dzieci maksymalnie 100 metrów od miejsca zamieszkania a tak dziecko często musi zawalać 1 km na nogach do domu 

user
Tadeusz 79.191.75.98 07.03.2019

I pomyśleć tylko,że nasz region w przeszłości zagłębie analfabetów postanowił zaborca niłościwie nam panujący Cesarz Franciszek Józef oświecić.

Z kasy cesarskiej przeznaczył  wybudował w każdej gminie Galicji szkoły powszechne.Niektóre funkcjonują do dzisiaj.


A my też wnosimy własny wkład w oświecenie naszej młodzieży likwidując szkoły też powszechne  szczególnie na wsi.

Powstanie nowe zagłębie głąbów i ich świetlana przyszłość już jest 

widoczna na horyzoncie. 

Polak potrafi.


user
xxxx 79.191.56.36 08:30:56 07-03-2019

strasznie głupi komentarz pisze Pan tak jak by likwidowano szkoły i kazano dzieciom siedzieć w domu :-) Cesarz Franciszek nie tworzył szkół dla 7 dzieci tylko dla większej grupy bo ich po prostu nie było 

user
gość 83.31.120.161 15:58:38 07-03-2019
A jaki jest sens utrzymywać szkoły w których jest więcej nauczycieli niż uczniów? Koszty utrzymania obiektów, pomocy naukowych i pensji ogromne. Poziom nauczania dyskusyjny.
user
Tadeusz 79.191.75.98 07.03.2019

Miłościwie nam panujący Franciszek Józef likwidował tępotę umysłową na wsi.Nie tylko budował szkoły ale jeżeli dziecko nie chodziło do szkoły to rodzice musieli płacić podatek dla gminy.Był tak wysoki,ze dzieciaki chodziły do szkoły.A tam inny świat im dotychczas nieznany.

Obecne władze natomiast są zainteresowane tępotą w swoim regionem.Podobno przez kasę.Można znaleźć inny pretekst np gromadzący się kurz na oknach szkoły itd.Pretekst zawsze się znajdzie.

Im bardziej prymitywne środowisko tym więcej pretekstów  by nic nie robić 

user
Dzaga3311 37.248.214.198 07.03.2019

I bardzo dobrze nierentowne placówki wymagajace sporych nakładów finansowych powinny byc likwidowane na rzecz nowych dzieci na tam nie ucierpia na pewna  sa wygorowane ambicje ich czasami nie do końca madrych rodziców tak ja jestem za likwidacja tych malych przynoszacych straty gminie szkół

user
zxc 188.146.230.214 07.03.2019

 Tu zachodzi ciekawa zależność -rodzice nie są w stanie pojąć jak gmina może mieć problemy finansowe .Gmina ma mieć i ma dać, typowe myślenie  inteligentnych inaczej .Dlatego  jeden pan z drugą panią krzyczy w niebogłosy  na gminę ale sami sobie w domach nie zafundują rodzinnego szaleństwa na kredyt bo wiedzą że za chwilę przyjdzie do nich  komornik , ale gmina ?Co tam gmina niech się zadłuża po uszy  ,niech przychodzi zarząd komisaryczny gmina ma dać -tak byli nauczeni że zawsze ktoś coś dawał  i ciężko im  od tego odejść .Mogą sobię stworzyć szkołę np stowarzyszeniową ale ten  pan z tą panią woli nie mieć szkoły wcale  niż patrzeć jak ktoś ratuje szkołę a najgorsze byłoby żeby czasem ktoś nie zarobił na tym jakkiegoś grosza bo tedy byłoby to  już nerwowo  dla nich nie do udzwignięcia.  .

user
kama 185.239.43.10 07.03.2019
Małomiasteczkowość okoliczna wypowiadająca się na temat myślących inaczej ludzi gminy...niebywałe.... Cóż...kiedy my mówimy A barany mówią Bee...  ;)
user
kama 185.239.43.10 18:04:37 07-03-2019
korekt.  mieszkańców* gminy ;)
user
Up 85.219.206.122 14:39:48 11-03-2019

Malomiasteczkowosc , slyszalem, ponoć tam podprowadzaja znajomym biznesy

user
Janko 188.146.18.81 07.03.2019

Ludzie. Zlikwidować bez gadania. Na jakim poziomie będzie wasze dziecko jak ukończy taką szkołę. Robicie krzywdę dzieciom. Poślijcie je do dużej dobrze wyposażonej szkoły. Tam będzie wyższy poziom edukacji.

user
Mieszkaniec 81.161.203.115 23:38:15 07-03-2019
Zgadzam sie . Zlikwidowac  i dac dzieciom szanse na lepsze warunki.
user
Mieszkaniec 81.161.203.115 07.03.2019

Gmina robi co moze. W tej sytuacji utworzenie szkol filialnych to najlepsze rozwiazanie. Nie dajmy sie dluzej omamiac nauczycielom im chodzi tylko o wlasne dobro a dobro naszych dzieci zostalo gdzies daleko , daleko. Zreszta widac jak w ostatnim czasie sie angazuja i przesciguja w  pisaniu petycji, ktore jakos chyba przez przypadek sa podobne do tych z internetu.  To zapewne przypadek. Jednak liczba dzieci w niektorych klasach to nie przypadek gdyz  wielu rodzicow juz teraz zabieralo dzieci z tych szkol a bedzie jeszcze gorzej gdy gmina bedzie musiala polaczyc wiecej godzin.  Tylko nie rozumiem dlaczego za takie same a nawet mniejsze pieniadze musza pracowac naiczyciele szkol miejskich gdzie w klasach jest po 30 dzieci. 

user
ja 31.128.19.112 08.03.2019

Jeżeli kurator nie wyrazi zgody na zmiany  w szkołach to za rok dwa sprawa powróci  i będzie  w gminie sytuacja  gdzie z powodu zdłużenia  komisarz  polikwiduje  te właśnie szkoły  i nie będzie potrzebował na to  zgody kuratora .Wtedy obudzą się ci protestujący bez szkół i z prawdopodobnie podwyższonymi podatkami bo komisarz będzie musiał gmine wyciągnąć z długów i to zapewne zrobi ale pomiekąd z kieszeni mieszkanców .

user
As 5.172.232.40 08.03.2019

No nie wiem, jakie efekty przynosi nauka w przepełnionych klasach, w szkołach molochach, gdzie nauczyciele nawet nie pamiętają imion swoich dzieci. O problemach z dyscyplina a lekcjach, przemocy rówieśników (fizycznej, psychicznej, werbalnej) na przerwach nie wspomnę. Szkoda, ze nie wszyscy doceniają wyjątkowość małych szkół. 

user
Mieszkaniec 81.161.203.115 17:19:04 08-03-2019
Sa wyjatkowo drogie i tyle z wyjatkow.
user
bbbb 93.237.54.16 10.03.2019

za kilka lat ta szkoła i tak pozostanie pusta, coraz mniej dzieci sie rodzi a wydatki na utrzymanie szkoly i pensje dla nauczycieli sa kolosalne, zamknac obiekt, wyburzyc i posadzic kukurydze 

nr 46/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium