Życie Podkarpackie nr 28/2019 Życie Podkarpackie nr 28/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 197/2019, Wtorek 16 lipca 2019 r., Marii i Benedykta
Opublikowano
Przemyśl, Trójczyce, Zadąbrowie, Niziny, Walawa
Cztery szkoły do likwidacji
– Naszym obowiązkiem jest obrona szkoły dla naszych dzieci – mówiła mieszkanka Trójczyc. Apele jej i innych rodziców nie przyniosły oczekiwanego skutku. Radni gminy Orły podjęli uchwały intencyjne o likwidacji 4 szkół i włączeniu ich w struktury innych. Uchwały te nie oznaczają jednak jeszcze, że do tego procesu dojdzie.
fot. Paweł Bugira

O planach likwidacji szkół w Trójczycach, Zadąbrowiu, Nizinach i Walawie mówiło się od kilku dni, choć wydaje się, że władze gminy chciały sprawę utrzymać w tajemnicy. O planowanej nadzwyczajnej sesji rodzice dowiadywali się nieoficjalnie. Ogłoszenie o jej zwołaniu pojawiło się dopiero dzień wcześniej popołudniu. Sesję zwołano na 7.15 rano. Żeby przyjść, niektórzy musieli się zwolnić z pracy. Ich zdaniem, wybrano taką porę po to, żeby mniej mieszkańców mogło wziąć w niej udział.

Radni stawili się natomiast w komplecie punktualnie. Sesja się jednak nie rozpoczynała, ponieważ (...)

fot. Paweł Bugira
fot. Paweł Bugira
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
24 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
XYZ 185.239.43.10 15.02.2019

Boguś wie co robi, jeszcze kilka lat jego rządów i gmina popadnie w ruinę.

user
Acb 188.147.233.27 09:50:15 15-02-2019
Jeden z radnych powiedział że musi głosować  za zamknięciem bo inaczej pójdzie do więzienia.  Na kogo myśmy głosowali...
user
Gość 5.173.56.70 15.02.2019

Co Boguś tu winny....?    Niech każdy protestujący odpowie ile ma dzieci....?  Subwencja jest zależna od ilości  uczniów w szkole.     

user
Gość 188.147.233.27 09:43:54 15-02-2019

Nie każdy ma tyle dzieci ile chciałby mieć.  Co piąta para ma problemy z płodnością, więc pytanie o ilość dzieci jest bardzo nie na miejscu.

user
QWE 185.239.43.10 14:13:16 15-02-2019

To dlaczego chcą przenieść dzieci z większego ośrodka do mniejszego? Czy nie jest to forma pewnej dyskryminacji. I nikt nie powie, że nie ma układów i układzików.

user
Gość 188.147.233.27 15.02.2019
Podczas gdy na całym świecie mówi się o tym, że trzeba jak najwięcej inwestować w edukację i młode pokolenia to w gminie Orły radni najbardziej przejmują się losem osób starszych. Jeśli  edukacja najmłodszych nie będzie dla nas priorytetem to nie będzie komu pracować na emerytury dla starszych.
user
klok 94.254.204.156 15.02.2019
Szkoda ze przed wyborami nie wspominali o likwidacji szkół. Wyborcy zapamiętają na długi czas. Macie swojego organiste, który myśli o dobru Waszym i Waszych dzieci.  Tylko dzieci i rodziców żal. 
user
beasl 91.237.159.198 11:02:07 15-02-2019

Nie tylko w gminie Orły dzieją się takie rzeczy, czyli likwidacja szkół, bo przecież trzeba szukać oszczędności, a rząd scedował na samorządy utrzymywanie placówek edukacyjnych (oczywiście nie w całości). Dobra zmiana, dobra szkoła....nie ma na wyposażenie (porządne), nauczyciele tracą pracę, klasy przepełnione. W moim mieście (woj. śląskie) jest 7 szkół podstawowych-publicznych. Nagle jedna z najstarszych szkół (ponad 60 lat) i jedna z najmniejszych ma "iść" do likwidacji! Szkoła z tradycjami z wieloma osiągnięciami i ...basenem (całkiem niedawno wyremontowanym, z którego korzystają wszyscy i szkoły i mieszkańcy miasta). No cóż...Musimy walczyc! Podejmować dosyć ostre kroki. Trzymajcie się i nie dajcie! To dla naszych pociech trzeba walczyć!

user
Gosc 188.114.89.111 07:36:32 16-02-2019

Jednego nie rozumiem po co bylo zwolywac sesje nadzwyczajna? Preciez wszystkie obliczenia dotyczące funkcjonowania szkol i ilosc dzieci  ktore beda uczeszczac do klas jest mozliwa do przewidzenia co najmniej 5 lat do przodu Wojt ma w usc wszystkie dzieci wg rocznika urodzen i juz dzisiaj wie ile bedzie mial w szkole dzieci za 5- 6 lat.Uwazam ze wiedzial doskonale o takiej sytuacji ale przed wyborami siedzial cicho zeby nie miec klopotu.Ateraz po cichu sesja nadzwyczajna poco?  Sesje nadwzyczajne zwoluje sie w wyjatkowych sytuacjach kiedy trzeba podjac jakas decyzje ktora  nie mogla byc przewidziana w trybie zwyczajnym A czy taka sytuacja  z iloscia ucznoiw byla zaskoczeniem dla wojta? Cos tu sie  nie klei .Patrzczcie wyborcy na rece i obsewrujcie poczynania naszych PRAWYCH I SPRAWIEDLIWYCH samorzadowcow.

user
Orion 46.171.99.138 15.02.2019

Ja pierdzielę. Ten kraj się sypie na naszych oczach

user
Bolek 83.31.65.40 19:58:29 15-02-2019

Po siedmioro dzieci w klasie super .Nauczycielka ma zaoierdziel.

user
raadca prawny 83.31.135.128 15.02.2019

Oj Trójczyce , po co macie swojego Pączka ? Niech  jako starosta  przez was wybrany coś dla was , dla Trójczyc zrobi. Chyba że schowa głowę w piasek by się nie narażać.  A więc delegacja i walić do Pączka przyp. Plac Dominikański Przemyśl.

user
gość 185.239.43.5 21:17:26 15-02-2019

A co ma Starosta do Gminy ?

user
ff 93.237.54.16 11:55:41 10-03-2019

a idz z tym paczkiem, on nawet komputera nie potrafi wlaczyc

user
sasas 217.99.248.199 16.02.2019

Ekonomia moi państwo. Radni zdają sobie sprawę z odpowiedzialności. Przetrzymując taki stan rzeczy by przy tak małej liczbie dzieci utrzymywać nierentowne szkoły, może doprowadzić nawet do upadku i likwidacji Gminy. (- tak nierentowne  i to nie chodzi o zyski -przede wszystkim o minimalizowanie strat.)

Rodzice chcąc szkoły ok mogą założyć stowarzyszenie bądź samodzielnie uczyc i w ten sposób zapewnić 2-6 pociech szkołe.

Nie moze byc tak ze cała Gmina będzie dokładać ogromne pieniądze do edukacji 

user
E 5.173.89.191 17.02.2019

W budzecie domowym jak cos sie zaczyna ukladac nie tak  to zaczynamy od siebie oszczednosci wiec ja proponuke zeby moze zacząć porzedkowac najpierw swoje podworko ilosc zatridnionych pracownikow w gminie nie miesci sie w glowie. Nastepnie jak oszczedamy to moze pomyslec o ucieciu inwestycji m.in w takie budynki jak domy kultury bo kase sie w nich pcha a zyskow nie widac po trzecie trzeba ruszyc ... I glowe i starac sie o rozne dofinansowania z Unii ja rozumie moze szkoly nie wszyskie w gminie nie sa rentowne ale jak w klasie jest 10-15dzieci to waro w taka szkole inwestowac i szkoda taka szkola rozwalac zeby ratowac drugo z mniejsza iloscia dzieci tylko dlatego ze ma sie przywiazania do miescowasci czy ktos w gminie zajmuje z tej miejscowosci wysokie stanowisko . Przedeszystkim nalezo wczesniej porozmawiac z rodzicami na spokojnie . 

user
Jaktomozliwe 31.128.16.216 18.02.2019

Przez cały okres edukacji dojeżdżałam(często chodziłam pieszo)do sąsiedniej miejscowości, później do  miasta. gdyż w mojej nie było szkoły i uwaga Żyję!!!Ale widzę, że tu jest dramat dla rodziców, żeby dzieci odprowadzić do autobusu, bo przecież transport do szkoły będą miały zapewniony. Straszne

user
A.D 94.40.76.103 19.02.2019

Taki świetny gospodarz a nie ma pieniedzy i szuka oszczędności na dzieciach,a zatrudnienie w gminie i swoje wynagrodzenie może by przeanalizował...ciekawe też ile wydał na prace budowlane ktore zleciał po znajomości mężowi radnej z Zadabrowia ?

user
fakt 5.173.33.134 17:34:47 21-02-2019

cba?

user
Mieszkaniec 94.40.76.103 19.02.2019

Wójt gminy powinien być jej mieszkańcem i wtedy rozumiał by ludzi a wybraliśmy przyblede...

user
niezadowolony 37.248.156.111 20.02.2019

Tak sobie pobieżnie przejrzałem przyjęta uchwałę  budżetową Gminy Orły na 2019 r.  i jestem pełen dezaprobaty dla rozrzutności  przyjętych tam założeń w sytuacji, gdzie Rada Gminy razem                         z Wójtem chcą oszczędzać na dzieciach.

Uchwała budżetowa gminy Orły na 2019 r. „ W rozdziale 80113 – Dowożenie uczniów do szkół planuje się kwotę 462.802 zł” . Przy zamknięciu czterech  szkół kwota wzrośnie przypuszczalnie o około 100%, czyli będzie wynosiła około 1 miliona złotych. Czy można to uznać za oszczędzanie  w sytuacji, gdzie radni mówią, że brakuje pieniędzy.  To może zostawić w każdej szkole po 8 klas i nie dowozić uczniów (poza trzema wioskami), koszty spadną o 2/3.              I w tym wypadku niech to nauczyciele dojeżdżają do szkół na swój koszt. To będzie realna oszczędność.

                Dział 720- informatyka – Na utrzymanie trwałości projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oraz wyrównywaniu szans mieszkańców Gminy Orły” ….-100.000 zł.

Czy ktoś z mieszkańców gminy powie mi o co w tym chodzi?, czy to jest oszczędność jak sypie się budżet?

                W rozdziale 92105 zaplanowano kwotę 175.023,27 zł         z przeznaczeniem na dotację na organizację imprez kulturalnych na terenie gminy Orły…

bez komentarza....

W rozdziale 92116 planuje się dotację podmiotową dla jednostki organizacyjnej – Biblioteki Publicznej w Orłach w kwocie 240.000 zł.

Czy naprawdę, tak wielu mieszkańców gminy korzysta z tej biblioteki?

Mogę przetoczyć jeszcze wiele przykładów nieefektywnego wykorzystania publicznych pieniędzy.  Więc jak ktoś mi mówi, że trzeba zamknąć szkoły bo brakuje pieniędzy…..!!!! zresztą oceńcie to sami. Apeluje do mieszkańców przeczytajcie uchwałę budżetową, będziecie zdziwieni. Jest  ona dostępna na stronie gminy. Macie prawo wiedzieć jak wydawane są publiczne pieniądze w naszej gminie.

Jeżeli będzie zainteresowanie tematem podam jeszcze kilka przykładów.

user
fakt 5.173.33.134 17:37:45 21-02-2019
rozdział. 92105 euro wybory oraz do sejmu przecież wójt musi czynnie wspierać " dobra zmiane- donna zmiane"
user
Nie dobrze 31.128.22.2 21:21:39 25-02-2019

Proszę podaj ale bardzo trafne do szkół 

user
Vinky 193.242.142.133 13.04.2019

Szkoły utrzymać, ale obciąć im administracje, scentralizowac 

przenieść ja do gminy. 

nr 28/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium