Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 195/2020, Poniedziałek 13 lipca 2020 r., Ernesta i Małgorzaty
Opublikowano
Przemyśl
Z przewodnikiem zwiedzisz dawny szpital garnizonowy
Ciekawą atrakcję z okazji przypadającego w czwartek, 21 lutego, Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego szykuje przemyski oddział PTTK. W tym roku przemyślanie będą mieli okazję zwiedzić dawny szpital garnizonowy przy ul. Słowackiego.
114. Szpital Wojskowy to już historia. 21 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, obiekty dawnego szpitala garnizonowego będzie można zwiedzić z przemyskim kołem PTTK.
fot. archiwum ŻP
114. Szpital Wojskowy to już historia. 21 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, obiekty dawnego szpitala garnizonowego będzie można zwiedzić z przemyskim kołem PTTK.

Wydarzenie pod hasłem „Oni tu byli” rozpocznie się o 17. 00. O tej godzinie należy się stawić przed kaplicą szpitalną przy ul. J. Słowackiego 83. Chętni do poznania ciekawej historii przemyskiego szpitala wojskowego najpierw zaproszeni zostaną na wykład Tomka Idzikowskiego zatytułowany „Przemyskie lazarety”. Po nim, o g. 18, przewodnicy zaproszą zgromadzonych w podróż do przeszłości, prezentując szpitalne obiekty. Dodatkową atrakcją zwiedzania będzie wizyta w mieszczącym się na terenie dawnej lecznicy Muzeum Ratownictwa w Krakowie Oddział w Przemyślu. Jednym z punktów programu będzie też lekcja historii pod hasłem „Przemyskie Orlęta”. Wydarzenie, którego organizatorem jest Koło Przewodników Turystycznych PTTK działające w przemyskim oddziale tej organizacji, objęli patronatem prezydent Przemyśla Wojciech Bakun i starosta Jan Pączek. Imprezę wspierają ponadto Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Muzeum Ratownictwa w Krakowie Oddział w Przemyślu. Wstęp jest bezpłatny.

11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.54.111 07.02.2019

Dlaczego nie zaproszono tych co ten dobrze prosperujący szpital zniszczyli.

Pan Marszałek Podkarpacia Podkarpacia chętnie uczestniczy w tego typu imprezach.A w towarzystwie niektórych naszych byłych radnych było by naprawdę "miło"

Można też przy bramie tegoż szpitala odsłonić tablicę imienną poświęconą grabarzom tego szpitala.

Można też w  mieście i powiecie utworzyć nowy szlak turystyczny i nazwać go  "szlakiem zniszczeń dokonanym przez PiS".

user
byle do końca kadencji 185.239.43.7 13:34:08 07-02-2019

Szpital podlegał pod MON i żaden lokalny polityk nie brał w tym udziału. Dodatkowo decyzja o likwidacji podjęta była w Warszawie pod koniec poprzedniej kadencji.  Zamiast powtarzać hasła za babkami z rynku to poczytaj troszkę Tadziu.

user
uzi 83.28.67.203 15:43:26 07-02-2019

A trasa powinna miec swoja nazwe"Maćka Lewiockiego"

user
xx 31.183.237.72 17:53:34 07-02-2019

do byle do końca kadencji  -- pierwszym grabarzem i wyprowadzaniem wojska z Przemyśla był J.Onyszkiewicz minister MON mimo iż w Przemyślu się wychował i z tego regionu dostał sejmowe KORYTO . Radni przemyscy oponowali i byli przeciw jednak nic nie pomogło. Jak zlikwidowali już wojsko to i MON otrzepał rączki od utrzymywania szpitala wojskowego w Przemyślu

user
Tadeusz 79.191.68.69 07.02.2019

Szpital na Słowackiego bardzo dobrze prosperujący i nie zadłużony zniszczył Pan Marszałek Podkarpacia oraz sprzedajni radni naszego miasta.

Szpitala nie ma i problemu nie ma.

Tak nasze problemy rozwiązują wybrańcy z PiS zakamuflowani w naszym mieście.

user
Edward 31.183.229.189 07.02.2019

To nawet trudno jajami nazwać.Zniszczono taki  dobry szpital, płakać się chce.  A teraz wycieczki z grupami rekonstrukcyjnymi  będą urządzać.  niech was piekło pochłonie , wszystkich którzy przyczynili się do zniszczenia szpitala.


user
Tadeusz 79.191.68.69 07.02.2019

"Szlak hien miasta Przemyśla" ten szlak to bardzo dobry pomysł.

Mieszkańcom a szczególnie młodzieży należy pokazywać "dokonania" osobników  z naszego najbliższego otoczenia czyli naszej małej ojczyzny tych co doprowadzają do degradacji naszego środowiska w którym żyjemy.Pokazywać tak zwyczajnie,ze to istnieje,że żyją wśród nas ci co do tego doprowadzili z imienia,nazwiska i co za to dostali.

Ku przestrodze następnych pokoleń,ze się nie s.. w gniazdo w którym się żyje. 

Taka wycieczka z dobrym przewodnikiem to potężna edukacja z życia.

Z życia godnego i niegodnego


user
Edward 31.183.229.189 21:59:48 07-02-2019

@Tadeusz, pisz całą prawdę a nie wybiórczo.  Likwidacja  szpitala wojskowego to jeden temat ; zaczęło się od oskarżeń wobec komendanta płk  Chojnackiego który ten szpital postawił na nogi.

Likwidacja szpitala miejskiego to drugi temat;  tu na pierwszym miejscu powinieneś  wymienić   p. Chomę,    dyrektora tegoż szpitala p. Lewickiego-wówczas członka PO, radnych PO będących w koalicji z p.Chomą,

Dla przypomnienia :https://nowiny24.pl/co-dalej-z-wojskowym-szpitalem-w-przemyslu/ar/6128371

Ostatni gwóźdź do trumny  p. Choma wbił razem  z radnymi PiS-u będącymi  z nim  w koalicji , p.Ortyl   zakończył formalności.

Może ktoś wie,  czy jest  ktokolwiek z kim p. Choma nie był w koalicji?

user
przemyski obserwator zniesmaczony 83.31.135.128 08.02.2019

To jakiś żart , kolejny  z ludzi , przemyślan. Najpierw dopuścili do zniszczenia dobrego w/g opinii pacjentów szpitala wojskowego a teraz wycieczki po jego ruinach. Idąc czasem ul. Słowackiego na sam widok tego okropnego zabytkowego muru szpitalnego robi się człowiekowi niedobrze , patrzę na ruiny mojej jednostki wojskowej zwanej kolejówką  ( przed II wojna stacjonował 5 Pułk Strzelców Podhalańskich), myślę kurwa,  co za gospodarz miasta obecnie zadupia do tego doprowadził że nic , nic dosłownie nie robili żeby ocalić zabytkowe budynki szpitalne i jednostki wojskowej  od  zagłady , nic nie robili żeby otrzymać pieniądze na  ratowanie zabytkowych budowli z końca 19 wieku , a  teraz wycieczki po ruinach , jak Warszawa po II wojnie światowej.  Skandal naprawdę skandal . A  młody panie  Bakun i stary  Pączek weźcie się za solidną robotę by ratować to przemyskie zadupie  zamiast improwizować , picować , nabierać ludzi na działania pozorne   podobnie jak  poprzednik Bakuna na stolicy Wolnego,  Królewskiego i czort wie jeszcze jakiego M. Przemyśla który w nagrodę  podobno ma się obecnie bardzo dobrze w Rzeszowie. A pozorowanie działań i tak wyjdzie , prędzej czy później i nie będzie już czego ratować.


user
lola 79.191.70.215 08.02.2019

To nawet trudno jajami nazwać.Zniszczono taki  dobry szpital, płakać się chce.  A teraz wycieczki z grupami rekonstrukcyjnymi  będą urządzać.  niech was piekło pochłonie , wszystkich którzy przyczynili się do zniszczenia szpitala.

user
Pki 83.31.19.196 08.02.2019

Jak miasto którego nic nie stać i tonie w długach może utrzymywać szpital wcześniej finansowany z kasy mon???Jest to nie do wykonania. 

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium