Życie Podkarpackie nr 14/2020 Życie Podkarpackie nr 14/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 98/2020, Wtorek 7 kwietnia 2020 r., Donata i Rufina
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Kredyt konsolidacyjny online. Co musisz wiedzieć o pożyczkach i kredytach?
Konsolidacja kredytowa, czyli połączenie różnych kredytów i pożyczek, porządkuje sytuację finansową i najczęściej skutkuje zmniejszeniem miesięcznego obciążenia z tytułu spłaty zobowiązań kredytowych. Wybór kredytu konsolidacyjnego ułatwi aktualny ranking kredytowy.

Rankingi kredytowe pomagają w znalezieniu najkorzystniejszej oferty. Sporządzane są one przez ekspertów dla różnego rodzaju zobowiązań kredytowych. W ten sposób można szybko i skutecznie wybrać odpowiednią ofertę na kredyt konsolidacyjny (sprawdź oferty na Totalmoney.pl), ranking zaś wskaże najważniejsze jej parametry.

Szczególny rodzaj kredytu – kredyt konsolidacyjny

W bankach udzielane są różnego rodzaju kredyty, czyli zobowiązania finansowe, które udostępniane są przez instytucję kredytującą klientowi-kredytobiorcy na podstawie umowy kredytowej. W umowie tej wskazane są wszystkie podstawowe parametry kredytowe i warunki spłaty zobowiązania. Wymienia się kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, ale i kredyty konsolidacyjne.

Konsolidacja kredytowa polega na połączeniu, zintegrowaniu ze sobą różnych rodzajów zobowiązań, w tym:

• kredytów bankowych,

pożyczki online (sprawdź na https://www.totalmoney.pl/pozyczki-online),

• kredytów ratalnych,

• kart kredytowych itp.

Każdy bank może dawać możliwość konsolidacji innych rodzajów kredytów, dlatego przed ubieganiem się o takie zobowiązanie w konkretnej instytucji warto to dokładnie sprawdzić.

Po co mi konsolidacja?

Dzięki wykorzystaniu konsolidacji kredytowej można uporządkować zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek, przez co zamiast spłacać kilka różnych rat w innych terminach w miesiącu, można przelewać pojedynczą ratę. Konsolidacja przydaje się w momencie, gdy kredytobiorca zaczyna mieć problemy ze spłatą swoich kredytów i pożyczek, a istnieje realne niebezpieczeństwo, że wkrótce przestanie uiszczać raty terminowo.

Kredyty konsolidacyjne nie są kredytami oddłużeniowymi i nie są przeznaczone dla klientów, którzy mają już opóźnienia w spłacie zobowiązań lub przestali je całkowicie spłacać, przez co znaleźli się w bazach dłużników i mają negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej. Jednocześnie konsolidacja może przynieść zmniejszenie miesięcznego obciążenia ratą, ponieważ wiąże się ona z możliwością wynegocjowania lepszych warunków kredytowania z bankiem oraz z szansą na wydłużenie okresu kredytowania, przez co miesięczna rata będzie niższa od sumy rat spłacanych do tej pory.

Wydłużenie okresu spłaty kredytu przy kredycie konsolidacyjnym co prawda zmniejsza wysokość raty kapitałowo-odsetkowej obciążającej budżet domowy kredytobiorcy, ale i powoduje zwiększenie całkowitych kosztów kredytowych, jakie on poniesie.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Wybór odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego nie jest łatwy. Oczywiście należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość opłat i prowizji związanych z kredytem, ale klienta powinno zainteresować to, jakiego rodzaju kredyty i pożyczki jest gotowy skonsolidować dany bank.

Czasem możliwe jest nie tylko dokonanie konsolidacji, ale i uzyskanie w banku dodatkowych środków finansowych dowolnego przeznaczenia. Dla niektórych klientów taka opcja może okazać się kluczowa przy poszukiwaniach odpowiedniej oferty na kredyt konsolidacyjny. Ułatwieniem dla osób poszukujących kredytów konsolidacyjnych są rankingi kredytowe.

W takich rankingach oferty kredytów konsolidacyjnych uszeregowane są od tych najkorzystniejszych i najtańszych. Każdy ranking kredytowy konstruowany jest w ten sposób, że twórcy zestawienia wysyłają prośby o oferty do banków. W swoich zapytaniach precyzują, jakiego kredytu ma dotyczyć oferta i dla kogo jest przygotowywana.

Tworzą więc modelowy portret kredytobiorcy i określają parametry kredytowe, głównie okres kredytowania i kwotę kredytu gotówkowego. Przy konsolidacji podają też, jakie kredyty klient będzie chciał konsolidować. Atrakcyjność poszczególnych ofert jest oceniana pod kątem wysokości oprocentowania, wysokości RRSO, prowizji oraz wysokości całkowitych kosztów kredytowych.

Ranking kredytów konsolidacyjnych na pewno pomoże w wybraniu najkorzystniejszej oferty, ale zawsze ostateczne koszty kredytu są wynikiem indywidualnej oceny zdolności kredytowej dokonanej przez bank w odniesieniu do danego klienta.

nr 14/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium