Życie Podkarpackie nr 12/2019 Życie Podkarpackie nr 12/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 85/2019, Wtorek 26 marca 2019 r., Teodora i Emanuela
Opublikowano
Przemyśl
Dlaczego w Przemyślu nie było Orszaku Trzech Króli?
Choć Orszak Trzech Króli to bardzo młody zwyczaj, cieszy się ogromną popularnością. Jego brak w Przemyślu wzbudził sporo komentarzy, kontrowersji, a nawet teorii spiskowych. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego go w tym roku nie było.
fot. Paweł Bugira

Wokół tematu bardzo szybko pojawiły się teorie spiskowe. Pierwsza brzmi: Kościół obraził się, że prezydentem został Bakun, a nie Hamryszczak. Druga: Bakun nie chce współpracować z Kościołem i będzie walczył z wiarą.

Obie należy schować głęboko do (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
28 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
99900 31.183.214.129 08.01.2019

bo przypadło w ukraińską wigilię? :D

user
Mac 37.47.30.105 06:49:51 09-01-2019

Trzech Króli, zawsze jest w ukraińską wigilię.

user
kit 83.24.154.130 09:42:04 09-01-2019

A czy wiesz,że Boże Ciało tego roku wypada w Czwartek

user
sssss 217.99.248.199 15:16:10 12-01-2019

no moze kiedyś to nie miało znaczenia ?

user
Przemyśl 31.183.183.181 08.01.2019

A dlaczego WOSP nie będzie???  Bo niedziela....

user
DOC 94.40.33.161 09.01.2019

Co do WOŚP to niektórzy mogą się bardzo zdziwić ;)

user
XLS 81.161.203.159 13:25:29 09-01-2019

Ja już jestem bardzo zdziwiony, wystarczyło 27 lat aby ludzie z taką łatwością i bezrefleksyjnie z jałmużny zrobili bożka, dla którego nie mogą obyć się bez świąt ku jego czci. Żeby uwierzyć, w rzekomych trzech króli a w zasadzie magów i astronomów, wymagało to więcej czasu.:) 

user
kasander 89.68.175.84 15:41:15 09-01-2019

Do XLS - ktoś ci zrobił sieczkę z mózgu a ty pewnie nawet o tym nie wiesz bo inaczej nie pisałbyś takich bredni.

user
XLS 81.161.203.159 16:00:48 09-01-2019

Panie kasander, odpowiedz mi pan, skąd u pana taka wiedza na odległość? Jasnowidzenie, to raczej domena ludzi wierzących, co prawda związana z demonami, ale jednak. A z pana wielu komentarzy wynika, że panu z wiarą raczej nie po drodze, chyba że się mylę, bo jak pan stwierdził, mam " sieczkę z mózgu". Gwoli wyjaśnienia, zrobiłem sobie ją sam, bo jakoś tak od dziecka nie wierzę różnym pajacom, co próbują mi wmówić co mam myśleć, by mną sterować i wykorzystywać. Mi wystarczyło nieco poczytać, pomyśleć i sieczka w głowie, jak na zawołanie. Spróbuj pan zrobić tak jak ja. Wiedza nikomu nie zaszkodziła jeszcze :)

user
kasander 89.68.175.84 16:28:15 09-01-2019

"...z jałmużny zrobili bożka..." Takie całkowicie nieuprawnione stwierdzenie jest dla mnie wystarczające do oceny nie pana jako człowieka ale pańskich poglądów.

Nie jest do tego potrzebna żadna specjalna wiedza, bliskość czy odległość.

Wiara czy niewiara też nie ma  z tym nic wspólnego.

Trzeba było to samemu zrobić lepiej, uzbierać jeśli nie w drodze jałmużny to może poleceń? - i zakupić sprzętu więcej niż Jurek to wtedy byłbym wdzięczny panu za uratowanie komuś życia.

A tak, niestety z sieczką nie mam zamiaru więcej dyskutować.

user
XLS 81.161.203.159 17:27:28 09-01-2019

Może nie powinien odpowiadać, ale jednak to zrobię. Kiedy ktoś ma odmienne zdanie na temat filantropii w wykonaniu p. Owsiaka i  jego orkiestry, jest przez jego zwolenników obrzucany inwektywami. Dlaczego? Nie jestem przeciwny wspieraniu potrzebujących, ale "szoł", jakie się robi od wielu lat wokół orkiestry, jest  dla mnie nie do przyjęcia. Zwolennicy orkiestry, mam prawo tak myśleć? Słyszę o tym, że jak jej nie wspieram, to nie powinienem korzystać ze sprzętu WOŚP.  Czy nie za daleko zaszli zwolennicy WOŚP w swoim stwierdzeniu? Wygląda to na szantaż. Od kiedy służba zdrowia jest w ręku p. Owsiaka? Szpitale to nie filie WOŚP. Czy udając się do publicznej placówki służby zdrowia mam pytać o zgodę p. Owsiaka czy mogę być leczony przy użyciu sprzętu WOŚP? To jakaś paranoja. Czyżby ktoś nie próbował w ten sposób zawłaszczyć służbą zdrowia, która jest dla wszystkich? Jak ktoś napisał, za chwilę sprzedawcy kapci w szpitalu będą twierdzić, że oni też wspierają służbę zdrowia i dla nich też samorządy powinny organizować imprezy. Jałmużna, wspieranie drugich to rzecz chwalebna, ale jak ktoś robi z niej cyrk, krytykuje tych co nie dają, stosuje wobec nich szantaż moralny, to jak to nazwać? Nie wspominam już, że całą tę ideę wykorzystuje się w celach politycznych a jedni i drudzy walą się nią po łbach. Nie wolno krytykować jałmużny w wykonaniu WOŚP, gdyż urosło to do rangi tabu.  Gdy ktoś próbuje łamać to tabu, jest odsądzany od czci i wiary i jest to odbierane niczym zamach na świętość. Nie przypomina to bałwochwalstwa? A jałmużna w takim wykonaniu nie wyobraża zwykłego bożka, o którym nie można mówić źle? Wokół całej idei narosło wiele mitów, i jak czytam to co ludzie piszą, to mam wrażenie, że bez p. Owsiaka nie dam sobie rady i umrę bez pomocy jego sprzętu. Do czego prowadzą takie poglądy?Zbawiciel jak widać jest już kreowany. Czyżby narodziła się nam nowa religia?  Czytając niektóre komentarze w sieci mam wrażenie, że tak, bo wielu zachowuje się jak jej wyznawcy. 

user
adam 5.173.32.188 09.01.2019

czyżby Przemyśl normalniał?

user
ziom 94.40.75.202 09:48:41 09-01-2019

rzadzi kod 

user
asdf 37.47.74.136 14:54:46 09-01-2019

Raczej idiociał 

user
Bożena 31.183.229.189 09.01.2019

A czy ktoś zabronił  lub przeszkadzał biskupom, proboszczom i ludowi wiernemu w  organizacji  orszaku?

user
kasander 89.68.175.84 15:44:36 09-01-2019
No właśnie - niech sobie nawet co tydzień organizują orszaki nie tylko trzech ale nawet dziesięciu królów (magów itp. turbanów) - ale wokół ołtarzy w kościele a nie po mieście bo nie każdy ma ochotę to oglądać.
user
Ghghb 37.47.73.228 09.01.2019

Bo to już nie polskie muasto.

user
hgw 31.183.223.124 13:06:13 09-01-2019
taaa, to już beduińskie "muasto"...
user
KOMUNISTA. 185.18.135.183 09.01.2019

BARDZO DOBRZE, ŻE NIE BYŁO.

KOŚCIÓŁ POWINIEN BYĆ OTWARTY RAZ W TYGODNIU NA GODZINĘ I SZLUS.

user
asdf 37.47.74.136 13:21:02 09-01-2019
to tak jak supermarket raz w miesiącu na godz .
user
Tadeusz 79.191.61.115 09.01.2019

Orszak  Trzech Króli jest dokładnie taka samą polską tradycją,

 jak tradycją jest golonka na Wigilię.


user
XLS 81.161.203.159 16:09:38 09-01-2019
Tradycją powinien być też coroczny, styczniowy finał WOŚP. Wystarczy złożyć do sejmu petycję i ustanowić święto WOŚP, ale koniecznie w dzień handlowy, bo handel też musi zarobić przy tej okazji.  Do ustawy o samorządzie gminnym wstawić nowe zadanie, organizacja finału WOŚP i nie będzie przepychanek, awantur i pisaniny.  Jak to nie wszyscy poprą?  Chorym dzieciom i starcom nie pomogą?  Ściągnąć z TVP nagraną połajankę Owsiaka na byłego prezydenta Przemyśla i straszyć wszystkich. Taką mam koncepcję. 
user
ads 37.47.106.180 09.01.2019

Do kasander 


Czy ktoś Ci broni na swoim podwórku robić owsikomanię  ????

 Ale z miasta won z tym gnomem w czerwonych portkach 

user
kasander 89.68.175.84 08:05:31 10-01-2019

Won - to do swoich rodziców możesz mówić że cię nie wychowali.
Podwórko jest moje, własne wykupione a miasto jest wszystkich. Gdybyś miał trochę oleju w głowie to byś to wiedział(a).

user
Robert 37.248.36.192 10.01.2019

Orszak przeszedł i jest na to dowód.




Czy ŻP o tym napisze?

user
asdf 37.47.78.21 10.01.2019

Do kasander 

  Ty moich rodziców nie ruszaj bo ja twoich nie tykam mimo twego chamstwa w stosunku do mojej osoby i moich rodziców  . 

Jak napisałeś miasto należy do wszystkich i nie ma w nim miejsca dla oszołómów co żebrzą na nowego landrowera co roku udając dobroczyńcę .

user
annashetty 117.0.191.11 18.03.2019

 Żeby uwierzyć, w rzekomych trzech króli a w zasadzie magów i astronomów, wymagało to więcej czasu. cool math games


nr 12/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium