Życie Podkarpackie nr 03/2017 Życie Podkarpackie nr 03/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 22/2017, Niedziela 22 stycznia 2017 r., Anastazego
Opublikowano
Przeworsk
Kultowa przeworska wąskotorówka wjechała na tory [ZDJĘCIA]
Miłośników nadgryzionych zębem czasu wąskotorówek nie brakuje. Dlaczego tory o prześwicie 750 mm wzbudzają tyle emocji? Czy ów niedochodowy dziś interes ma szansę stać się kurą znoszącą złote jajka i czy sentyment warto przedkładać ponad zysk?
fot. Aleksandra Białoń

Piotr Mielewski i Tomasz Wierzbicki podróżowali tradycyjną koleją 13 godzin, by dotrzeć 1 maja na 9 rano na otwarcie sezonu wąskotorówki „Pogórzanin” w Przeworsku. Przybyli z Gdyni, obaj są maszynistami (PKP IC, PKP Cargo). W poprzednich latach mieli okazję przyjrzeć się taborowi oraz infrastrukturze kolejek w Rogowie, Sochaczewie, Jędrzejowie, Piasecznie, podziwiać tamtejsze widoki. Przed nimi wyprawa w Bieszczady.

O podkarpackiej wąskotorówce wyrażają się pochlebnie: malownicza, długa, oferująca przejazd w przystępnej cenie (30 zł za 92 km). Wybrali miejsca w „letniaku” – otwartym wagonie, ułatwiającym skoncentrowanie się na podziwianiu walorów otaczającej przyrody, architektury oraz fotografowanie. Ich uwagę zwróciły nieograbione z szyn mijanki i przeciwnie – zaniedbane budynki stacyjne.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Wiesław Karolak 95.155.91.164 16.05.2015

Super, zawsze kochałem wąskotorówki :-) Teraz robię im zdjęcia i ratuję dla pamięci co się da, bo wiele już nie pozostało... Fajny album o kolejach wąskotorowych znajdziecie tu https://sklep.kiwi/ksiazki.html

nr 03/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy zwiększona liczba kamer monitoringu sprawia, że czujesz się bezpieczniej?
  • Tak
  • Nie