Życie Podkarpackie nr 50/2017 Życie Podkarpackie nr 50/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 352/2017, Poniedziałek 18 grudnia 2017 r., Gracjana i Bogusława
Opublikowano
Pierwsze miejsce dla Kapeli "Tońko" z Dynowa
Koncert laureatów był ostatnim punktem zakończonego w niedzielę, 10 bm. 37. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu.
fot. ze zbiorów własnych
Kapela "Tońko" z Dynowa powstała 11 lat temu. Jest stałym uczestnikiem przemyskiego festiwalu, ale dopiero pierwszy raz zajęła I miejsce.
Przemyski festiwal jest najstarszą i najbardziej znaną tego typu imprezą w Polsce. Ma za zadanie chronienie i pielęgnowanie tradycji miejskiego folkloru oraz prezentowanie twórczości kapel podwórkowych. Kapele podwórkowe to zjawisko kiedyś bardzo popularne w krajobrazie wielu polskich miast, a najbardziej przedwojennego Lwowa, gdzie niemal każda ulica miała swój zespół.

W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyło 16 zespołów, które prezentowały się na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu, gdzie oceniało je jury w składzie: Bożena Lewandowska – Kraków,  Michał Półtorak – Kraków i Ryszard Krużel – Rzeszów.
fot. ze zbiorów własnych
Przeworska Kapela Podwórkowa "Beka" do zgromadzonych na swoim koncie nagród dodała właśnie kolejną. To II miejsce zdobyte w Przemyślu.
I miejsce zajęła Kapela "Tońko" z Dynowa w powiecie rzeszowskim.  Nagroda to 4 tysiące złotych od Zarządu Województwa Podkarpackiego.  II lokata przypadła Przeworskiej Kapeli Podwórkowej "Beka", która z Przemyśla wyjechała bogatsza o 3 tysiące złotych od prezydenta miasta.  III miejsce stało się udziałem Kapeli Spod Dębu z Piotrkowa Trybunalskiego.  Organizator festiwalu, czyli miejscowe Centrum Kulturalne zasiliło konto zespołu kwotą 2 tysięcy 200 złotych.
fot. ze zbiorów własnych
III miejsce stało się udziałem Kapeli Spod Dębu z Piotrkowa Trybunalskiego.
Sonda
Co wg Ciebie mogłoby powstać na placu Rotmistrza Pileckiego w Przemyślu (za przystankami na Jagiellońskiej)?
  • galeria handlowa
  • hotel
  • parking
  • centrum sportowo-rekreacyjne
  • myjnia
  • ważny pomnik
  • fontanna multimedialna
  • zielony skwerek jak dotychczas
nr 50/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium