Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Przeworsk
Szesnastolatka z przeworskiej Jagiellonki napisała książkę
Agata Sykała (l. 16), uczennica klasy I c o profilu biologiczno-chemicznym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, zadebiutowała na rynku wydawniczym jako autorka książki Bajarz.
fot. Beata Olejarka
Agata Sykała uważa, że jej książka jest skierowana raczej do osób dojrzalszych. W przedmowie zwraca się do czytelników, których nazywa podróżnikami, mając nadzieję, że jej powieść otworzy ich na świat, „którego ludzkie oko nie potrafi ujrzeć!”.

Młodziutka pisarka, wychowanka przeworskiej Jagiellonki, opisała w niej magiczną historię młodego Lasoty „poszukującego zaginionych fragmentów w pamięci”. Napisanie całej książki zajęło jej pół roku, a kolejne jej urywki co jakiś czas pokazywała swojej mamie. Ta, po przeczytaniu fragmentów, które wychodziły spod pióra córki, rozsyłała je znajomym, których również urzekła historia napisana przez szesnastolatkę. Mama, nie chcąc, by pisarki talent córki się zmarnował, rozesłała Bajarza do kilku wydawnictw. Książką młodej przeworszczanki zainteresowało się to z Wrocławia, decydując się na wydrukowanie stu egzemplarzy. – Książki nie można jeszcze nigdzie kupić. Na razie rozdaję ją znajomym, poczekam na ich recenzje. Jeśli historia się spodoba, wydamy serię, która będzie już dostępna w księgarniach. Jeśli krótka opowieść o Lasocie podbije serca czytelników, napiszę dalszą część – zapowiada Agata. 

Jej nauczycielka Alicja Domka napisała artykuł o młodej pisarce, w którym czytamy m.in.: „Agata, która dała nam się już poznać jako wrażliwy, wyczulony na świat fotograf, teraz odsłoniła swoje umiejętności pisarskie. Fascynuje ją wszystko, co niecodzienne i tajemnicze oraz niezwykła moc ludzkiej wyobraźni. Po poznaniu świata RPG (role-playing game, zwana też grą wyobraźni – przyp. aut.) i niezwykłej mocy ludzkiego umysłu rozpoczęła wgłębianie w tajniki ludzkiej egzystencji. Dzięki temu odkryła, że magia istnieje wokół nas. (..). Nam z kolei daje się poznać jako skromna, wesoła dziewczyna z wielką pasją, choć jej prawdziwym „złodziejem czasu” jest biologia, którą Agata uwielbia”.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie