Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 146/2018, Sobota 26 maja 2018 r., Filipa i Pauliny
Opublikowano
Region, Rzeszów
Biznes dopłaci do twoich studiów
We współpracy z firmami WSIiZ w Rzeszowie uruchamia dwie nowe specjalności na studiach I stopnia: e-administracja i gospodarka oraz bezpieczeństwo i obronność państwa. Czesne na tych studiach będzie o ponad 30% niższe!
E-administracja i gospodarka to nowa specjalność WSIiZ na kierunku administracja. Na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne uczelnia wprowadza bezpieczeństwo i obronność państwa. 
Firmy współpracujące z WSIiZ dofinansują kształcenie specjalistów od e-administracji i bezpieczeństwa przede wszystkim dlatego, iż takich fachowców pilnie potrzebuje rynek pracy. Najlepszym studentom zaoferują zatrudnienie. Dla młodych ludzi to duża podpowiedź, jakie studia i zawód wybrać.

Dzięki współpracy WSIiZ z sektorem biznesu, jedna rata czesnego na odrębnych ścieżkach kształcenia będzie wynosić na studiach niestacjonarnych 270zł, a na studiach stacjonarnych 310zł. Limit miejsc wynosi po 100 osób na każdą specjalność i formę studiów (stacjonarne i niestacjonarne).

E-administracja i gospodarka

– 2,17 mld euro przyznano Polsce na cyfrowy rozwój polskiej administracji publicznej w latach 2014-2020. Zmiany mają umożliwić wygodne i szybkie załatwianie spraw urzędowych. Dodatkowo, na wzmocnienie m.in. e-administracji na terenie Podkarpacia wydanych zostanie ze środków unijnych 77 mln euro w ramach regionalnego programu Cyfrowe Podkarpacie – podkreśla dr Katarzyna Kurzępa-Dedo, Prodziekan ds. kierunku Administracja. Mając świadomość tak dużej dotacji, będziemy kształcić specjalistów, którzy będą w stanie sprostać nowym wymogom technologicznym, wykorzystywanym w gospodarce i administracji publicznej. Oznacza to, że absolwenci specjalności zostaną wyposażeni w umiejętności niezbędne do pracy w e-urzędzie i e-firmie.

Absolwenci „e-administracji i gospodarki” znajdą zatrudnienie w instytucjach i organach administracji publicznej, zarówno rządowej, jak i samorządowej (w organach wykonawczych oraz stanowiących i kontrolnych gmin, powiatów i województw). Mogą też liczyć na pracę w podmiotach gospodarczych inwestujących w pracowników znających zasady funkcjonowania w środowisku nowoczesnych technologii.

Studia na kierunku Administracja w WSIiZ poleca m.in. dwutygodnik Cogito. Wymienia on rzeszowską WSIiZ wśród sześciu uczelni w Polsce, które "świetnie przygotowują do pracy w administracji".

Czytaj więcej o tej specjalności.


– Jako studentka administracji zdobywam wiedzę, która jest przydatna w każdej firmie i instytucji. Możliwości pracy jest wiele - mogę pracować nie tylko w urzędzie, ale też w strukturach Unii Europejskiej, a nawet założyć własny biznes.

Ewelina, studentka Administracji

Bezpieczeństwo i obronność państwa

- Bezpieczeństwo i obronność państwa” to edukacyjna odpowiedź na wzrost współczesnych lokalnych i globalnych zagrożeń politycznych, gospodarczych i militarnych. Daje możliwość zdobycia potrzebnych obecnie kwalifikacji pozwalających pracować w zawodach wiążących się z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym w czasie pokoju, zagrożenia i wojny. To oferta dla tych, którzy chcą lepiej orientować się w przyczynach niestabilności dzisiejszego świata i umieć działać w takich okolicznościach – wyjaśnia dr Leszek Baran, Prodziekan ds. kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Zgodnie z najnowszą tzw. Cyber-doktryną Bezpieczeństwa Narodowego studenci zdobędą kompetencje informatyczne. Na studiach zapoznają się nie tylko ze sposobami bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych, serwisów internetowych, poczty elektronicznej czy komunikatorów głosowych, ale również z metodami pozyskiwania za ich pomocą cennych informacji o interesujących osobach i organizacjach. Dowiedzą się, jak być anonimowym w sieci, jednocześnie łamiąc anonimowość tych, którzy naruszają w Internecie prawo. W laboratoriach WSIiZ poznają narzędzia pozwalające śledzić działania przestępcze w sieci, określać ich autorów, a także im przeciwdziałać.

Studenci tej specjalności poznają tajniki sztuk walki, zdobędą też umiejętności strzeleckie w nowoczesnej strzelnicy elektronicznej umożliwiającej strzelanie tzw. „sytuacyjne” w środowisku 3D, pod okiem instruktorów.

Czytaj więcej o tej specjalności.

Podania na obie specjalności, podobnie jak na pozostałe kierunki WSIiZ można składać do 31 lipca 2015 roku. 

– Bezpieczeństwo wewnętrzne to dobry wybór dla osób, które chcą w przyszłości pracować w służbach mundurowych. Zajęcia w Laboratorium Kryminalistyki prowadzone przy współpracy z policją pozwalają na poznanie jej pracy od podszewki.

Krzysiek, student Bezpieczeństwa wewnętrznego

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium