Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Przemyśl
Poseł Golba nie chce, aby biskup Kocyłowski nadal patronował ulicy
Poseł Solidarnej Polski Mieczysław Golba nalega na zniesienie ulicy bł. biskupa Kocyłowskiego w Przemyślu. Uważa, że jest to konieczne w sytuacji, gdy „na Ukrainie wzrastają nastroje nacjonalistyczne, a ukraiński rząd podejmuje uchwały gloryfikujące organizacje UPA”.
Parlamentarzysta napisał list do Roberta Chomy, prezydenta Przemyśla.
fot. ze zbiorów własnych
Parlamentarzysta napisał list do Roberta Chomy, prezydenta Przemyśla.

Parlamentarzysta napisał w tej sprawie list do Roberta Chomy, prezydenta Przemyśla.

„Kieruję do Pana pismo, w którym przedstawiam wątpliwości związane z istnieniem w Przemyślu ulicy bł. bpa Józefata Kocyłowskiego. Działacze Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu złożyli obywatelski projekt uchwały dotyczącej zmiany nazwy tej ulicy, poparty ponad 500 podpisami mieszkańców Przemyśla. Przemyska Rada Miasta poprzedniej kadencji podjęła proces procedowania nad wnioskiem, kierując go pod obrady właściwej komisji. Jednak nie doczekaliśmy finału działań ówczesnej Rady. Obecna Rada od roku nie podjęła próby dokończenia pracy nad wspomnianym projektem” - czytamy.

 I dalej:

„Podjęcie inicjatywy związanej ze zniesieniem nazwy ulicy imienia bł. bpa. Kocyłowskiego jest działaniem koniecznym w sytuacji, gdy na Ukrainie wzrastają nastroje nacjonalistyczne, a ukraiński rząd podejmuje uchwały gloryfikujące organizacje UPA, która rzekomo walczyła o niepodległość Ukrainy. Władze Ukrainy takim postępowaniem po raz kolejny pokazały stosunek do naszego narodu i wdzięczność za naszą pomoc. Dla przypomnienia konieczne poruszenie jest niedawnego wystąpienie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w ukraińskim parlamencie, w dniu w którym przyjmuje on taką uchwałę. Prowadzenie polityki przemilczania ludobójstw organizacji UPA na narodzie polskim, prowadzi do sytuacji gdy na Ukrainie coraz śmielej zaczynają działać grupy nacjonalistyczne, które gloryfikują zbrodniczą ideologię. Musimy się przeciwstawiać sytuacji pomijania tej historii również dla dobra naszych polsko-ukraińskich stosunków. Działania takie potrzebne są, by ideologia ta nie przenikała do bieżącej, politycznej rzeczywistości. W sytuacji gdy Ukraina jawnie aspiruje do Zjednoczonej Europy sprzeczne jest to z funkcjonowaniem jakichkolwiek grup  o poglądach nacjonalistycznych”  - uważa poseł Solidarnej Polski.

Parlamentarzysta przypomina również historię  bp. Kocyłowskiego, którego całe  życie –  w opinii Golby - oparte było na działaniu na szkodę państwa polskiego, przy jednoczesnym popieraniu organizacji antypolskich i budowaniu państwa ukraińskiego, w skład którego wchodzić miała spora część obecnego Podkarpacia z Przemyślem włącznie.

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium