Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl, Region, Krzywcza
Chłopcy rometowcy - hołdują rodzimej tradycji
Gimnazjaliści Sebastian Maciewicz z Krzywczy oraz Mirosław Kundzierewicz z Brzozowa hołdują rodzimej tradycji. Ich rówieśnicy mkną ulicami na włoskich skuterach lub ścigaczach rodem z Chin, oni użytkują polski sprzęt, wyprodukowany w latach 80. Mówią o sobie chłopcy rometowcy, bo obaj są aktywnymi użytkownikami forum romeciarzy, a Mirek autorem facebookowego projektu „Trawa”, zadedykowanego rometom ogarom.
fot. Aleksandra Białoń
Mirek i Sebastian, nastolatkowie z Podkarpacia, poprzez swoją miłość do starych motocykli, pamiętających jeszcze lata 80., wskrzeszają ducha minionej epoki.

Produkowane od roku 1961 przez Zjednoczone Zakłady Rowerowe w Bydgoszczy komary, a następnie romety – to dziś legendy PRL-u. Jednośladów tych używali niegdyś listonosze, urzędnicy, młodzież, klasa robotnicza. Z czasem w coraz większym stopniu musiały konkurować z niemieckimi simsonami i czeskimi jawami, by następnie ustąpić miejsca wytworom rynku włoskiego i produktom z Dalekiego Wschodu. Nastolatkowie z Podkarpacia, poprzez swoją pasję, wskrzeszają ducha minionej epoki. – Świat motoryzacji intrygował mnie od zawsze. Gdy miałem trzy lata, moją ulubioną zabawą było zapamiętywanie numerów rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów – wspomina Sebastian.

Do motorów przekonały go barwne opowieści ojca o użytkowanej niegdyś motorynce pony 50-M-2 z 1985 roku. W wieku dziesięciu lat za fundusze z kolędy chłopak zakupił rometa pony M 301. – Sprzęt nabyłem dokładnie 22 stycznia 2010 roku, takie daty się pamięta. Zapłaciłem 300 złotych. Wówczas nie miałem w domu internetu, w bibliotece wyszukałem potrzebne informacje. Musiałem przekonać do zakupu tatę, to również była pewna trudność – kontynuuje Sebastian. 

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium