Życie Podkarpackie nr 12/2019 Życie Podkarpackie nr 12/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 85/2019, Wtorek 26 marca 2019 r., Teodora i Emanuela
Opublikowano
Lubaczów, Gorajec
Festiwal dla ludzi ciekawych świata. Niebawem rusza „Folkowisko”!
Startuje tegoroczna odsłona Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko”! Miłośnicy muzyki korzennej i kultury tradycyjnej już mogą zacierać ręce. Od czwartku, 12 lipca w Gorajcu będzie głośno, przyjaźnie, wielokulturowo i rozrywkowo. Swoją wiedzą, doświadczeniami, energią i własnym sposobem postrzegania świata wymienią się tu ludzie niemal z całego świata.
fot. Aleksandra Nowotyńska
Przyjaźni ludzie, czyste niebo nad głową, wspaniałe lokalne jedzenie i wypełniająca wszystko muzyka. To wszystko znaleźć można w Gorajcu, na corocznym festiwalu „Folkowisko”.

Karnety znajdziecie TUTAJJedni przybywają tu po natchnienie, inni, żeby się wyciszyć, uciec od miejskiego zgiełku i komercji, a jeszcze inni w poszukiwaniu pozytywnych wrażeń i megaenergii, którą daje to miejsce. Miejsce festiwalu – Gorajec – to maleńka miejscowość na skraju Roztocza, licząca 36 mieszkańców.

Nie dociera tam autobus, o zasięgu telefonu komórkowego też można pomarzyć. Za to w lipcu wioska tętni życiem i na kilka dni staje się stolicą kultury tradycyjnej. Na „Folkowisko” ściągają ludzie z różnych zakątków kraju i świata. Łączy ich chęć przeżycia czegoś wyjątkowego, spotkania się w urokliwym miejscu, które niejako pozwala przenieść się w czasie, odetchnąć od pędzącego świata i dać ukojenie duszy. 

fot. Aleksandra Nowotyńska
Klimaty „Folkowiska” odpowiadają zarówno starszym, jak i młodszym festiwalowiczom.

Co w tym roku na „Folkowisku”?

Pierwszego dnia festiwalu, 12 lipca, w gorajeckich stodołach zagrają Yerba Mater, Sviatyj i Sabir Duo. Piątek, 13 bm., będzie okazją do poznania okolicy, wędrówek po cerkwiach, cmentarzach i bunkrach linii Mołotowa.

Zakończy go muzyczna uczta w postaci występu białoruskich Dzieciuków. Pasjonaci dobrej literatury również będą mogli tego dnia liczyć na moc wrażeń. Zaplanowano bowiem spotkania z pisarzami i podróżnikami, z Andrzejem Stasiukiem na czele. Sobota upłynie pod znakiem warsztatów, będzie dniem spotkań  i rozmów. 
fot. archiwum organizatora
Dzieciowioska – najmłodsi festiwalowicze co roku mają zorganizowane miejsce do beztroskiej zabawy.

Muzycznym akcentem tego dnia będzie dźwiękowy spektakl w wykonaniu muzyków z Kapeli ze Wsi Warszawa, w towarzystwie wschodzącej gwiazdy sceny folk – grupy Porto Meskla. Niedziela, 15 lipca, będzie roztańczona do granic, szykują się tańce do białego rana wraz z Kapelą Dętą ze Zdziłowic i Zdzisławem Kwapińskim.

Organizatorzy wydarzenia – Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko przy współpracy Agroturystyki Chutor Gorajec – czekają na wszystkich miłośników kultury i dobrego jedzenia, pasjonatów podróży i ludzi ciekawych świata.

Folkowiskowy muzyczny odlot, zagrają:

Kapela Ze Wsi Warszawa, Dzieciuki, Yerba Mater, Turku, Porto Meskla, Kirszenbaum, Sabir Duo, Kapela Dęta Ze Zdziłowic, Nirmal Shakti, Yegor Zabelov, Kuba Blokesz, Niezapominajki, Katarina Malikova, Sviatyj, Markowianie, Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Andrzej Stasiuk, Kapela Chutoru Gorajec, Nie Ten Dzień, Aneta Mistelska oraz Piątkowa Wielka Niespodzianka

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kola 31.183.184.163 08.07.2018

Wspaniała impreza!

user
hańba 188.146.43.98 12.07.2018

Kolejny raz  UPAińska odpowiedź na rocznicę Krwawej Niedzieli

user
nn 94.40.49.2 16:44:21 12-07-2018

Masz problemy z lokciem?

nr 12/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium