Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 117/2018, Piątek 27 kwietnia 2018 r., Zyty i Teofila
Opublikowano
Przemyśl
Przeganiali zawał z kijkami [galeria]
Stowarzyszenie „Metalowych Serc” i Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu byli organizatorami akcji zdrowotnej pod hasłem „Przegoń zawał”, która dzisiejszego (25 kwietnia br.) ranka rozpoczęła się na placu pod wejściem głównym do placówki przy ulicy Monte Cassino.
fot. Mariusz Godos
Uczestnicy marszu „Przegoń zawał”.

Na starcie marszu z kijkami, czyli popularnego nordic walking stanęło około stu w większości starszych osób. Mieli do pokonania dystans trzech kilometrów i przebiegał ścieżkami w dzielnicy Winna Góra do szpitala przy ulicy Rogozińskiego. Przed startem każdy chętny mógł zmierzyć sobie ciśnienie, a instruktor nordic walking, przemyski radny Robert Bal zaprezentował poprawne zachowania przy maszerowaniu w kijkami. Na mecie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek, konkursy, gry i zabawy integracyjne.
– Bardzo potrzebna akcja. Skierowana do wszystkich mieszkańców miasta, zarówno tych zdrowych, jak i tych chorych. Bo chodzenie powinno być dla każdego ważną sprawą. Potrafimy świetnie leczyć zawały serca, w naszym szpitalu odbywa się to zgodnie ze standardami światowymi, ale najważniejsza jest profilaktyka. Wdrażając aktywny tryb życia, wydłużamy sobie życie. To naprawdę bardzo proste przełożenie. Jeżeli w Polsce rocznie jest około 380 tysięcy zawałów serca, to jedna trzecia z tego jest niepotrzebna. Można je wyeliminować, gdybyśmy stosowali aktywność fizyczną – powiedziała ordynator oddziału kardiologii przemyskiego szpitala wojewódzkiego Alicja Pietruszka-Zasadny.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium