Życie Podkarpackie nr 3/2019 Życie Podkarpackie nr 3/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 19/2019, Sobota 19 stycznia 2019 r., Henryka i Mariusza
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Poznaj 10 kroków, dzięki którym uda Ci się wyjść z długów
Powodów, z jakich trudno jest nam wyjść z długów, może być wiele. Zbyt duża rozrzutność, zbyt optymistyczne oszacowanie swoich zdolności finansowych, utrata pracy – to najpopularniejsze z nich. Pogłębianie się długów to bardzo trudna sytuacja, która odbiera nam poczucie bezpieczeństwa i odbiera spokojny sen. Dziś przygotowaliśmy dla Was garść porad, dzięki którym łatwiej będzie Wam rozwiązać ten problem.

 Krok pierwszy: ogranicz codzienne wydatki

Niektórzy powiedzą, że nie da się ograniczyć codziennych wydatków, gdyż muszą przecież coś jeść i gdzieś mieszkać. Tymczasem każdy może ograniczyć swoje koszty życia i przez jakiś czas cieszyć się mniejszym komfortem tylko po to, aby wyplątać się z zadłużenia i widma przyszłej egzekucji komorniczej. Pierwszym krokiem do stopniowego wyjścia ze swojej złej sytuacji finansowej jest ograniczenie codziennych wydatków. Może się to przejawiać w mądrzejszym robieniu zakupów, unikaniu małych osiedlowych sklepików, w których ceny są znacznie wyższe i na stołowaniu się w domu zamiast jedzenia na mieście. Można przejść też na jedzenie prostszych, mniej wyrafinowanych potraw, do użycia których nie potrzeba drogich składników. Można również jeść w zgodzie z cyklem pór roku, czyli sięgać po sezonowe warzywa i owoce. Niby takie oczywiste, a wiele osób o tym zapomina. Ograniczyć codzienne wydatki można również poprzez zaprzestanie kupowania codziennych gazet, a zamiast tego czerpać informacje o świecie z internetowych wydań tych magazynów. Wiedza jest ta sama, a sposób przyswojenia nieobarczony takimi kosztami. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie może być również zmiana umowy abonamentowej na niższą.

Krok drugi: sprzedaj wartościowe przedmioty

Gdy sytuacja staje się podbramkowa, a dług zaczyna się przedawniać, należy działać odważnie i radykalnie. Trzeba zrobić wszystko, aby naszego zadłużenia nie przejęła zewnętrzna firma windykacyjna, która posunie się do wszystkiego, żeby tylko odzyskać należne pieniądze. Jeśli bieżąca sytuacja nas do tego zmusza, sprzedajmy zbędne przedmioty, za które otrzymamy zapłatę. Możemy to zrobić bezpłatnie na popularnych portalach aukcyjnych. Uzyskane w ten sposób pieniądze należy oczywiście przeznaczyć na spłacenie zaległości. Tym samym pokażemy drugiej stronie nasze dobre chęci do spłaty zobowiązania i wyjścia z niekorzystnej dla obu stron sytuacji.

Krok trzeci: postaraj się o dodatkowe zajęcie

Udzielanie korepetycji, drobne prace krawieckie, pilnowanie dziecka sąsiadom, wyprowadzanie psa sąsiadki na spacer – sposobów na dorobienie kilkudziesięciu czy kilkuset dodatkowych złotych w miesiącu jest więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Każdy z nas potrafi zrobić coś, co może przydać się innym i za co będą oni w stanie nas wynagrodzić. Pomalowanie płotu, skoszenie trawnika, odchwaszczenie ogrodu, drobne prace remontowe w mieszkaniu – możliwości jest naprawdę wiele. Trzeba tylko chcieć i aktywnie poszukiwać takich rozwiązań. Osoby zestresowane i przygnębione długami mogą mieć jednak problem, aby przyjąć do wiadomości, że mogą same aktywnie poszukiwać wyjścia z sytuacji.

Krok czwarty: ogranicz wysokość opłat za media

Zrezygnuj z płatnych kanałów telewizyjnych na rzecz darmowej telewizji naziemnej lub oglądania programów za pomocą bezpłatnych platform cyfrowych. Przejdź na telefon z opcją na kartę zamiast kosztownego abonamentu. Oszczędnie zużywaj prąd i wodę. Uwierz, że zdecydowanie lepiej przez jakiś czas ograniczyć nieco swoje wydatki, nawet kosztem chwilowego komfortu, po to, aby jak najszybciej spłacić swoje zobowiązania finansowe. Wewnętrzny spokój jest na wagę złota i warty jest wszelkich wyrzeczeń. Zaoszczędzone w ten sposób środki spożytkuj na szybszą spłatę zadłużenia. Zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.

Krok piąty: ogranicz koszty codziennego transportu

Jeśli do tej pory podróżowałeś po mieście główne samochodem, to czas zmienić te przyzwyczajenia. W sytuacji walki z długami należy porzucić sferę dyskomfortu na rzecz szybkiej spłaty zobowiązań, zanim jeszcze sprawa trafi do komornika, a nasz los będzie przesądzony. Przesiądź się na rower lub zacznij korzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli masz do pracy blisko, postaw na spacer. Kręgosłup na pewno będzie Ci wdzięczny.

Krok szósty: nie finansuj spłaty pożyczki inną pożyczką

To najgorsze, co możesz w takiej sytuacji zrobić. Osoby podstawione pod ścianą często decydują się zaciągnąć kolejne zobowiązanie między innymi pożyczki online, aby za pomocą uzyskanych w ten sposób pieniędzy spłacić pierwszą pożyczkę. Czasami nie mają one innego wyboru, gdyż tylko organizacje parabankowe, niewymagające zaświadczeń o zarobkach, są w stanie udostępnić im gotówkę. Takie myślenie może doprowadzić do spirali długu, z której już nie wyjdziemy. Pożyczki na raty lepiej zaniechać i zwrócić się do przyjaciół lub rodziny z prośbą o udzielenie nieoprocentowanego wsparcia finansowego. Przed najbliższymi ręczymy swoim dobrym imieniem i reputacją, możemy także uregulować pożyczkę, podpisując umowę cywilno-prawną. 

Krok siódmy: dbaj o swoją inteligencję finansową

Rozwijaj się w zakresie finansów, czytaj literaturę temu poświęconą, śledź blogi eksperckie i poszerzaj swoją wiedzę. W ten sposób najlepiej zabezpieczysz się przed problemami takimi jak zaciągnięcie wyjątkowo niekorzystnego zobowiązania finansowego, wchodzenie w agresywne instrumenty finansowe, granie na giełdzie itp. Nawet jeśli już jesteś dłużnikiem, zdobyta wiedza uchroni Cię przed kolejnymi tarapatami w przyszłości.

Krok ósmy: ogranicz wydatki poniesione na rozrywkę

Wszechobecne reklamy zachęcają nas do życia ponad stan – do remontu mieszkania czy zagranicznej wycieczki nawet wtedy, gdy nas na to nie stać. Możemy wprawdzie przystać na taką sytuację i skorzystać z oferty https://www.pozyczki-24.pl/, lecz tylko wtedy, gdy wiemy, że poradzimy sobie ze spłatą zobowiązania na czas. Jeżeli już jesteśmy zadłużeni, absolutnie nie możemy brać na siebie kolejnych zobowiązań – w ten sposób zaciskamy sobie tylko pętlę na szyi i pogarszamy i tak już kiepską sytuację finansową.

Krok dziewiąty: poproś o wydłużenie okresu spłaty pożyczki

Uczciwie przestaw swoje problemy finansowe i wykaż chęć ich rozwiązania. Pokaż, że zależy Ci na oddaniu pieniędzy i poważnie podchodzisz do całej sprawy. Nie chowaj głowy w piach – stań odważnie i z podniesionym czołem zmierz się z problemem. Po drugiej stronie też pracują ludzie, którzy potrafią wykazać się empatią i wspólnie z nami poszukać wyjścia z tej sytuacji. Jeśli poprosisz o wydłużenie okresu spłaty, z dużym prawdopodobieństwem instytucja pożyczkowa przychyli się do Twojej prośby. Spróbować zawsze warto – w końcu nic na tym nie tracisz. Możesz tylko zyskać.

Krok dziesiąty: poproś o rozłożenie rat na mniejsze kwoty

Czasami rata pożyczki przerasta nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji warto poprosić pożyczkodawcę o rozłożenie rat na mniejsze kwoty, które łatwiej będzie nam uregulować. Gdy nasza sytuacja finansowa, na przykład w wyniku naszych dodatkowych starań w pracy, ulegnie poprawie, wówczas powrócimy do spłacania większych kwot. Warto przyznać się do chwilowych problemów w spłacie rat i danie sobie szansy na polubowne dojście do porozumienia  z firmą pożyczkową. Natomiast złym pomysłem jest unikanie telefonów, nieodpowiadanie na e-maile i pisma wysyłane do nas w związku z brakiem spłaty zobowiązania. W takiej sytuacji dajemy się poznać jako nieuczciwa strona, która nie ma dobrej woli spłaty zadłużenia.

 

 

nr 3/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium