Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 146/2018, Sobota 26 maja 2018 r., Filipa i Pauliny
Opublikowano
Region, Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk
Czy Przemyśl czeka zupełna zapaść?
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk po raz kolejny opracował listę miast o największym nasileniu problemów społeczno-gospodarczych. Miast, którym grozi w niedalekiej przyszłości zapaść, a kto wie czy nie zawał. Na 5. miejscu w Polsce sklasyfikowany został Przemyśl, na 11. – Jarosław.
fot. Jacek Szwic
Spośród wszystkich podkarpackich miast Przemyślowi grozi w najbliższym czasie największy kryzys społeczno-gospodarczy.

Analiza powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pod lupę PAN wziął 255 średnich miast. Takich, liczących więcej niż 20 tysięcy mieszkańców, ale mniejszych niż 100 tys. Według analizy niemal połowie grozi finansowo-gospodarcza zapaść (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
38 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 213.76.36.129 08.05.2018

Miasto jest niewydolne ponieważ jest za duże.

Podstawym błędem była wręcz szalona emigracja ludzi młodych i z inicjatywą.

Oparliśmy rozwój miasta na ludziach starych.

Żyjących przeszłością w teraźniejszości  i czciciele jej.

Wystraszonych tak szybko zmieniającą się rzeczywistością uciekającą w celebrację wszystkiego co można celebrować.Byle tylko nie myśleć co będzie jutro.

Nie potrafiący nic tworzyć dla przyszłości a szczególnie następnych pokoleń.

Nic dziwnego,że nawet dzieciaki z niecierpliwieniem czekają kiedy dorosną by z naszego miasta wiać i nigdy już tu nie wracać.

Ludzie,którzy dorwali się do władzy są dokładnie tacy sami bez jakiejkolwiek wizji.

Byle do jutra na stołku.

Jeszcze nigdy nasze miasto  nie było aż tak źle rządzone a przechodziło poważne kryzysy.


user
Xd 195.136.176.165 20:53:25 08-05-2018
Prawda i jeszcze raz prawda
user
Lesio 94.254.150.69 10:29:07 09-05-2018

Za duże? W jakim sensie? Możesz to rozwinąć?

user
Pablo 83.12.140.14 13:21:58 09-05-2018

Ale jeszcze jest coś przeciezwszystko zrobione zostało za pieniadze unii. Przed wyborami było słychac ja zrobiełem to ja tamto a obwodnica a przystaniki. Tak i to prawda ale za pieniadze unii gdyby nie to nic a nic by nie było. Sanwil był jak był fanina sie przeniosła powstała castorama lidle i tesco całykompleksna lwowskiej.Zz czyje za miasta no nie bo z prywatnych i unijnych pieniedzy. Miast ledwo dba o czystość a gdzie o reszte. Kilka lat temu powazna ofera ze stadionem czuwaj a Panowie jak pracowali tak pracują. Dzis czytamy ze pewnien Pan w miejskiej spółce był kiedys karany a dzis pisatuje to stanowisko. No rece opadaja. Pojedzcie do innych gmin np medyka jak tam drogi wygladaja chodniki a w miescie jak na zadupi. Najgorzej ze nikt nic z tym nie robi. Miejscie autobusy to jakis cyrk na kółkach stare mercedesy pordzewiałe i smierdzace stenchlzna. To jest 21 w Panie Prezydencie Basen hala sportowa maskara. Juz ludzie w prywatnych domach maja lepsze baseny.  Panie Marianie Pan jest budowlaniec i pozwala Pan zeby Pana miasto tak niszczało. ZDM czy wy jezdzicie po drogach nie widzicie co jest. 

user
Pazuzu 83.31.130.66 15:00:15 09-05-2018

Podstawym błędem była wręcz szalona emigracja ludzi młodych i z inicjatywą. - też wyjechałem.

Szanse na dobrą pracę? 0.

Szanse na dobrą edukację? 0.

Są jednak dwa plusy:
- stosunkowo tanie mieszkania

- bezpiecznie

user
Xxxd 195.136.176.165 08.05.2018

"Brawo...."    Bo co tu pisać. Na horyzoncie i tak nic dobrego  nie widać. Trzeba się spakować i spi..... C

user
Zniesmaczony 94.254.157.25 08.05.2018

Dziękujemy PiS za degradacje naszego miasta jedyne co umiecie to budować pomniki, wsadzanie swoich na stołki w Przemyślu i nadawanie kumplon z partii Honorowych Obywatelstw. 10 was Radnych od tego tylko jest. 

user
sibou 85.115.54.201 09:17:06 09-05-2018

Jak ja uwielbiam czytać upolitycznione komentarze.... Wszystko wina PIS, przepraszam bardzo, ale za czasów PO to Przemyśl kwitł, wzrastał gospodarczo itp.  Zaznaczam, że nie jestem za żadną powyższą opcja polityczną. Sadzanie na stołki było zawsze!

Tu raczej chodzi o zaproponowanie oraz wdrożenie długotrwałej wizji, dzięki której zatrzyma się młodych. Nikt obecnie o zdrowych zmysłach nie myśli o pozostaniu po szkole, ja się kompletnie im nie dziwię.


user
Lesio 94.254.150.69 10:30:49 09-05-2018
Raczej za Czasów R. CHOMY RZASZACEGO NIEUSTANNIE OD 2002 R. OD TAMTEJ PORY ZACZĘŁA SIĘ RÓWNIA POCHYŁA. 
user
kasander 89.68.197.51 08.05.2018

To jakiś cyrk chyba?
Od około 16 lat miasto systematycznie stacza się, upada a linijkę wyżej odpowiedzialni za to odznaczają się.
No chyba, że Pan Marszałek ma zasługi w tym upadku, tyle zrobił dla miasta że stało się piąte w kolejce do bankructwa.
Niesamowite!

user
Harry Potter 90.195.126.213 08.05.2018

Podziękujęmy tym co są na stołkach , dzięki nim miasto stacza się.

user
przemyslanin 24.239.132.80 08.05.2018

piekny dom jak nie ma dobrego gospodarza to tez popadnie w ruine

user
h 94.40.44.230 08.05.2018

w tym zakłamanym mieście to nawet obciach mieszkać...

user
Pracodawca 195.136.177.206 08.05.2018

Ja sie pytam dla czego wzrosły ceny za wywóz śmieci dla firm około 50 zł m.czyli kosztowało 125 a kosztuje 170 za duży pojemnik..a w Rzeszowie bez zmian...jak w tym mieście żyć to tylko jeden przykład...

user
znużony obserwator 83.31.122.104 09.05.2018

To oczywiście jakieś jaja , prowokacja ,   jak może czekać zapaść czegośczy kogos  co  już  dawno upadło. Można jedynie gratulować Jego Ekselencji  Chomie i jego przydupasom , różnym radom - bezradom sukcesu  i nagród i wyróżnień jakie zebrał w czasie swojego 16 letniego  włodarzowania  zadupiem głównie od ludzi którzy nigdy w Przemyślu nie  byli. A teraz gorzkie żale i wypijanie piwa które nawarzyli sobie "przymyślaki" wybierając sobie4 krotnie  włodarza. No cóż moje życiowe motto , jacy wyborcy taka "wadza" jaki pan taki kram.  A teraz " dobranoc Przemyślu , dobranoc. "

user
ypy 185.38.225.2 07:52:44 09-05-2018

teraz większość powie, ''ja qrwa na nich nie głosowałem''

user
powazny obserwator 83.31.122.104 09.05.2018
ytanie , chodzi o "wadze" Przemyśla i posłów czy suwerena. Przecież my mieszkańcy szczególnie ja osobiście widzę to doskonale czasem lepiej od innych  ,  czego daj ę wyraz w nieustannych krytycznych wpisach bo tyle mogę jedynie zrobić w tej materii. Jeśli natomiast chodzi o nieustannie wybieranego Chomę i tych radnych zawsze bezradnych to ich należy pytać jak tam wzrok , czy mają już wszyscy w tym wieku zaćmę czy też widzą a udają że nie ma problemu właśnie głównie z inwestycjami i migracją  szczególnie młodych , podobno nasze przemyskie zadupie opuściło głównie za pracą ok. 5 tysięcy młodych ludzi i proces ten będzie trwał nadal.  No cóż z zaciemnionych okien Wolvo problemów i przemyskiego brudu , paskudnych bazarów , syfu zwanego zielonym rynkiem , obdartych z tynku kamienic ,pustych mieszkań i  czasem całych domów nie widać aby to zobaczyć trzeba podnieść dupsko i oglądać Przemyśl nie z lotu ptaka  czy z okien beżowego  budynku z widokiem na krasnala szwejka z rynkiem w tle. Równie dobrze wystarczy zapoznać się tzw. podstrefą ekonomiczną  od ponad  10 lat pustą ,  kosztującą nas podatników ponad 22 mln. zł,  budę wiatę na wyciągu narciarskim ok. 2,5 mln czy inne wspaniałe dzieła jak niekończony od lat  cygańsko-arabski skansen zwany zielonym rynkiem. I jeśli ci panowie "wadza" myślą  jak do tej pory że nadal  popłyną strumienie unijno - rządowej  manny to niech dalej czekają udając że nie ma innych problemów jak nieustanne świętowanie , głupawe czczenie szwejka z pieskiem , wincencjady , święta zamku , ulic , fajki , lata , jarmarki galicyjskie , zawody rowerowe , manewry szwejkowskie , nieustanne składanie
 wieńców pod pomniczkami i tablicami , koniki , huzary , piechury itp bzdety , ciekawe czy z tego typu uciech mieścina zwana Przemyślem będzie się rozwijała czy jak  nadal pogrążała jak obecnie w upadku , nędzy , beznadziei.  Ale jak suweren taka "wadza" jaki pan taki kram. teraz za późno ma mądre wybory , po pierwsze nie ma przynajmniej na razie chętnych i nie będzie na rządy zdegradowaną mieściną , po drugie przypominam o niemal 200  milionowym zadłużeniu , a więc nie zazdroszczę kolejnym następcom lub obecnemu miłościwie nam panującemu z woli wyborców  od niemal 16 lat.


user
blok 185.38.225.2 07:56:57 09-05-2018
jest ASTERIX ze swoim resetem, hehehe
user
LLL 95.160.158.7 09.05.2018

Widziałem tego naszego Gospodarza jak się plątał pomiędzy drutami a skocznią w Rynku. Naplątał się i nie mógł z niego wyjść. Ciekawe, jak na starość pójdzie na Kopiec. Pielgrzymka będzie chwaliła i wielbiła. Fajny był z niego prezydent.

user
DOC 94.40.33.161 09.05.2018

Problem polega na tym, że w naszym mieście nie ma pracy, a jak już jest to mało płatna. Ja zastanawiam się jak młody człowiek po studiach (Kraków, Wrocław itp.) wracając do rodzimego miasta nie ma perspektyw na samowystarczalność - zarobki na dzień dobry 1500 zł vs wynajem mieszkania na blokowisku: 700-800 za m-c , nie pisząc już o reszcie.

Brak firm, brak konkurencji, brak perspektyw.

user
mieszkaniec 83.12.140.14 09.05.2018

No toja proponujea by Pan RCH jeszcze ze dwie kadencje posiedział. Panie RCH czy Pan nie widzi co sie dzieje z Pana miastem. Bez mała 20 lat i co?.  Ja bym na Pana miejscu poprostu ustąpił, bo to nie tylko branie co miesiecznego wynagrodzenia ale Szanowny Panie to Pańskie rodzinne miasto a wyglada strasznie. Ulice są w opłakanym stanie znam kilka osób w Zarządzie Dróg miasta i dzwonie mówię co z moja ulica, a tam adrugiej strony Panie a skąd pieniądze nie masz szans na najbliższe lata. Niech Pan wsiądzie na rower i sie przejedzie nie limuzyną ale rowerem w ciepły dzień. Niech Pan podniesie głowe nieco wyzejna budynki kamienice a potem na dół na ulice. Szanowny Pania ostatnio widziałem Pana na zawodach w hali sportowej. Miejskiej hali sportowej Pan widzi jak ona wygląda,nie wstyd Panu. Mógłbym mnożyć przykłady i to słowa nie tylko do Pana ale do całego magistratu. Popatrzcie Państwo jak wygląda nasze miasto. 

user
Leon 94.254.150.69 10:34:59 09-05-2018
On ma swoja małą familie tzw. TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI... A W SKŁAD TEJ FAMILLI WCHODZI P. Kuch. Rodzina Regia.l, kilku prezesów miekskich spolek i prywatnych przedsiębiorstw miedzy innymi Pan Andrzej P.  I pan Marian Z.
user
LEON 94.254.150.69 10:35:38 09-05-2018
Owa Familia dba tylko o własne interesy.. 
user
Parl 213.76.36.5 11:34:24 09-05-2018

Dodajmy tych co pozwolili na stawianie lokali z hazardem zamiast budowania nowych miejsc pracy.

user
Paweł 83.3.80.170 09.05.2018
Po tej "gazecie" widać jaka bida jest. Każdy, nawet najgłupszy artykuł o małym kotku, który utknął na drzewie jest artykułem premium...
user
HASWELL 94.254.150.69 13:28:27 09-05-2018

To swoja droga. Widac to szczegolnie po pierdolach typu " jaselka w szkole nr.." "dzieci odwiedzily redakcje" czy " 50 lat małrzenstwa - zlote gody"  ... Pamietnik piszecie czy artykuły ?   Ten artykuł natomiast jest jak najbardziej istotny z punktu widzebia dobra obywateli. 

user
T. 185.38.225.2 04:29:10 10-05-2018

No bo jak redaktorki w knajpach artykuły piszą, to musi być premium. Pozdro dla Moonii.

user
Adammmmmm 37.249.199.79 09.05.2018

stawiam flaszkę kto potrafi zarejstrowac się telefonicznie do lekarza 1  go kontaktu przy ul. Sportowej ( dawna przychodnia kolejowa)

user
Smutna 37.248.253.163 09.05.2018

PRZEMYŚL UMIERA NA NASZYCH OCZACH !!

user
jako 94.254.136.189 10.05.2018

To wiadome jest bez analizy. Wina to obecny prezydencik miasta bez pomysłu. Przez tyle lat zero inwestycji na miarę europy. Ciągnie kasę i grzeje stołek.

user
\"Janusz z wonsem\" 94.254.230.105 10.05.2018

A wy dalej idźcie głosować na jedyną "słuszną" opcję w naszym mieście. Panie Prezydencie równia pochyła. Za niedługo będziemy w czymś na pierwszym miejscu tylko niestety nie w żadnym pochlebnym rankingu. Może władza kieruje się myślą, że nieważne jak mówią ważne żeby mówili. Pozdrawiam z innego miasta w Polsce.

user
\"Janusz z wonsem\" 94.254.230.105 10.05.2018
PS. Może uda się wam doprowadzić ulicę Wilsona do stanu użyteczności w tym stuleciu.
user
sg 83.31.121.254 10.05.2018
Czego oczekujecie 10 km od granicy UE i z krajem będącym w stanie wojny bez ustalonych granic? Kto tu będzie inwestował w rozwój. Dobrze , że jest względnie bezpiecznie i spokojnie, ale nie wiadomo jak długo.
user
LEGIA 78.11.15.200 15:35:29 11-05-2018

TAK TAK DORABIAJ SOBIE IDEOLOGIE ...

user
JS 31.183.178.25 11:50:06 12-05-2018

sg. Jesteś wstrętny prowokator a może i pracownik  domu trolingu w Petersburgu. 

 

user
Kazik 83.31.238.160 23:55:21 12-05-2018

Dawne przemyskie zawsze było słabe gospodarczo i nic się pod tym względem nie zmieniło. Masowa emigracja młodych ludzi w zasadzie przekreśla ten teren pod względem zainteresowania potencjalnych inwestorów.

user
choma weź się do roboty!!!! 82.30.101.92 10.05.2018

A tu się nie ma co dziwić że Przemysl to miasto Emerytów jak rozwój w mieście stoi w miejscu szukać inwestorów budować fabryki żeby było za co żyć to młodzi ludzie wrócą a nie siedzicie w tych urzędach pierdzicie w stołek i zastanawiacie się czy w tym roku posadzimy kwiatki pod urzędem pracy czy miasta smutne i straszne 

user
zw 83.31.241.128 13.05.2018

Może Janusze miejscowego biznesu coś wymyślą? Miasto utworzyło strefę ekonomiczną i nie ma chętnych. Tereny uzbrojone gotowe pod inwestycję. Bezrobocie na poziomie 15% to i pracownicy by się znaleźli.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium