Życie Podkarpackie nr 25/2019 Życie Podkarpackie nr 25/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2019, Poniedziałek 24 czerwca 2019 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Przemyśl
Andersenada w Przemyskiej Bibliotece Publicznej
Któż z nas w dzieciństwie nie czytał o Brzydkim Kaczątku, nie przejmował się losem Dziewczynki z zapałkami czy nie śledził przygód Calineczki? Te i inne postaci z baśni Hansa Christiana Andersena także dzisiaj oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Dlatego to właśnie im poświęcona była impreza czytelnicza pod nazwą Andersenada, zorganizowana 25 kwietnia br. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
fot. Adam Podulka PBP w Przemyślu
Uczestnicy Andersenady w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

W czwartej edycji wydarzenia, którego celem jest popularyzacja wśród dzieci twórczości duńskiego pisarza, wzięli udział uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu. Niektórzy z nich przebrani byli za ulubionych bohaterów baśniowych.

Spotkanie zaczęło się od prezentacji multimedialnej przybliżającej zebranym postać Andersena, a zaraz potem na salę dumnie wkroczył sam autor (w tej roli Piotr Kustra), który pomysłodawczyni imprezy Małgorzacie Tomków udzielił wywiadu i donośnym głosem przeczytał swój utwór Imbryk. Następnie odbył się konkurs na najpiękniejsze przebranie za postać z baśni Andersena, poprowadzony przez Alicję Kunert. Jury, w którym zasiedli bibliotekarze, nauczyciele oraz autor, miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ dzieci popisały się nie tylko pięknymi kostiumami, ale także wiedzą o postaciach, za które się przebrały. Jeszcze większą wiedzą, tym razem w grupach klasowych, musiały się wykazać w turnieju poprowadzonym przez Jolantę Wilk-Krzywonos, która sprawdzała, jak dobrze znają baśnie Andersena. Ku satysfakcji obu drużyn szkolnych, turniej zakończył się remisem.

W przerwie między konkursami na dzieci czekał mały poczęstunek. Był też czas na integrację i wymianę wrażeń z imprezy. Całe spotkanie upłynęło w radosnej i beztroskiej atmosferze. Nic dziwnego, że po wszystkim uczniowie opuszczali mury biblioteki w doskonałych humorach.

Kolejna Andersenada już za nami, ale z pewnością wspomnienia z nią związane będą towarzyszyć dzieciom jeszcze długo. Tak jak sama twórczość Andersena.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium