Życie Podkarpackie nr 38/2018 Życie Podkarpackie nr 38/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 268/2018, Wtorek 25 września 2018 r., Aurelii i Ładysława
Opublikowano
Region, Pogwizdów
Cysterna z silnie toksyczną substancją uderzyła w ogrodzenie domu
Do zdarzenia doszło 12 kwietnia w godzinach nocnych. Kierowca cysterny przewożącej niebezpieczne substancje chemiczne stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie jednej z posesji. Z uszkodzonego zbiornika zaczęła wypływać ciecz i konieczna okazała się ewakuacja 11 osób.
fot. KPP Łańcut

W nocy z 12 na 13 kwietnia na drodze powiatowej relacji Stobierna – Medynia Głogowska w miejscowości Pogwizdów doszło do groźnego wypadku. Obywatel Węgier przewożący na naczepie samochodu ciężarowego kontener kolejowy z 24 tonami substancji chemicznej o właściwościach toksycznych i wybuchowych stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przepust a następnie ogrodzenie  przydrożnej posesji. Z uszkodzonego zaczęła wyciekać ciecz.

 

Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców okolicznych domostw oraz wyznaczeniu  150 metrowej strefy bezpieczeństwa. Po przybyciu na miejsce Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Nowej Sarzyny, specjalizującej się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym okazało się, że sytuacja jest mniej groźna niż się spodziewano. Rozszczelnieniu uległa tylko zewnętrzna powłoka cysterny, a wylewający się płyn nie był niebezpieczną substancją a chłodziwem, ową substancję stabilizującym.

 

Na miejsce wypadku ściągnięto specjalistyczny dźwig, za pomocą którego podniesiono przewróconą naczepę. Ta z kolei w asyście straży pożarnej i policji została przetransportowana do zakładów, gdzie ładunek docelowo miał trafić.

 

W wyniku akcji, w której wzięło udział kilkunastu funkcjonariuszy łańcuckiej komendy oraz około 60 strażaków droga relacji Stobierna – Medynia Głogowska była zablokowana przez kilka godzin. W wypadku nikt nie ucierpiał.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 38/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium