Życie Podkarpackie nr 50/2018 Życie Podkarpackie nr 50/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 351/2018, Poniedziałek 17 grudnia 2018 r., Olimpii i Łazarza
Opublikowano
Przemyśl
Audytoryjne Centrum Koncertowe przeminęło z wiatrem
„Obiecanki cacanki, a głupiemu radość” – z całą pewnością grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu to potoczne powiedzenie pamiętać będą bardzo długo. Pewnie znacznie dłużej niż dwa lata, przez które dyrekcja placówki była zwodzona przez ministerialnych urzędników, obiecujących finansowe wsparcie dla tej bardzo wyczekiwanej inwestycji.
fot. Mariusz Godos
Audytoryjne Centrum Koncertowe miało powstać w miejscu byłej stajni.

Pomysł budowy nowej szkoły muzycznej, sali koncertowej (łącznie na 700 miejsc) oraz internatu pojawił się już w 1990 r. Taki plan miało ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki. Projekt przygotowany został przez Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego „Budopol” w Warszawie (...)

fot. ze zbiorów własnych
Wizualizacja centrum koncertowego przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego wygląda naprawdę imponująco.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
robert 185.93.94.148 06.03.2018

ładny ten obiekt. Kiedy planowana realizacja?

user
przemyski dyzio marzyciel 83.24.167.42 06.03.2018

Zdjęcie pierwsze t przemyskie zadupie w pigułce , prawdziwe Wolne Królewskie Miasto Przemyśl.

Wirtualizacja  no cóż kogoś poniosła fantazja , coś pozaziemskiego  , każdy ma prawo do marzeń i sennych marzeń  , sal koncertowa w Przemyślu ,   kiedy od lat nie potrafią w samym centrum dokończyć okropnego syfu na tzw. zielonym rynku o  pozostałych  bazarach i innych zaniedbaniach w centrum  nie wspomnę . Ale kto chce może fantazjować że w tym upadłym grajdole jeszcze coś będzie
KGH: Polska Miedź, krowy i duchy przodków. Budowa kopalni przez KGHM może się nie udać
168Skomentuj Projekt budowy przez KGHM kopalni miedzi i złota Ajax stanął pod znakiem zapytania. Kombinat zmaga się z władzami i Indianami.Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHMRadosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM /Informacja prasowa

KGHM Polska Miedź nie opublikował wyników za 2017 r., ale poinformował, że znów musi dokonać odpisów z powodu spadku wartości posiadanych za granicą aktywów.

Te, sięgające 0,31 mld zł, odpisy nie będą jednak dotyczyły najbardziej problematycznej inwestycji, czyli Sierra Gorda w Chile. Są też niższe niż w dwóch poprzednich latach, gdy spółka przeznaczyła na nie ponad 11,76 mld zł. Najwięcej na Sierra Gorda - ok. 7 mld zł.

Odpisy przekładają się na wyniki. KGHM w 2014 r. miał 2,45 mld zł zysku, a w 2015 r. już 5 mld zł straty. W 2016 r. strata wyniosła 4,45 mld zł. Kwota odpisów za 2017 r., czyli owe 0,31 mld zł, przełoży się na ostateczny wynik netto (po III kwartałach 1,6 mld zł zysku netto) kombinatu.

KGHM szuka sposobów, by rozwiązać problemy za granicą. Jak ustalił "DGP" z Sumitomo, japońskim partnerem inwestycji w Chile, miał rozmawiać o współpracy z BHP Billiton, największym koncernem wydobywczym świata, który obok Sierra Gordy ma kopalnię Spence.

- Chodziło o to, by zorganizować wspólny transport czy dostawy energii, co obniżyłoby koszty - mówią nasi rozmówcy. Pomysł upadł. BHP i Sumitomo nie odpowiedziały na pytania w tej sprawie, a KGHM stwierdził, że jego współpraca z Sumitomo "opiera się na istniejącej infrastrukturze zakładu, a spółka nie odnosi się do niepotwierdzonych doniesień".

KGHM na zakup swoich projektów poza Polską wydał od 2010 r. prawie 9,5 mld zł. Najwięcej, bo ok. 9 mld zł, kosztowała kanadyjska Quadra, dzisiejszy KGHM International. - Kombinat kupił Quadrę, gdy ceny miedzi i molibdenu były wysokie. Poza tym okazało się, że w Sierra Gorda nakłady inwestycyjne są dwa razy wyższe, niż przewidywano. Badania rudy w chilijskiej kopalni też, jak się okazuje, były obarczone błędem, bo molibdenu po prostu nie da się z tamtejszej rudy wycisnąć. Jest w niej za dużo żelaza, z którym świetnie wiąże się molibden - tłumaczy Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK.

Prezes Polskiej Miedzi Radosław Domagalski-Łabędzki w jednym z wywiadów nie wykluczył, że spółka może zamrozić swój projekt w Kanadzie, w Ajax - chodzi o budowę kopalni miedzi i złota. Zainwestowano już w to 600 mln zł, a suma odpisów z powodu utraty wartości tego projektu przekroczyła 650 mln zł. KGHM chciał tam zainwestować 1,6 mld dol., ale kanadyjskie władze odmówiły wydania pozwoleń środowiskowych. Po 8 latach od rozpoczęcia inwestycji praktycznie nic się tam nie dzieje. Wyjątkiem są... krowy. - KGHM ma ranczo przejęte w spadku przy zakupie Quadry. Jest na nim ok. 500 krów, co pozwala kombinatowi zgodnie z kanadyjskim prawem uniknąć opłat środowiskowych - tłumaczy jeden z naszych rozmówców.

- KGHM czeka na decyzję środowiskową władz federalnych - mówi Justyna Mosoń, rzeczniczka Polskiej Miedzi. Pytana o przyszłość kanadyjskiego projektu i hodowane tam krowy, odpowiada: - KGHM Ajax zabezpieczył w przeszłości tereny niezbędne do przyszłego prowadzenia działalności górniczej, w tym nieruchomości Sugarloaf.

KGHM w Kanadzie zmaga się nie tylko z władzami, ale i z lokalną społecznością. Indianie z plemienia Stk'emlúpsemc te Secwépemc stanowczo protestują przeciwko inwestycji zarówno ze względów środowiskowych, jak i kulturowych - wierzą, że w jeziorze sąsiadującym z terenem planowanej odkrywki mieszkają duchy ich przodków.

Karolina Baca-Pogorzelska

user
Tadeusz. 213.76.38.72 07.03.2018

Możemy mieć bardzo bogatego sponsora.

Tradycja jest,ze w miastach gdzie dorabiaja sie firmy buduja cos dla tubylców.

W naszej ziemi znaleziono gaz.A firma która to ekspoatuje dla regionu i miasta jeszcze nigdy nic dobrego nie zrobiła mimo,ze na naszej ziemi zarobiła krocie i zarabiać będzie jeszcze  większe krocie.

Można to przemyśleć oczywiście bez udziału naszych radnych,którzy potrafią wszystko zepsuć.A paru mądrych ludzi jeszcze w naszym mieście mamy.Można skorzystać z ich wiedzy w tym zakresie.

user
Tadeusz 213.76.38.72 07.03.2018

Można też zadeklarować,ze w nowym centrum organizowane będą festiwale organowej muzyki kościelnej nie tylko na poziomie krajowym ale też miedzy narodowym.

user
Wojciech Bakun 46.170.78.34 14:53:58 07-03-2018

Były również takie plany Panie Tadeuszu. Metod komercjalizacji obiektu było całe mnóstwo. Niestety teraz możemy mówić tylko w kategorii "było" :(

user
Wojciech 83.28.100.95 17:01:18 07-03-2018

Panie pośle śledzę Pana poczynania i myślę,że trzeba się wreszcie określić po której Pan stoi stronie.Czy za Robertem Choma i jego "dworem",czy za mieszkańcami "nieszczęśliwego Przemyśla ".Bo jeżeli chodzi o Polskość to Pan już kilka razy mnie miło zaskoczył nie tak jak pozostali posłowie,którzy tylko dbają o elektorat.Niech Pan działa na dobro Grodu i jego mieszkańców,a na pewno zostanie to docenione

user
wolny suweren 217.96.213.136 07.03.2018

O pan poseł Bakun wreszcie się odezwał cud , czasem  cuda się zdarzają. Dla przypomnienia proponuję spacerek po Przemyślu mimo że jest pan o ile wiem z Nehrybki.  Panie Bakun przecież zna pan doskonale przemyskie" coś" zwane zielonym rynkiem. To miejsce pracy pana żony , czy to pana nie przeraża , nie śmieszy , nie tumami nie przestrasza. Jest to głównie pod adresem Chomy i tej  najgorszej z możliwej rady- bezrady ale oni mają suwerena gdzieś daleko w tyle i dialog , kontakt z wyborcami  kończy się  miesiąc, czasem  dwa po wyborach. Później przez niemal całą kadencję  odpędzają się jak od natrętne muchy do czasu przedwyborczego na nowy okres  urzędowania , bo nie ma to nic wspólnego z kontaktem z wyborcami. Tyle wstępu bo nie oczekuję głosu polemicznego ze strony Bakuna. Ale jest to pierwszy wpis polityka , "wadzy " inni mają wyborców daleko w nosie o czym  się przekonają za "niedugo"i w Przemyślu i w Polsce. 

No Wielki Marszałek Koronny pochodzący z Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśl uważa że dla uzdrowienia upadłej mieściny wystarczy ogłaszanie  paktu dla średnich miast czy zwoływanie dziwacznych konferencji jak ta "Europa Karpat" oraz innych pozorowanych narad czy spotkań. Co z tego że roku temu była w Przemyślu i Żurawicy Szydło , jakie efekty tych wizyt Wielkiego Marszałka oprócz odwiedzin mamusi ? Dzisiejsze wiadomości z TV Rzeszów Strefa Ekonomiczna Mielec -  30 podstref , setki inwestorów , Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg - 12 podstref - 70 dużych inwestorów zatrudniono ponad 20 tysięcy ludzi. No cóż przechodzę do działającej od ponad 10 lat podstrefy przemyskiej -    ogłaszam ani jednego inwestora zewnętrznego za to podobno dwóch przemyskich "przedsiębiorców "buduje jakieś wiaty czy hale , jedna z tych firm które gospodarczo nawiedzał Pan Prezydent ma zatrudnić w niewiadomej bliżej przyszłości  podobno ok, 20   ( dwudziestu)  pracowników w co osobiście wątpię. No cóż można i tak w ten sposób zatrzymywać młodych głównie ludzi w zadupiu zwanym Przemyślem , można udawać że jest to miasto turystyczne a więc po co inwestować w przemysł , można nic nie robić i, dawać zezwolenia i  nadal  budować myjnie samochodowe w centrum i biadolić od lat

brak pieniędzy , nie dostaliśmy  manny unijno-rządowej , kasa bo spłacamy kredyty , w Przemyślu  większych inwestycji nie będzie itp. stare bajery . Trudno się dziwić jak wygląda mieścina , brudne , nie odśnieżone uliczki i chodniki , obdarte z tynków kamienice i  bloki mieszkalne , opustoszałe  nie tylko  setki lokali mieszkalnych  ale cale kamienice jak np. M. Tomaszewskie przy Pl. konstytucji , co 3- 4 dawna placówka handlowa lub usługowa zamknięta z napisem "lokal

do wynajęcia ", "do sprzedania" itp. treści. Przecież nie potrafią nawet poprawić stanu nawierzchni tego marnego parkingu na dawnym żydowskim starym mieście , nie potrafią dokończyć tego siedliska brudu i syfu niby zielonego rynku , nie potrafią zlikwidować tego paskudztwa jakimi są przemyskie  bazary  chyba czekają  aż te budy zgniją  i problem sam się rozwiąże. Pan Prezydent baja od kilku lat o zespołach basenów za 50 mln. a od 16 lat nie potrafi wybudować jednego otwartego  prostego basenu dla mieszkańców , Bircza i Żurawica mają hale sportowe zaś Przemyśl starą jedynie dużą salę , gdyby nie  Pani Ewa Prezes Spółki NOVA SA do dzisiaj nie byłoby kina z prawdziwego zdarzenia a w sąsiedztwie Pana Prezydenta Domek Ogrodnika byłby nadal w ruinie jak cały Przemyśl. Sukcesy , coroczne dopłaty do  od początku deficytowego zjazdu narciarskiego , buda-wiata na tym zjeździe ok 2,5 mln której nikt nie kończy i nie  dokończy ( tu się kłania zarzut niegospodarności), dwa zbędne i  zbyt  drogie boiska do siatkówki nad Sanem marnowanie publicznych pieniędzy na wiele świąt i uciech jak : głupawe czczenie Szwejka i manewry szwejkowskie , wincencjady , zamku , ulic , fajki , zakończenie  lata , jarmarki galicyjskie i inne niepotrzebne zawracanie głowy pozostałym jeszcze mieszkańcom zamiast dać ludziom głównie młodym pracę a nie igrzyska Można i tak budować dalej pomniki i pomniczki , odsłaniać patriotyczne tablice , udawać  patriotów w mieście gdzie dzielny Józef Szwejk z pieskiem  w centrum Rynku jet ważniejszy i bardziej eksponowany  od Marszałka Józefa Piłsudskiego (jakaś głowa w ciemnej i ślepej uliczce Wodna ) i

to w 100 lecie odzyskania Niepodległości  przez Polskę. No cóż można i tak , dalej picować , zwoływać , ogłaszać , lać wodę , obiecywać i czekać aż kolejna transza ( ok, 5000 ludzi) głównie

młodych opuści ten przemyski łez padół. Ale myślę na koniec ten przemyski elektorat na nic innego nie zasługuje , obserwuję tych ludzi , obojętni , nie zainteresowani sprawami mieściny , roszczeniowi , czekający na mannę z nieba , ale jej czyli manny unijnej nie będzie , będą jedynie resztki z pańskiego stołu . Ale jaki pan taki kram , jacy wyborcy taka "wadza" , Jeśli przesadzam , bądź nie mam racji przyjmę każdą merytoryczną uwagę  lub  sprostowanie szczególnie ze strony przedstawicieli" wadzy" jeśli czasem mają czas na przeczytanie lub polemikę. Dlaczego oni  , na jednej z sesji rady-bezrady wielki i wieczny radny E. Strzałkowski stwierdził cyt. " Przemyśl wioska , Rzeszów metropolia". na tym zakończył bo od tej pory nic nie robi dla miasta za wyjątkiem prowadzenia jedne z 

komisji , zaś rozmawiając z innym ważnymi radnymi upewniam się do moich oczywiście skrótowo opisanych racji , którzy mówią że przyjeżdżając z Rzeszowa do Przemyśla wjeżdżają jak do innej rzeczywistości z miasta do przysłowiowego zadupia. Tyle i aż tyle.


user
wolny suweren 217.96.213.136 18:06:45 07-03-2018
Panie pośle Bakun czekam na polemikę , może pan również mnie krytykowąć ,  ale czekam  przynajmniej   na odpowiedzi  na część poruszonych prostych tematów  i  typowych  problemów Przemyśla . Co pan jako Kukiz 15 do chwili obecnej zrobił dla naszej mieściny już zadupia , jakie  podjął pan działania itp , konkrety , nie pic.?
user
erty 31.175.68.103 08.03.2018

Czegoś biedny boś głupi

user
Ja 80.55.78.254 09.03.2018

Ja bym się tu nie czepiał posła Bakuna ,wszak on i jego ugrupowanie nie rządzi ani w Przemyślu ani w kraju.

Natomiast ci co rządzą mogą się śmiało wypowiedzieć czemu nie potrzeba sali koncertowej w szkole muzycznej w naszym kochanym mieście.


user
Edward, 213.76.36.162 11.03.2018

W przyszlosci dzieki PISowi to miasto bedzie piekne i mlodziez bedzie wracac z zagranicy.

nr 50/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium