Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przemyśl
Kto ma rację, prezes PSM czy minister?
Na łamach ŻP pisaliśmy o kontrowersjach dotyczących regulaminu pobierania opłat za ciepło przez Przemyska Spółdzielnie Mieszkaniowa.
fot. Kamil Jacek Zarański

Jeden z mieszkańców Przemyśla, mając wątpliwości co do wysokości dopłaty za CO, jakiej zażądała od niego spółdzielnia, skontaktował się z biegłym sądowym, a ten – po analizie dokumentów – zakwestionował zgodność regulaminu PSM z prawem. Prezes spółdzielni argumentował, że spółdzielnie mieszkaniowe nie podlegają pod ustawę Prawo energetyczne. Teraz głos w sprawie zabrał Departament Energetyki w Ministerstwie Gospodarki.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
8 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasander 31.183.226.249 16.04.2015

>Prezes spółdzielni argumentował, że spółdzielnie mieszkaniowe nie podlegają pod ustawę Prawo energetyczne.<
Pan prezes widocznie nie umie czytać ze zrozumieneim tekstów  w języku polskim.
Może trzeba mu przypomnieć:
"...Art. 1
1. Ustawa określa zasady kształtowania polityki energetycznej państwa, zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii, w tym ciepła...
2. Celem ustawy jest tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii... oraz równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii..."
No i koniecznie Pan prezes winien poprosić kogoś aby mu wytłumaczył znaczenie zapisów art. 45a ust. 1-12 tej ustawy.

user
ola 31.183.235.176 18:22:25 28-12-2016

 Prezes to ignorant  -   ""..Istnieją 3 podstawowe metody wyznaczania współczynników korekcyjnych:

   1. metoda polegająca na doborze współczynników LAF z tabelki opracowanej przez COBRTI „Instal”.
W zależności od daty oddania budynku do eksploatacji i stopnia jego ocieplenia /docieplane budynki/ mamy do wyboru następujące zestawy współczynników: 0,7; 0,8; 0,9 i 1,0 lub 0,8; 0,9 i 1,0, które przyporządkowujemy poszczególnym mieszkaniom w zależności od ich usytuowania od strony: południowej,północnej,wschodniej i zachodniej..."""" W przemyskiej spółdzielni mieszkaniowej jest jedna stawka dla wszystkich mieszkań obojętnie jakie mają położenie w/g stron świata - byle kasa grała a lokator niech się buja.


user
ocochodzi 83.13.79.33 18.04.2015

biegłym sądowym , czyli imię i nazwisko - proszę podać ! biegłym sądowym jest się w sprawie wyznaczonej przez sąd, nie przez mieszkańca spółdzielni mieszkaniowej. Osoba wpisana na listę biegłych nie może posługiwać się tytułem biegłego w sprawach innych. Prezes Sądu Okręgowego znając nazwisko biegłego będzie mógł   taką osobę przywołać do porządku, nawet skreślić z listy.

Osoba , która nie zna swoich kompetencji nie powinna być biegłym sądowym.           

user
xx 31.183.243.0 12:33:33 21-04-2015

do  ocochodzi   -   a co Ty tak  STRASZYSZ   !!!,   każdy ma prawo szukać pomocy jak widzi że go rżną po kieszeni  /urzędnicy spółdzielni/ , na których pensję On też płaci.

user
Chomas 195.117.119.183 21.04.2015

Dlaczego blok P. Kurosza jako jeden z pierwszych został ocieplony? Dlaczego w klatce prezesa Kurosza jest piękny komin wentylacyjny a w innych nie?

user
xx 31.183.243.0 21.04.2015

gdyby P. prezes był zainteresowany i dbał o dobro spółdzielców czyli Jego chlebodawców  to podpisując umowę o rozliczaniu kosztów za co. z firmą techem zwrócił by uwagę na poz :  Wsp. redukcyjny przy naliczaniu kosztów zarówno jeśli idzie o cały blok jak i o  poszczególne mieszkania  / jak są położone wg.stron czyli od północy,południa,wschodu, zachodu / każde  mieszkanie wg.ustawy energetycznej winno mieć ustalony taki współczynnik od położenia / a spółdzielnia tego  nie zastosowała bowiem jak leci  parter ma wsp. 0,80 a  piętra 0,70 / .Mało tego w tych rozliczeniach za które płacimy po 40 zł ,  spółdzielca powinien mieć jak na dłoni napisane że jest to rozliczenie jego tylko bloku a nie całego osiedla oraz co wchodzi w koszty podstawowe ogrzewania ? Jednym słowem podpisując umowę  z firmą zewnętrzną ,która zarabia na nas krocie P. prezes powinien bardziej być wnikliwy za co płacą spółdzielcy a nie tylko mieć temat z "głowy" otrzepać rączki i  po sprawie .

user
Mark 31.183.239.168 28.12.2016

A teraz bomba > PSM od 2017 narzuca karę za niebycie  ... członkiem ( źle się mi kojarzy, ale tak jest napisane ) tej organizacji zwanej Spółdzielnią , która przez ułomne prawo zarządza moją własnością ( mieszkanie  część wspólna budynku ) i co mnie wpienia nazywa nas lokatorami , teraz my niespółdzielcy mamy płacić 30 gr/m2 więcej na fundusz remontowy , bo niby psm ( celowo piszę małymi literami ! ) ma dochody i dokłada. Do kogo pytam się ??? I gdzie ten fundusz ? Niestety prawo ułomne na to pozwala , że jest jak jest czyli dowolność dysponowania .  I jeszcze podstawa , bo na WALNYM ( brrr ) ustalili.  To może od razu po całości niech uchwalą , że niespółdzielcy maja spółdzielcom ... nie wiem wymienić telewizory na 3D , okna , drzwi i żarówki  a coooo !   Chyba dwa lata temu podniesiono fundusz o 20gr/m2  aby .... przyśpieszyć wymianę okien spóldzielcom.  Pytam się,  co to właścicieli mieszkań, którzy nie należą , bo i po co do psm .  Tu nie chodzi o te 20 - 40 zł miesięcznie więcej , ale o kierunek jaki psm-owcy obierają . Złupić nie swoich . A jak zarządzają naszą współwłasnością to widać  , a raczej nie widać . Ot chociażby wpuścili bez nadzoru i warunków tych od światłowodów i ci najtańszym kosztem nasxali rurek ( amatorka , kto tak robi sieci teleinformatyczne ! - to mają być kanały kablowe a nie rurki środkiem , byle jak , byle gdzie ! )  . To tyle .  Aha Może są jakieś inicjatywy niespółdzielców , a właścicieli mieszkań by w grupie się przeciwstawiać Walnym i reszcie , bo puki co nie mamy prawa ani głosu ani stanowiska , nic ... . Może warto by się jakoś zorganizować , chętnie by wsparł taką inicjatywę nawet finansowo , bo nie chodzi tyle o kasę co o jakieś choć minimalne samostanowienie  o swojej własności .  Jeszcze tu zajrzę  !  Pozdrawiam 

user
ola 31.183.235.176 17:24:54 28-12-2016

do Marek - jestem za taką inicjatywą też dostałem/łam/ wzrost kosztu funduszu remontowego ,którego nie zamierzam zapłacić dotąd kiedy nie dostanę zwrotu za wymianę stolarki okiennej dokonanej na własny koszt- czekam już 7-m lat/to chyba jakaś kara/ bo spółdzielnia do tej pory niczego darmo mi nie zaoferowała  ja za wszystko płacę jak wół. Zastanawia mnie tylko jedno ,przez XXX lat spółdzielnia ma dochody z lokali wynajmowanych np. Bank PKO BP przy Grunwaldzkiej ,lokale pod sklepy Glazera i wiele wiele innych ,za to wszystko płacą ci najemcy czynsz a jak to ma się w zyskach w przełożeniu dla spółdzielców /gdzie te zyski się podziewają przez dziesięciolecia?/ lokatorzy,którzy finansowali powstanie tych lokali przy budowie bloku , przecież kredyt za powstałe lokum zapłacili lokatorzy danego bloku nie prezes i rada nadzorcza a zyski czerpią z nich właśnie oni ,naczalstwo spółdzielni bo spółdzielca nie ma bladego pojęcia o przychodach z w/w lokali, jak są rozliczane gdzie  jest   bonifikata dla tych którzy może do dziś spłacają za te lokale  kredyt - przecież to jawny rabunek i złodziejstwo władz spółdzielni. Dlaczego jak się dziedziczy mieszkanie po śmierci współmałżonka nie dziedziczy się też członkostwa tylko wszystkie zobowiązania??? przecież to jest chory skorumpowany system służący nachapaniem się finansowym władz spółdzielni!!!! Jeżeli ktoś mający powiązania prawnicze /by nie ponosić daremnych kosztów/ i jest kumaty oraz chce się zająć sprawą jestem ZA<ZA<ZA osobiście służę swoim czasem bez zobowiązań  w """kupie siła"""pojedynczo nic nie zdziałamy by pokonać złodziejską spółdzielczą hybrydę.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium