Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Przemyśl
Przemyski kolektor z szansą na tytuł "Zabytek Zadbany 2015"
Kolektor sanitarny pod ulicą Mostową w Przemyślu i kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy to reprezentanci Podkarpacia w konkursie „Zabytek Zadbany 2015”.
fot. ze zbiorów własnych
Datowany na XVII wiek kolektor jest jednym z najlepiej zachowanym tego typu w Polsce. Stanowi element podziemnej trasy turystycznej, która na początku kwietnia br. została udostępniona do zwiedzania.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Kilkanaście dni temu w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie odbyło się posiedzenie jury konkursu. W tym roku napłynęło 70 zgłoszeń. Wśród 20 nominowanych zabytków są 2 z województwa podkarpackiego. To kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy, który otrzymał nominację w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane” oraz kolektor sanitarny przy ul. Mostowej w Przemyślu nominowany w kategorii „architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki”.

– Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków – informuje Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków – wyjaśnia.

Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która 21 bm. odbędzie  się w Białymstoku. 
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
pin 85.89.174.223 19.02.2016

wojewuda chce dlatego odwołać  wkz

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium