Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Przemyśl, Huwniki, HORYNIEC- ZDRÓJ
Tłoczno na zielonej granicy
10 nielegalnych imigrantów zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.
fot. Serwis SG
Na początku bm. funkcjonariusze BiOSG zatrzymali, aż 10 nielegalnych imigrantów.

– W środę, 1 kwietnia, funkcjonariusze z placówki SG w Huwnikach patrolując granicę z pojazdu obserwacyjnego zauważyli 4 osoby przechodzące z Ukrainy do Polski – informuje starszy chorąży Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. – Imigranci natychmiast zostali zatrzymani. Okazało się, że są to 3 obywateli Gruzji ( w wieku 40, 39 i 38 lat) oraz obywatel Turcji (33 lata). Mężczyźni byli w dobrym stanie zdrowia – nie potrzebowali pomocy lekarskiej. Gruzini posiadali dowody osobiste, natomiast tożsamość Turka trzeba było potwierdzić przez ambasadę turecką w Polsce – dodaje. 

Podczas złożonych wyjaśnień powiedzieli, że docelowym krajem ich podróży była Polska. Wyrazili chęć ubiegania się o nadanie im statusu uchodźcy. Obecnie przebywają w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu.

– Dzień później funkcjonariusze z placówki w Horyńcu-Zdroju zatrzymali 6-osobową grupę nielegalnych imigrantów – kontynuuje starszy chorąży Michalska. – Było to 5 obywateli Wietnamu (w wieku od 23 do 43 lat) oraz obywatel Bangladeszu (30 lat). W lesie strażnicy znaleźli ich porzucone plecaki z brudnymi ubraniami i rzeczami osobistymi. Żaden z imigrantów nie posiadał przy sobie dowodu tożsamości. Powiedzieli, że chcieli dotrzeć do Niemiec, aby tam poszukać pracy. Dysponowali telefonem komórkowy z nawigacja GPS, która miała im wskazywać drogę z Ukrainy do Polski i dalej do Niemiec – wyjaśnia.

Cudzoziemcy przyznali się do przekroczenia granicy wbrew przepisom prawa i dobrowolnie poddali się karze 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby na 2 lata. Następnie zostali przekazani służbom granicznym Ukrainy.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium