Życie Podkarpackie nr 42/2017 Życie Podkarpackie nr 42/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 296/2017, Poniedziałek 23 października 2017 r., Teodora i Seweryna
Opublikowano
Lubaczów, Rzeszów
Lubaczowianin o fotografii niezwykłej
W najbliższą sobotę, 14 października, gościem porannej audycji Radia Rzeszów będzie współpracujący z redakcją ŻP lubaczowski fotografik Marcin Materniak.
fot. Marcin Materniak
M. Materniak z Lubaczowa jako jeden z niewielu w Polsce, a nawet w Europie tworzy fotografie wykonane w technice gumy chromianowej.

Związany z Lubaczowem artysta specjalizuje się w dość rzadkiej, choć przeżywającej swój renesans technice gumy chromianowej. Bazujący na niej autor zdjęć wykorzystuje światłoczułość użytych materiałów. W wyniku procesu technologicznego i przy zastosowaniu odpowiednich proporcji otrzymuje pojedynczą, niepowtarzalną odbitkę. Dlaczego guma? Marcin Materniak, absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii przy Krakowskich Szkołach Artystycznych, dowodzi, że dodaje ona magii uwiecznianym na fotografiach chwilom.

fot. Marcin Materniak
Cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewii w Radrużu.
– Kiedy poznałem technikę gumy chromianowej, wiedziałem, że to dziedzina, którą chciałbym zająć się na dłużej. Technika ta nie jest łatwa i wymaga pewnego opanowania, a nawet skłonności do hazardu. Istnieją dwie szkoły tworzenia gum chromianowych, warszawska i paryska. Pierwsza dopuszcza nakładanie kilku warstw, aż do uzyskania interesującego nas efektu, druga ogranicza się tylko do jednego naświetlenia i wypłukania zdjęcia. Hazard pojawia się w miejscu, kiedy trzeba zdecydować, czy nałożyć kolejną warstwę – tak autor zdjęć mówi o swojej fascynacji techniką fotografii, którą będziemy mogli bliżej poznać, słuchając audycji Radia Rzeszów „Wolna sobota” (g. 9.00). 
fot. Marcin Materniak
Człowiek przy pracy. Uliczny grajek w Oslo.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Jak często wyjeżdżasz na zagraniczne urlopy?
  • Przynajmniej raz do roku
  • Częściej niż raz do roku
  • Raz na kilka lat
  • Urlop zawsze spędzam gdzieś w Polsce
  • Nigdy nie wyjeżdżam podczas urlopu
nr 42/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium