Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 265/2017, Piątek 22 września 2017 r., Tomasza i Maurycego
Opublikowano
Przemyśl
Kto majstrował przy kapliczce na Słowackiego?
– Mieszkam pięć numerów stąd i jak zwykle w niedzielę poszedłem na cmentarz – opowiada mieszkaniec ulicy Słowackiego. – Podchodzę bliżej i oczom nie wierzę. Kapliczka, obok której tyle lat przechodzę, cała obita deskami, tylko drzwi ktoś zostawił. Z boku wygląda to jak, za przeproszeniem, wiejska sławojka, tylko drzwiczek z wyciętym serduszkiem brakuje – starszy pan jest wyraźnie oburzony.
fot. Jacek Szwic
Tak wyglądała jeszcze niedawno. Zabytkowa kapliczka obudowana w taki sposób nie wygląda najlepiej.

– Szesnastego sierpnia fotografowałem rzeźbę Jana Nepomucena i dokładnie pamiętam, że tego jeszcze nie było – mówi Piotr Michalski, pasjonat historii miasta, autor wielu fotografii przemyskich zabytków, patrząc z wyraźną dezaprobatą na deski, którymi obudowana jest kapliczka. Faktycznie. Za kamienicą numer osiemdziesiąt jeden, przy skręcie w uliczkę Wapowskiego prowadzącą pod murem byłego szpitala, stoi dziewiętnastowieczna (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
20 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Grzegorz 193.242.142.148 13.09.2017
Naprawdę nikt nie widział jak dwa dni to panowie i jakąś pani obijali deskami??
user
gosc 46.77.145.59 13.09.2017

Zastał kapliczkę murowaną, a zostawił drewnianą., czyli tak "po przemysku".

user
Gość 2 83.31.122.180 13.09.2017

No tak... a co służba konserwatorska na to??? To zabytkowa kapliczka, w układzie urbanistycznym i na zabytkowej ulicy... jakie sankcje będą?

user
JS 31.183.10.173 13.09.2017

A to nie jest przypadkiem jedynie szalunek żeby porządnie zrobić tę starowinkę bo to nie wygląda nawet na robotę taką na stałe?

user
G.A. 94.254.149.100 13.09.2017

Odpowiedzialny za to jak i za utrzymanie jest jeden gosc ktory mieszka nizej na ul Łukasińskiego i czesto widac go jak jezdzi na rowerze z kwiatami z dzialki ktore wklada rowniez do kapliczki

user
Itp 94.254.146.164 13.09.2017

Pewnie galecznski 

user
Pshemko 94.254.147.241 14.09.2017

ładne 

user
Tadeusz 83.24.212.191 14.09.2017

Stała sobie kapliczka przy Słowackiego.

Zaniedbana tego nie da się ukryc.

Ale w środku zawsze miała świeże kwiaty.

Pewnie dlalej by tak stała aż by popadła w kompletną ruinę.

Podziwiam ludzi,którzy zainteresowanie przekuli w rzeczywistość.

Odnowili czym mieli najlepszego oraz dokładnie co widać.

Pokazali że chcą i zawstydzili całe rzesze katolików zamieszkałych w tym rejonie.

A że się komuś nie podoba to rzecz gustu.

Jedno jest pewne .Wygląda o wiele lepiej niż było poprzednio i jest zauważalna nawet w tym otoczeniu.

user
Robert 46.76.87.12 09:57:23 14-09-2017

Klasyczna boazeria utrzymana w klimacie lat 80-tych ubiegłego stulecia.. Przed nami wiele innych możliwości - siding, korek, bambus... a na koniec okna z PCV.

user
Ela 185.18.133.25 13:52:46 14-09-2017

Robert taki mądry jesteś za klawiaturą?  Może sam ruszylbys duże i zrobił coś pożytecznego,a nie tylko komentujesz bez sensu

user
Robert 46.77.179.164 14:26:59 14-09-2017

Próżny Twój trud.. Tego "dzieła" nie da się przykryć czyimś nieróbstwem. Jak wiesz czego nie zrobiłem, to musisz być równie mądra jak "konserwatorzy" tej kapliczki.

user
Gość 2+ 83.31.95.226 14.09.2017

Czy Urząd Ochrony Zabytków śpi, że tego nie widzi?

user
rolnik 94.254.247.208 14.09.2017

Ciekawe czy ten ktoś dostanie po dupie

user
klakier 94.254.154.252 14.09.2017

Odnowić to nie było nikomu ale komentować z za klawiatury to jest pełno społeczników i donosicieli. Zapraszam wieczorem pod ową kapliczkę chętnie podyskutuję  jeśli jesteście tacy mocni.  A od gościa co się zajmuje to spadać , świeże kwiaty przynosi, jak ktoś wybiję szybę to wstawi nową albo odmaluje.

Jak jesteście takimi społecznikami to sami coś od siebie zróbcie bezinteresownie pozdrawiam.

user
Gość 1 83.31.71.4 22:01:13 15-09-2017
Spadaj, bo pleciesz głupoty. opiekować się to nie znaczy niszczyć.
user
Słowackigo 94.254.146.23 14.09.2017

Te donosiciel a ponad 16 lat temu jak ten sam facet odnowiił tą samą kapliczkę to też pisałeś do konserwatora? Tak ten gość opiekuje się ponad 20 lat tą kapliczką a zdjęcia jak wyglądała w latach 80-tych to też masz. Ja tu mieszkam dość długo więc mogę opowiedzieć jak było i jak wyglądała. Ala społecznik Michalski ;)

user
ali 85.222.0.121 14.09.2017

NIkt z miasta Przemyśla ani konserwator nie wiedzieli, że w centrum robi się kapliczki drewaniany wychodek ?! Horrendum.

user
Grzegorz 193.242.142.157 15.09.2017
Konserwator zabytków powinien to obejrzeć.Nie wolno bez odpowiedniej zgody, wykształcenia i umiejętności nawet pomalować takiej kapliczki.Gdyby tak każdy sobie niby odnawial to co chciał i co nie należy do niego??Po to są przepisy konserwatorskie, żeby ich przestrzegać.Bez urazy dla tego pana, ale nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności...
user
Gość 2 83.31.71.4 21:59:03 15-09-2017

A czy konserwator lub służby konserwatorskie obejrzały do dziś? Nic o tym nie słyszałam, a kapliczka jak 'wygódka" widnieje w najlepsze na Ulicy Słowackiego, także wpisanej do rejestru. A wszyscy w koło są głusi...

user
klakier 94.254.154.252 15.09.2017

Szczury, spróchniałe deski, odpadający tynk, odkryte szambo. Tak miasto dba o swoje zabytki [ZDJĘCIA] polecam ten artykuł i mam nadzieję, że ten gość zostawi tą kapliczkę  i że po jakimś czasie będzie wyglądała jak pozostałe zabytki w Przemyślu ( poobijane zaniedbane  ruiny )

może tak właśnie ma wyglądać Przemyśl .


Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?