Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 265/2017, Piątek 22 września 2017 r., Tomasza i Maurycego
Opublikowano
Jarosław, Przemyśl
Zobacz, w których gminach ubędzie najwięcej mieszkańców
Gminom naszego regionu ubędzie kilkanaście tysięcy mieszkańców – tak wynika z „Prognozy ludności gmin na lata 2017 – 2030” opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Problem spadku ludności dotyczy zdecydowanej większości samorządów. Jest jednak kilka wyjątków – są to głównie gminy z okolic Przemyśla oraz po jednej z powiatu jarosławskiego i przeworskiego.
fot. Paweł Bugira
Z każdym rokiem w naszym regionie ubywa mieszkańców, a na ulicach widać coraz większe pustki.

11,40 proc. w Jarosławiu, 10,70 proc. w Przemyślu, 8,41 proc. w Lubaczowie i 8,10 proc. w Przeworsku. O tyle ma zmniejszyć się liczba ludności w tych miastach. Problem spadku ludności dotyczy zdecydowanej większości gmin.

Według danych GUS, Jarosław liczy obecnie 38,2 tys. mieszkańców. W 2025 r. ma ich być 35,4 tys., a w 2030 r. – 33,6 tys.

Z kolei przemyślan jest obecnie 62,2 tys. W 2025 r. ma ich być (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
12 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
soad 94.40.75.201 08.09.2017

Super zdjęcie !!! Jeszcze z przed dewastacji i profanacji Rynku oraz eksterminacji zieleni !!!


DRZEWA LIŚCIASTE BY LEPIEJ ŻYĆ W MIEŚCIE - ULICAEKOLOGICZNA.PL

user
soad 94.40.75.201 19:17:05 08-09-2017

"Gdy naokoło nie ma nic

Bo nic już tutaj nie zostało

Na zdjęciu w książkach zobacz to

Jak życie kiedyś wyglądało

Tutaj, tutaj


To właśnie był twój dom

To mrówka a to słoń

Powietrze, woda, las

Na zdjęciu masz''


YOUTUBE.COM - MOSKWA  - JA WIEM TY WIESZ

user
lata 70-te 83.31.64.213 08.09.2017

A ileż to miejsc pracy stworzył od 15 lat Choma ? To  on od wielu lat nieustannie obiecywał wielkie inwestycje , miejsca pracy głównie dla młodych i inne złote gruszki na wierzbie . Teraz będzie zespół basenów za 49 milionów (już 300 tysięcy  z naszych podatków wydano na projekt i dokumentację), Zobaczymy te baseny , będzie podobnie jak z innymi obiecankami , jak z tym stokiem narciarskim do którego corocznie miasto czyli my mieszkańcy dopłacamy duże kwoty , obecnie  ponad 1.500 . 000 na zabezpieczenie  rozpadającego się stoku. Obym się mylił.  Pytam dalej , ile inwestorów  zainwestował w tej strefie inwestycyjnej która nas podatników kosztowała ok. 23 miliony . O ile wiadomo rwa budowa 1 (jednej) hali produkcyjnej i to przez znanego w naszej mieścinie szefa Firmy REM II. Głośna była gospodarska wizyta pana prezydenta  na tej wielkiej budowie , no cóż można i tak od lat improwizować  . Jeśli  w takim tempie będzie  przybywać  w Przemyślu inwestorów to zastanie nas 22wiek. No cóż takie czasy i miejsce  w którym  nam przyszło nam żyć bo nie wszyscy jesteśmy młodzi by" wywiać"  do Niemiec , Holandii .   Anglii , Szkocji , Irlandii czy nawet do pięknie  rozwijającego się Rzeszowa. I samo  nieustanne świętowanie , głupawe czczenie  krasnala Szwejka , budowanie tandetnych pomniczków konika , huzara ,  ułana , pieska na zabytkowym rynku nic nie zmieni po prostu miasteczko niby królewskie nie będzie się rozwijać poprzez same szmateksy , pizzerie , apteki , banki , sklepy z  komputerami tu muszą być prawdziwe a nie udawane czy improwizowane działania inwestycyjne by zatrzymać resztę młodych którzy niebawem uciekną i słusznie z naszego zadupia. I naprawdę , piszę to od lat nie pomoże zaklinanie rzeczywistości , udawanie że się coś zrobi - a nic e robi , improwizacja prędzej czy później odbije sie przysłowiową czkawką i już to następuje , jest czkawka i to potężna w postaci umieszczenia Przemyśla w 15 najbardziej zdegradowanych  miast w Polsce (w liczbie 20.000 - 100.000 mieszkańców). I kto tu mieszka , je przemyski chleb to obserwuje i widzi powolne dogorywanie. Wystarczy spacer wieczorny w godzinach 21-22 , miasto 30- 40 lat wstecz tętniące życiem , we wszystkich knajpach i restauracjach sobotnie imprezy ,balangi , zabawy , muzyka teraz puste , szare , smutne nijakie. Dworzec PKP gdzie jeszcze  w latach  70-tych ub.w.  w godzinach wieczorno- nocnych chodziliśmy na golonkę i jasne piwo całkowicie wymarły , wszystkie kasy zamknięte , nawet pustki w poczekalni , fajna kiedś i piękna  restauracja zamknięta na tzw. trzy spusty. Ale dosyć sentymentów i wspomnień , bo posądzą mnie o komunę , ale kto pamięta te czasy niech westchnie i jeszcze raz sobie przypomni jak było w szalonych tamtych reżymowych czasach , "gdzie się podziały tamte prywatki,  gdzie te dziewczyny , gdzie tamten świat , tamtych szalonych wspaniałych lat. I dodam do słów Wojtka Gąsowskiego może biedniejszych ale fajnych i wesołych. Myślę że wielu jeszcze pamięta , tych pozdrawiam.


Italii czy naqet do rozwijającego się Rzeszowa.

user
ELA 217.96.196.117 08.09.2017

lata 70-te ......piekne wesole i dobre czasy,zycie tetnilo  PRZEMYSL ZYL ULICA  FRANCISZKANSKA TETNILA ZYCIEM  moc zakladow i grube portfele zal wielki zal pozostala historia

user
Gość 83.31.95.185 00:29:33 09-09-2017

"Podziękujcie" obecnym władzom... Hmmm...., no przecież wszyscy chcieliście zmian! Czyż nie tak? A teraz płaczecie....

user
Domin 94.254.135.64 09.09.2017

Zjebaliscie miasto i taka prawda , co zrobiliście z rynkiem to patola i niec wiecej,  w lep was poerdolnac to mało powiedziane ... 

user
Alan 185.25.123.158 10.09.2017

To nic że się wyludnia ale mamy STOK

user
soia 94.40.75.201 20:28:33 10-09-2017

Nie STOK tylko - NARTOSTRATĘ- jak już.

user
były mieszkaniec 46.170.193.230 10.09.2017

W tym Przemyślu już się nic nie zmieni! W dalszym ciągu będzie dziadowski pierdolnik.

user
Tutejszy 83.24.213.93 10.09.2017

Przemyśl jest miastem przeludnionym.

Przeludnionym nie ludzimy twórczymi i inicjatywą a byłymi urzędnikami,pomagierami i innymi co do rozwoju miasta nic nie wnoszą prócz żądań.Mamy nadzwyczaj dużo różnej maści kombatantów,kresowiaków i innych co tylko wyciągaja rękę a nic nie dawali i nie dają.

W/g mojej oceny miasto powinno liczyć około 50 tysięcy i wtedy będzie normalnie.

Inwestycje miejskie daleko pchneły nasze miasto do przodu.

Żadne miasto nie tylko w naszym regionie nie zrobiło tyle  dobrego dla mieszkańców.Tylko ostatnio niezbyt nam się udaje ale to wynik specyficznego wyboru Rady Miejskiej.

user
Olaf 31.175.117.72 12.09.2017

Lipy wycięto bez mrugnięcia okiem ! Gorzej jest z drzewami , które powinny być usunięte !! Wtedy to odzywa się ADMINISTRACJA ze swoimi bzdurnymi argumentami przeciwko szaremu obywatelowi   ....

user
mk 91.193.208.124 13.09.2017
 W latach 80-tych myślano,ze gdy zmieni się ustrój , to  nadal będzie tyle   miejsc pracy , ile było wcześniej. Jak się okazało ,  był to bardzo naiwny , wręcz prymitywny   obraz     przyszłości . Bo tak naprawdę  kapitalizm jest ustrojem wyzysku ,/ z małymi wyjątkami /   zawsze generował  biedę , bezrobocie. Owszem , w latach nawet jeszcze 60-tych  ,   nieco inaczej wyglądała sytuacja ; bo zniszczenia po II wojnie światowej  pochłaniały  każdą parę rąk do prostej ,  wręcz  prostackiej . Stąd import taniej siły roboczej / co odbija się przysłowiową czkawka do dzisiaj / z byłych  kolonii./
Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?