Życie Podkarpackie nr 3/2020	Życie Podkarpackie nr 3/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 23/2020, Czwartek 23 stycznia 2020 r., Ildefonsa i Rajmunda
Opublikowano
Przemyśl
Przemyślanin twórcą kanału Polskie Drogi – ku przestrodze [wideo]
Na YouTubie kanał Polskie Drogi zyskuje coraz większą popularność. Mało kto wie, że prowadzi go przemyślanin Michał Nowotyński, nasz redakcyjny kolega. – Dostaję sygnały, że ludzie nie zdawali sobie sprawy z różnych zagrożeń i zmienili swój styl jazdy – mówi.
W poniedziałek twórca kanału Polskie Drogi Michał Nowotyński wystąpił w programie Pytanie na Śniadanie w TVP 2. Gościem był też Krzysztof Hołowczyc.

Zaczęło się wiele lat temu. Michał Nowotyński zrobił prawo jazdy i oglądając filmy w internecie, chciał podszkolić sam siebie, zobaczyć, jakie błędy popełniają inni i jak ich uniknąć. – Oglądając różne sytuacje, wiemy, co nas może ewentualnie spotkać – mówi.

Gdy któregoś dnia inny kierowca wymusił na nim pierwszeństwo, zrozumiał, jak łatwo można mieć problemy w spornej sytuacji. – Kierujący po prostu nie wrzucił kierunkowskazu i wyjechał mi przed maskę. Udało mi się go wyminąć, ale gdyby do kolizji doszło, mógłby być problem z udowodnieniem jego winy – opowiada.

Wtedy zdecydował się na zakup wideorejestratora. – Otworzyłem prywatny kanał, na którym wrzucałem różne sytuacje drogowe. Znaleźli się ludzie, którzy też się tym interesowali, zaczęliśmy wymieniać komentarze – relacjonuje. Na początku 2014 r. założył na YouTubie kanał Polskie Drogi, na którym zamieszcza kompilacje różnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Do tej pory mają one ponad 7 milionów wyświetleń, a łącznie na dwóch kanałach obejrzało je ponad 10 mln internautów. 

Za dużo agresji

Michał jest przekonany, że przynajmniej część oglądających weźmie sobie te sceny do serca. – Dostaję sygnały, że ludzie nie zdawali sobie sprawy z różnych zagrożeń i zmienili swój styl jazdy – mówi. Twierdzi, że nieprzychylne komentarze zdarzają się niezwykle rzadko. – Nawet dla mnie jest to zaskoczenie – przyznaje.

Raz zgłosił się do niego mężczyzna, który zażądał tysiąca złotych ze względu na naruszenie jego wizerunku albo sprawa trafi do sądu. – Moim zdaniem była to próba wyłudzenia pieniędzy. Poprosiłem, żeby ta osoba wysłała mi zdjęcie z dokumentu, które potwierdzi tę wersję, bo przecież każdy może wysunąć takie roszczenia. Więcej się nie odezwał, a minęło już osiem miesięcy – opowiada. – Mój błąd, że twarz znalazła się na filmie. Ale to była jednostkowa sytuacja, bo twarze zasłaniam – zapewnia.

Naruszenie wizerunku na takich filmach jest kwestią sporną. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że nawet pokazanie tablicy rejestracyjnej może być złamaniem prawa. Jednak wielu prawników nie potwierdza tej opinii. – Po numerach rejestracyjnych nie można zidentyfikować kierowcy – uważa z kolei Michał.

Jego celem jest, jak zaznacza, wpływanie na wyobraźnię kierowców i piętnowanie złych postaw. Jest zagorzałym zwolennikiem stosowania w samochodach „czarnych skrzynek”. Tak nazywa wideorejestratory, które stają się coraz bardziej popularne. – Ten wspaniały wynalazek przekłada się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – twierdzi.

Obejrzał setki filmów, obrazujących niebezpieczne sytuacje drogowe. Nie wszystkie zakończyły się wypadkami, ale na wszystkich niebezpieczeństwo było duże. Jakie wnioski? – Mamy o sobie zbyt wygórowane mniemanie jako kierowcy. Mamy w sobie bardzo mało empatii, bardziej rywalizujemy, niż współpracujemy, za dużo jest agresji – opisuje.

Kanałem Polskie Drogi zainteresowały się media ogólnopolskie. W poniedziałek Michał wystąpił w programie Pytanie na śniadanie w TVP 2. 

fot. Paweł Bugira
– Im więcej aut wyposażonych w wideorejestratory, tym bezpieczniej na drogach – uważa Michał Nowotyński.

Odcinek programu Pytanie na Śniadanie z twórcą kanału Polskie Drogi OBEJRZYSZ, KLIKAJĄC TUTAJ

5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kos 31.61.136.154 02.04.2015
super pomysł,oglądam tef filmy, nie wiedziałem, że gość jest z Przemyśla. Gratki.
user
x 31.128.8.196 02.04.2015

Zapraszam do Nienowic, super droga, nigdzie takiej nie ma

user
neil 31.183.240.106 03.04.2015

Brawo za inicjatywę!

user
n 164.127.228.100 07.04.2015

Baca! Super!

user
lk 83.24.67.25 14.04.2015

Pomysł fajny, ale tego gościa w studio nie powinno być

http://superauto24.se.pl/moto-news/jak-szybko-jechal-krzysztof-holowczyc-wedlug-matematyka-mogl-pedziic-175-kmh-wideo_552491.html

To chyba jeden z tych, co jeździ szybko i "bezpiecznie".

nr 3/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium