Życie Podkarpackie nr 33/2017 Życie Podkarpackie nr 33/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 232/2017, Niedziela 20 sierpnia 2017 r., Bernarda i Sobiesława
Opublikowano
Lubaczów, Stary Dzików
Miejsce pod remizę nie jest idealne, ale lepszego nie znaleźli
Według radnego gminnego Stanisława Zająca wybrano złe miejsce pod budowę remizy strażackiej. Wójt Barbara Małecka przyznaje, że idealne nie jest, ale lepszego nie udało się znaleźć. Inwestycja jest wyczekiwana od kilkudziesięciu lat i strażaków cieszy, że wreszcie ruszyła.
fot. Paweł Bugira
Budowa remizy właśnie ruszyła. Znajdzie się ona przy starej cerkwi greckokatolickiej.

OSP ze Starego Dzikowa ma trzy, wiekowe już, samochody: tatrę, żuka i lublina. Wszystkie jednak są na chodzie i biorą udział w akcjach. Średnio w ciągu roku mają od 20 do 30 wyjazdów. Auta stoją w garażach wynajmowanych od Spółdzielni Kółek Rolniczych.

– Nie jestem przeciwko straży ani remizie. Chodzi mi o rozsądne inwestycje. To ja walczyłem o to, żeby (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
16 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 83.31.38.186 31.07.2017

Upadek obyczajów i zwyczajów zatacza coraz większe kręgi.

W niektórych przypadkach ociera się o podłość

Ale to tylko kwestia wartości.

user
asdf 31.175.64.35 14:18:03 31-07-2017

Tak masz rację zobacz co się dzieje z polskimi kościołami u naszych braci .

user
as 91.193.208.124 16:27:09 31-07-2017

Nie przesadzaj   , Zobacz jaki mają" szacunkiem" do polskich - katolickich kościołów  na naszych byłych  terenach    ?  I co , nie przeszkadza , a tu  zaraz  wielkie " ale" . ?  CO ?. Przecież  ta cerkiew stoi   niewykorzystana , bo nikt do niej nie chodzi , bo  wyznawcy obrządku wschodniego praktycznie  na tych terenach nie istnieją . TAKIE SA FAKTY . przrobić na kościół rzymskokatolicki. Dlaczego ?  Bo wyznawcy są i będą chodzić . A ,ze istnieje  już jeden , to nic , . Będzie drugi . Będziecie mieli możliwość   wyboru kościoła i księdza

user
Tadeusz. 83.31.38.186 31.07.2017

Wszystkie materialne pamiątki po kulturze żydowskiej już praktycznie przestały istnieć.Zniszczono wszystko nieodwracalnie.

A Żydów w naszym regionie było prawie 1/4 społeczeństwa.

Nastał czas na niszczenie kultury materialnej drugiego narodu zamieszkującego ten region.Tym razem niszczy się wszystko i to totalnie co związane było z kulturą i narodem ukraińskim.

A później płaczemy jak robią to samo z naszymi pamiątkami kultury materialnej na innych ziemiach.

user
Zygfryth 77.112.198.69 31.07.2017

Chyba  ich powaliło  , przecież  tam  są  dwa ostre  zakręty , z jednej  i drugiej strony.  Jak  Ci  strażacy  będą  wyjeżdżać... 

user
społecznik 176.111.158.162 31.07.2017

Odważna decyzja pani burmistrz, ktoś, kiedyś za to zapłaci, Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy. Opowiadała mi babcia, że był odważny człowiek we wsi, który po deportacji ukraińców, wszedł na Cerkiew i zdjął Krzyż z kopuły. Do tygodnia czasu uschła mu ręka, przypadek? Ten sam Krzyż przez kilkadziesiąt lat stał oparty o mur Cerkwi, więcej nie było odważnych do usuwania Krzyży. 

user
ABC 37.47.40.118 31.07.2017

Wójcino to po co te spotkania kultur jeśli robi Pani na kościach ludzkich , na cerkwisku remizę strażacką..... ? Toż to hańba.... Muzeum o Katyniu trzeba zrobić... Ludzie by przyjeżdżali, na turystykę trzeba stawiać... NIE MA INNEGO MIEJSCA W DZIKOWIE ???!

user
kris 212.244.155.126 31.07.2017

Ż E N A D A  I W S T Y D !

user
Przemyslanka 83.31.64.2 01.08.2017

Nawet nie wiem, jak ktoś może być tak głupi!!! I jeszcze chwali się inwestycją! Przecież tam kręcono film o Katyniu.... (!) Trzeba Muzeum  z tego zrobić, ludzi do muzealnictwa kształcić na Uniwersytecie rzeszowskim, a nie zaorać prawdę! A dlaczego  KONSERWATOR ZABYTKÓW MILCZY!!!?????  to już tego nie wiem.... Sprawa bardziej nadaje się do prokuratora niż do gazet.

user
mieszkaniec 80.51.20.90 01.08.2017

Jeszcze nikt nie zna faktów ale wyrok już został wydany, a najciekawsze, że osąd powstał tylko na podstawie zdjęcia z koparką na tle cerkwi a nie na podstawie artykułu i faktów oraz przez ludzi którzy może w życiu nie byli w Dzikowie. Dla wyjaśnienia: remiza powstaję na działce obok a nie na miejscu cerkwi. Więc zanim coś skomentujecie to zapytajcie u źródła. A Pan Zając tylko robi  zadymę i zamieszanie. Miał możliwość wybudowania remizy bo był naczelnikiem gminy, później wójtem, w sumie rządził ok 20 lat więc dlaczego tego nie zrobił a teraz wszystko mu się nie podoba.

user
Obserwator 83.31.175.184 13:16:55 02-08-2017

Na sąsiedniej działce? Czyli otoczenie będzie na zawsze zeszpecone i zniszczone. Nikt nie lokuje takiej inwestycji w otoczeniu zabytków! Na to nie powinien wyrazić zgody Konserwator zabytków, bo jest to gabarytowa inwestycja w najbliższym otoczeniu. kto to podzielił cerkiewną działkę, na której był cmentarz przycerkiewny? Teraz zapewne zostanie zniszczony.

user
Ja 80.50.83.246 01.08.2017

Wszystko ok.ale przebudowa drogi na wyjazd straży pożarnej jest nieunikniona dość niecodzienny plan inwestycji 2 zakręty i to bardzo niewidoczne lub stwarzając ryzyko wyjazdu jak i wjazdu 

user
s 193.242.142.161 02.08.2017

Cerkiew jest obiektem zabytkowym i powinniśmy dbać o jego stan i otoczenie. Nie byłem w Dzikowie, ale chyba ma jakiejś centrum i tam powinno być miejsce na remizę. Obecnie w wioskach jest to najważniejsze miejsce. Tu spotyka się całe pokolenie,  rodziny, tu odbywają się najważniejsze imprezy. To jest po staremu tzw. Dom Ludowy. Nie wierzę, że w Dzikowie nie ma wolnych terenów, przecież to stolica.

user
mieszkaniec 80.51.20.90 14:00:34 03-08-2017

Do "obserwatora" - co ty za głupoty piszesz, jaki cmentarz przycerkiewny, jaki podział działki ? Na tej działce stał kiedyś budynek przedszkola. A na jakiej podstawie twierdzisz, że otoczenie zostanie zeszpecone i zniszczone?

Zapraszam  do Starego Dzikowa i wtedy ocenisz obiektywnie.

user
Turysta 77.115.26.47 08.08.2017

Decyzja usytuowania remizy w tym miejscu budzi wiele kontrowersji. Radni zapewne brali pod uwagę uciążliwość dla sąsiadów, komunikacji i aspekt architektoniczny. Cerkiew, kościół, synagoga, kirkut, browar oraz miejsca pamięci związane z walkami 21. DPG to największe atrakcje turystyczne Gminy, które należy otoczyć szczególną troską. Imponujące wrażenie sprawia remont drogi i budowa chodnika. Od lat nic się w tej kwestii nie działo. I wreszcie ruszyła inwestycja, która ułatwi życie mieszkańcom i przyciągnie turystów. Wielka w tym zasługa radnego powiatowego ze Starego Dzikowa, który wie jak promować Gminę i powiat lubaczowski aby pozyskać środki na konieczne inwestycje:remont drogi Jarosław -Oleszyce, Oleszyce - St. Dzików, obwodnica Narola, boisko przy LO w Lubaczowie ... Trudno zrozumieć w tym kontekście zaciekłe ataki na jego osobę. Nieudaczników się nie krytykuje, tylko chwali aby nie zmieniali kursu, a ludzi kreatywnych się niszczy aby ...

user