Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Region, Bieszczady
Chcieli do „lepszego świata”
Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uratowali sześcioosobową rodzinę nielegalnych imigrantów.
fot. Serwis SG Przemyśl
Rodzina Rosjan otrzymała pomoc w szpitalu w Ustrzykach Dolnych.

Jak bardzo zdesperowane musiało być małżeństwo Rosjan, żeby z czwórką dzieci wędrować prawie półtora tysiąca kilometrów (bo tyle dzieli Kursk od Bieszczad), a potem w ciężkim terenie przedzierać się przez zieloną granicę, by dotrzeć do „lepszego świata”?

4 lipca nad ranem funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Stuposianach zatrzymali rodzinę Rosjan, która przekroczyła nielegalnie granicę w okolicach nieistniejącej już dzisiaj wioski Beniowa w Bieszczadach. Tej nocy temperatura powietrza w Bieszczadach spadła do 8 stopni Celsjusza, wiał wiatr i padał deszcz.

Małżeństwo (kobieta w piątym miesiącu ciąży) z czwórką dzieci, z których najmłodsze ma rok, a najstarsze dziesięć lat, przedzierało się przez bardzo trudny teren w okolicach źródeł Sanu. Kiedy dzieci osłabły, rodzice próbowali rozpalić ognisko, ale z powodu opadów nie udało im się. Wtedy znaleźli ich funkcjonariusze. Natychmiast udzielili rodzinie pierwszej pomocy i wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe.

Okazało się, że wszyscy byli przemoczeni, wyziębieni i głodni, a dzieci miały wysoką  temperaturę i wykazywały oznaki choroby. Do czasu przyjazdu karetki dzieci okryto ciepłymi kocami, wszystkim podano napoje. Następnie cała rodzina trafiła do szpitala w Ustrzykach Dolnych. Kiedy lekarze uznali, że nikomu z rodziny nic nie zagraża, sąd zdecydował o umieszczeniu ich w Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Gosc 31.128.22.95 14.07.2017

Dziwny jest ten świat. 

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium