Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Region
Ratowali rozbitków z tonącej łodzi
Do zdarzenia doszło w sobotę, 8 bm., ok. godziny 14 na Jeziorze Solińskim.
fot. KPP Lesko

Policjanci zauważyli przewrócony jacht, a w wodzie kilka osób, które się go trzymały.  

– Okazało się, że jedna z kobiet nie potrafi pływać i jest w szoku, wobec czego udzielono jej pomocy jako pierwszej. Następnie funkcjonariusze wyciągnęli z wody pozostałych rozbitków i zabrali ich na pokład policyjnej łodzi. 
Policjanci zabezpieczyli tonącą łódź i wezwali ratowników WOPR oraz nurków Państwowej Straży Pożarnej, pełniących dyżur w Polańczyku – relacjonuje KPP Lesko.

3 mężczyzn i 2 kobiety bezpiecznie odstawiono na brzeg, odholowaną łódź przekazano sternikowi.

– Jak ustalili funkcjonariusze, turyści wypożyczyli jacht żaglowy i wypłynęli nim na jezioro. Będąc w pobliżu wyspy okresowej, sternik postanowił wykonać zwrot. Wówczas, na skutek silnego podmuchu wiatru łódź wywróciła się, a wszystkie osoby będące na pokładzie wpadły do wody. Żaden z uczestników zdarzenia nie miał założonej kamizelki ratunkowej stanowiącej wyposażenie łodzi – informuje dalej KPP Lesko.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Żaglówka Arkadia 46.174.214.115 10.07.2017

Musimy mieć wszyscy  pływający więcej pokory dla wiatrów wiejących nad zalewem solińskim  szczególnie w ostatnim okresie, czasami wieją   w porywach nawet do 10 w skali a w takich sytuacjach o wywrotkę i nieszczęście  b.łatwo. Przeżyłem takową b.niebezpieczną  wywrotkę oraz inne dwa jachty pływające w ub.sobotę w trakcie regat o" Błękitną Wstęgę Zalewu Solińskiego" niedaleko wyspy skalistej również w trakcie ulewy i powiało jak podał w radiu WOPR również ok 10 w skali B. Nie wiem  jak dałbym sobie radę sam solo gdyby nie pomoc z  przepływającej obok motorówki i doświadczonego żeglarza A.B., Pomoc w zrolowaniu rozrywanego przez wiatr grota okazała się niezastąpiona ,   nie było prawie szans samemu sobie poradzić. Walczyłem z żywiołem ok 10 minut zanim nadeszła pomoc i sam nie wiem jak zdobyłem i tak wysokie  VI. miejsce.  Wspomnę także że 8 lipca na regatach Jachty Wiecznie Młode również VI-te.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium