Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 265/2017, Piątek 22 września 2017 r., Tomasza i Maurycego
Opublikowano
Przemyśl
Dzieci mają co jeść, ale chciałabym dać im normalne życie
– Proszę mi wierzyć, długo myślałam i nie było dla mnie łatwe sięgnąć po telefon i zadzwonić do redakcji, żeby prosić obcych ludzi o pomoc, ale jesteśmy w takiej sytuacji, że nie miałam innego wyjścia – zaczyna Aneta.
fot. Jacek Szwic
Na razie dzieci muszą spać po kilkoro w jednym łóżku.

Siedzimy w dużym pokoju, który można by nazwać salonem, gdyby nie to, że prawie nie ma w nim mebli. Lampy też nie ma, a w telewizorze tylko dwa kolory, czarny i zielony. Na zdezelowanej kanapie ulokowało się ośmioro dzieci Anety. Od osiemnastoletniej Aleksandry po dwuletniego Piotrusia. Starsze pilnują, żeby młodsze zanadto się nie rozbrykały i z uwagą przysłuchują się rozmowie.

Poharatane życie

Aneta ma czterdzieści dwa lata i od przeszło czterech mieszka w Przemyślu. – Niedawno uciekłam od mojego partnera – zaczyna opowieść. – Od siedmiu lat byliśmy razem. Na początku było fajnie. Przyjechaliśmy tu z północnej Polski, wynajęliśmy mieszkanie i zaczęliśmy układać sobie życie. Niestety on zaczął pić i pojawiły się zaburzenia psychiczne. Zaczął się leczyć psychiatrycznie. Kilka razy próbował odebrać sobie życie. Znęcał się nad nami psychicznie i mamy założoną „Niebieską kartę”. Wreszcie zrobił się nieobliczalny. W marcu zadzwonił na policję i powiedział, że kogoś zabił, co było nieprawdą. Zaczęłam się bać o dzieci i o siebie. Do tego doszły kłopoty finansowe. Wynajmowaliśmy mieszkanie, sześćdziesiąt jeden metrów, za które płaciłam tysiąc trzysta złotych. Dochodziły opłaty za gaz, prąd i wodę, a przy takiej dużej rodzinie było większe zużycie. Teraz wynajęłam większe mieszkanie za siedemset złotych. Sto szesnaście metrów, bo przecież dzieci rosną. Trzy pokoje, kuchnia, łazienka, dzieci już nie będą musiały spać po kilkoro w jednym łóżku. Byłoby cudownie, tylko prawie niczego nie mamy. 

fot. Jacek Szwic
Aneta odchyla tapetę w pokoju dzieci i pokazuje zagrzybioną ścianę.

Brakuje wszystkiego

Aneta oprowadza po mieszkaniu. Pokazuje mały pokój, w którym jedynym sprzętem jest zdezelowane łóżko.

– Tu mieszka piątka. Najgorsza jest pleśń na ścianach, bo kiedyś to mieszkanie było zalane. Pięcioletni Fabian w nocy aż się krztusi od kaszlu. W drugim, ciemnym pokoju mamy skład. Tu, w kartonach i w workach, mamy wszystkie swoje rzeczy i boję się, że wszystko zapleśnieje. W kuchni tylko stare zmurszałe szafki bez półek i stolik tak mały, że nie ma mowy, żebyśmy wszyscy usiedli razem do posiłku. Jedynie zlew jest nowy. Brakuje praktycznie wszystkiego. Szaf, stolików, biurek dla dzieci, żeby mogły odrabiać lekcje, krzeseł... Lodówka też przestaje mrozić, lamp nie ma i oświetlamy wnętrza żarówkami na drutach. Już nie wspominam o takich luksusach, jak telewizor czy komputer, potrzebny dzieciom do nauki. Aneta wylicza braki i rozkłada ręce.

Proszę o pomoc

– Nie chcę, żeby mnie ktoś źle zrozumiał. Prosząc o pomoc, nie proszę o pieniądze. Mamy wszystkie należne świadczenia z opieki społecznej, co wystarcza nam na życie. Potrafię oszczędnie gospodarować i dzieci mają co jeść i nie są zaniedbane. Bardzo bym chciała, żeby miały normalne życie. Mieszkanie, swój kąt do nauki czy zabawy. Żeby nie musiały spać po kilkoro w jednym łóżku, a na to już mnie nie stać. Nie mam też za co wyremontować mieszkania. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Na pewno są ludzie, którzy mają niepotrzebne meble czy inne wyposażenie mieszkania. Bardzo na to liczę i wierzę, że mi pomogą – kończy Aneta i ustalamy sposób kontaktu.

Jak pomóc?

Jeżeli wśród naszych czytelników znajdą się ludzie czy firmy, które zechcą pomóc, prosimy o kontakt przez Redakcję Życia Podkarpackiego, ub. Barska 15. Tel. 16 670 22 00.

30 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
a 94.40.44.230 06.07.2017

proponuję jeszcze więcej dzieci i wołanie o pomoc , ręce opadają

user
BB 185.18.133.66 22:33:03 06-07-2017

Tobie proponuję nie mieć dzieci bo przy tak myślącej osobie będą biedne w miłość i brak ogniska domowego 

user
Nati 185.25.123.172 22:35:59 06-07-2017

Nie potrafię ogarnąć, jak możesz w taki sposób komentować bez głębszej refleksji. Pamiętaj nie wiesz co Cię w życiu może spotkać ...

user
Andii60 217.88.16.136 20:11:46 07-07-2017

Ręce opadają istotnie ,kiedy czyta się taki komentarz.

Ktoś kto to napisał jest totalnym bezmuzgiem

user
Sonia 31.0.126.15 07:30:24 08-07-2017

IDIOTA !!!!! 

user
Anka 185.18.133.66 06.07.2017

A skoro tak myślisz to znaczy że nigdy nie zaznales biedy i agresji że strony bliskiej osoby. Dzieci to skarb i dla nich poświęca się życie nie ważne ile by ich było a ktoś kto mówi i myśli tak jak Ty to jest zimna wyrachowana bez serca osoba.. Nie chcesz nie pomagaj ale swoje głupie komentarze schowaj w kieszeń!!!!!!!!!!

user
Ehh 5.173.133.19 06.07.2017

Czerupa ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Gdzie jest napisane że od 4 lat nie żyje z partnerem????!!! Przeczytaj jeszcze raz zamiast durnoty pisać na kogoś:

"Aneta ma czterdzieści dwa lata i od przeszło czterech mieszka w Przemyślu. – Niedawno uciekłam od mojego partnera – zaczyna opowieść. "

user
czerupa 87.206.231.140 03:49:22 07-07-2017

To że dzieci nieślubne to durnota jest?!

Że Bóg tak chce to już nie durnota?!

user
Anka 185.18.133.66 07.07.2017

Czerupa  lepiej już nic nie pisz bo się pograzasz. Ja też mam 3 nieslubnych  dzieci i nie interesuje  mnie co myślą o tym inni  bo to moja decyzja a jeśli mieszasz już w to Boga to widocznie tak chciał żeby te dzieci przyszły na świat da zdrowe i dlatego mówię że każde dziecko to skarb. Ale ktoś taki jak Ty  bomby wierzący mówi o Bogu a najgorsza  lajza  zajmij się lepiej swoim życiem bo pewnie  jest nieźle pokrecone  skoro potrafisz oceniać innych. TEN KTO OBGADUJE INNYCH TO  TYLKO DLATEGO ZE NIE MOŻE O SWOIM ŻYCIU POWIEDZIEĆ NIC CIEKAWEGO!!!!!!!

user
Wo 83.24.215.120 07.07.2017

Czyzby ZU w P relegował na ojcowizne a ci zobojętnieli?

user
Ehh 5.173.133.19 07.07.2017
Nie wiem po co te wredne komentarze dotyczące tej rodziny. Jak macie jakies rzeczy do oddania to dajcie a jak nie to nie bijcie piany o to ile i z kim ma dzieci! Uparła się "czerupa" że dzieci są nieślubne i wyzywa tą kobietę od 'kur...' - no jak tak można, publicznie?! To że piszesz anonimowo nie uprawnia cie do wieszania psów na kimś. Ja nawet nie znam tej rodziny ale aż mnie trafia gdy co niektórzy pozwalają sobie w komentarzach na zbyt wiele. Czerupa opamiętaj się bo to co robisz to już jest 'paragraf'. Fakt jest taki, że są dzieci ( nie jakieś śmieci, które wyzywacie) i jak chcecie to pomóżcie a jak nie to przynajmniej nie przeszkadzajcie!!!
user
Ehh 5.173.133.19 08:57:24 07-07-2017

No, chyba poskutkowało bo 2 czerupowe baaaardzo wulgarne komentarze na temat tej Pani zniknęły.  

Dzieci to dzieci, na nich trzeba się skupić.

user
Gosc 31.128.22.95 07.07.2017

Czerupo! Myślę ze czytałeś wszystkie te komentarze, takich ludzi właśnie świat potrzebuje. Ludzi, którzy potrafią  zrozumieć, a nie oceniać. Takich jak ty jest już za dużo i obejrzyj sie za siebie i spójrz ile złego sie dzieje.  Chcesz pomóc? Pomóż. Nie chcesz? Nie przeszkadzaj innym.

user
czerupa 87.206.231.140 09:48:50 07-07-2017

>>Chcesz pomóc? Pomóż. Nie chcesz? Nie przeszkadzaj innym.<<
Co Ty chrzanisz?

Skąd wiesz czy nie pomogłam?

Ty masz jakieś braki skoro odmienny pogląd w dyskusji nazywasz przeszkadzaniem.

To w Korei tak jest, że wszyscy mają jednakowo myśleć.

Nam w Polsce jeszcze trochę brakuje do tego ideału.
Hipokryzja z Was wyłazi z każdej strony.
Powtórzę: potępiam Panią Anetę jako matkę.

Życie na kartę rowerową z alkoholikiem i narobienie ośmioro dzieci to skrajna nieodpowiedzialność.

To nie jest ani normalna rodzina a tym bardziej katolicka.

Co z tych dzieci wyrośnie, wychowanych w takiej patologii?

Jakie wzorce zapamiętają z dzieciństwa?

user
Gosc 31.128.22.95 07.07.2017

Możesz to nazywać jak chcesz. Mogę mieć też jakieś braki. Najważniejsze ze rozum i serce mam na swoim miejscu.  Reszta jest bez znaczenia.

user
PaWeŁ 188.146.103.58 07.07.2017

Jedna rzecz mnie dziwi - ta Pani chyba wiedziała jakie mieszkanie wynajmuje, podpisywała umowę, napewno była oglądać lokal. Więc widziała stan tego mieszkania, że nic tam nie ma. Za kwotę 1300 zł można wynająć bardziej komfortowe mieszkanie, choć o mniejszym metrażu.

user
Ehh 5.173.133.19 13:43:00 07-07-2017
Czytanie ze zrozumieniem się kłania, teraz wynajmuje mieszkanie za 700złWynajmowaliśmy mieszkanie, sześćdziesiąt jeden metrów, za które płaciłam tysiąc trzysta złotych. Dochodziły opłaty za gaz, prąd i wodę, a przy takiej dużej rodzinie było większe zużycie. Teraz wynajęłam większe mieszkanie za siedemset złotych. 
user
Grazia 185.25.123.167 13:45:07 07-07-2017
Pani wynajęła mieszkanie za 700 zł- tak pisze. Może nie stać jej w tej chwili na inne. A że jest 116 m2 to dobrze bo 9 osób to sporo. 
user
Grazia 185.25.123.167 07.07.2017

......"Co z tych dzieci wyrośnie, wychowanych w takiej patologii? 

Jakie wzorce zapamiętają z dzieciństwa?"...........

Jakiej patologii? Dzieci nie są zaniedbane i głodne. Mają kochającą matkę. I jest jak jest. Kobieta nie trafiła na odpowiedzialnego faceta. Podejrzewam że w tej rodzinie jest więcej miłości między tym rodzeństwem niż w niejednym domu gdzie jest model rodziny 2+2 lub 2+1, gdzie członkowie nie dbają o wzajemne relacje bo mają nad stan wszystkiego- zabawek, sprzętu RTV,  elektroniki i nowinek wszelakich, i nie mają czasu dla siebie. Jeśli rodzina otrzyma pomoc, dzieciaki mogą mieć dobre warunki do tego aby dobrze się rozwijać i być ostatecznie w przyszłości wartościowymi dorosłymi ludźmi z wielodzietnej rodziny. 

user
mops 79.187.195.101 07.07.2017

Cztery tysiące z 500 +, zasiłki rodzinne, dożywianie dzieci w szkole, zasiłki okresowe i celowe zapewne. To się już dużo uzbiera. Za darmo.

user
Ehh 5.173.133.19 14:15:51 07-07-2017

Zrób sobie 8 dzieci to też dostaniesz wszystko za darmo! 

Ludzie wy to okropni jestescie! Dziecko to czlowiek, zjesc potrzebuje, ubrania, jakąś zabawkę, przybory i książki do szkoły. Nie no kurde wszystko jest za darmo, prawda? A rachunki za prad, wode, czynsz to co tez za darmo? Przy 9-cio osobowej rodzinie takie pieniadze to naprawde niewiele.

user
mops 185.25.120.101 07.07.2017

Dzieci potrzebują odpowiedzialnych rodziców, którzy na to wszystko zarobią.

user
Kkkkkk 31.128.8.207 16:58:08 07-07-2017

Kobieta w bardzo trudnej sytuacji bo nie ma mieszkania a wy mówicie o tylu dzieciach Bóg jej tyle dał i może znajdą się dobrzy ludzie którzy jej pomogą i oby tak było bardzo będę się modlić za te rodzine

user
Bodzio 188.146.5.67 07.07.2017

Szkoda że na placu zabaw na picie alkoholu mają... A starsze dzieci papieroski palą

user
Ann 78.11.216.246 07.07.2017

Nie trzeba  było sobie tyle dzieci robić.  Najlatwiej prosić o pomoc i rodziców dzieci którym niczego się nie potrafi zapewnić.

user
Sara 78.11.216.246 07.07.2017
Może jeszcze z 5 dzieci?
user
w 94.40.44.230 07.07.2017

jedne kobiety są zbiornikami białego paliwa innne są mądre i piękne koniec... 

user
zmijka49 178.214.29.68 13.07.2017

Te dzieci są sliczne  i szczesliwe ..podziwiam MATKE  ktora  daje rade z wychowaniem...nie piszmy tu o ilosci dzieci ..bo te dzieci  bedą umialy radzic  sobie w zyciu...podam przyklad ja jestem jedynaczką  a moj ukochany mąż  pochodzi z 11nasciorga rodzenstwa ..jestesmy 37 lat po slubie i zawsze moge na NIEGO liczyc ..pozdrawiam tych ktorzy  sa nieprzychylni..

user
laskar 91.225.135.9 17.07.2017

dostaje 6 tys. na miesiąc za nic i jeszcze biadoli? Trzeba być mistrzem, aby nie wygospodarować z takiej kasy godnych warunków. Ale tak to jest, jak się w życiu nigdy nie pracowało i wszystko za darmo...

Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?