Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Przemyśl
W budżecie zabrakło ponad 2,5 miliona złotych dla nauczycieli
Choć rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk zapewnia, że przegłosowanie uchwał w sprawie przesunięcia środków miało charakter czysto formalny, nie można oprzeć się wrażeniu, iż – gdyby nie to – w grudniu br. najpewniej zabrakłoby w miejskiej kasie pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli.
Witold Wołczyk, rzecznik UM w Przemyślu: – Przesunięcia w budżecie miasta na 2014 rok, które w przeważającej części wynikały z konieczności zabezpieczenia wynagrodzeń pracowników jednostek oświatowych, nie są czymś nadzwyczajnym.

Budżet oświaty wirtualny?

„(...) Sesja odbyła się zgodnie z prawem i duchem demokracji, na wniosek prezydenta, który nie uwzględnił w budżecie na 2014 r. właściwej kwoty wydatków na wynagrodzenia w oświacie. Bo gdyby tak uczynił, to groziłaby niewydolność budżetowa, a co za tym idzie – przekroczenie określonych wskaźników. Od kilku lat, chyba trzech, budżet oświaty jest wirtualny, tzn. wszyscy wiedzą, że za zaplanowane środki nie da się egzystować, a później to jakoś będzie. Stąd wszelkie środki wypracowane przez dyrektorów placówek oświatowych, które wcześniej były przeznaczane na przykład na zakup pomocy dydaktycznych, dzisiaj idą na coś, co należy się nauczycielom, jak psu buda, czyli na wynagrodzenia” – napisał na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych radny Dariusz Iwaneczko (PiS).

Władze miasta przesunęły pieniądze z różnych źródeł, 283 tys. zł ściągnięto m.in. z nadwyżki związanej z gospodarką mieszkaniową, 352 tys. zł z obsługi długu publicznego, 210 tys. zł z Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu. Najwięcej pieniędzy, bo ponad pół miliona zł, zostało przekazanych do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Drugą w kolejności placówką było II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego, w której brakowało 199 tys. zł.

– Przesunięcia w budżecie miasta na 2014 rok, które w przeważającej części wynikały z konieczności zabezpieczenia wynagrodzeń pracowników jednostek oświatowych, nie są czymś nadzwyczajnym. Tak się dzieje co roku. Zrobione zostało to akurat pod koniec roku, ponieważ najpierw musiała zostać przeprowadzona analiza potrzeb. Zakładaliśmy, że zrobi to nowa rada, ale ponieważ doszło do drugiej tury wyborów, musieli to zrobić radni szóstej kadencji – podsumował W. Wołczyk.

 

Analiza potrzeb środowiska nauczycielskiego przygotowywana jest systematycznie, ale w ostatniej chwili najwyraźniej zabrakło komuś wyobraźni. Bo jeśli w grę wchodzi deficyt w wysokości ponad 2,5 mln zł na wynagrodzenia dla nauczycieli niemal wszystkich placówek oświatowych w mieście, wniosek może być jeden: niedoszacowanie wydatków.

W związku z tym w trybie pilnym przewodniczący Rady Miasta Przemyśla raz jeszcze zaprosił ustępujących przemyskich radnych na spotkanie celem przegłosowania trzech projektów uchwał. Sesja odbyła się 19 listopada br., trochę po cichu i na szybko, bo na stronie internetowej UM w Przemyślu informacji o niej nie znaleźliśmy. Odbyła się na dwa dni przed wygaśnięciem mandatów 23-osobowej rady miasta (mandat radnych VI kadencji upłynął 21 listopada br.). Następna mogłaby być zwołana po 1 grudnia br., ale wówczas podniósłby się słuszny raban, bo właśnie 1 grudnia br. – zgodnie z prawem – należy wypłacić wynagrodzenia nauczycielom.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Wilczek 79.139.109.73 30.01.2015

Pan Rzecznik reprezentuje urząd i samego Prezydenta. Jeśli to prawda to swoim wyglądem obraża obywateli miasta. Może i rozważny jako Rzecznik, ale FLEJTUCH nieprzeciętny!!! Nie godzi się panie Wołczyk, oj nie godzi!

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium