Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Lubaczów
Uroczystości w Załużu
W Załużu, w przysiółku Czarne, odbyły się uroczystości związane z przypadającą w czerwcu br. 76. rocznicą mordu dokonanego przez wojska hitlerowskiego Wehrmachtu na niewinnych mieszkańcach Załuża, Podłęża i Dachnowa.
fot. Urząd Gminy Lubaczów
Przybyłe delegacje oddały hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni m.in. pod tablica upamiętniającą tamte wydarzenia.

Okrutna pacyfikacja i ludobójstwo dokonane 22 czerwca 1941 r. na bezbronnej ludności cywilnej to bolesne wspomnienie, które niczym cierń tkwi w sercach tych, którzy stracili swoich najbliższych. W pierwszej części spotkania, w intencji ofiar, została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Tadeusz Maciejko. Następnie przybyłe delegacje oddały hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni składając kwiaty i zapalając znicze przy krzyżu-obelisku.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
asdf 83.31.126.115 25.06.2017

Hitlerowski Wermacht ? Zbyt łagodne określenie, to były regularne siły zbrojne ówczesnego państwa niemieckiego. Tam nie działali fanatyczni naziści czy ukraińscy kolaboranci jak w SS, ale często zwykli Niemcy powołani do wojska co to po wojnie mówili, że tylko grali w orkiestrze.  Czesi jedyną przeprowadzoną u siebie pacyfikację (Lidice) potrafili wypromować w całej Europie. Tymczasem u nas (ówczesna Generalna Gubernia) takie Lidice zdarzały się niemal codziennie tymczasem poza okolicami takich wiosek są słabo znane.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium