Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 117/2018, Piątek 27 kwietnia 2018 r., Zyty i Teofila
Opublikowano
Przemyśl
Kamienica na Fredry prezentuje się znakomicie
Tak ładnie i gustownie wykonanego obiektu, który w żadnym stopniu nie zaburzył dotychczasowego stanu zabytkowej zabudowy przemyskiego Rynku niewielu się spodziewało. A jednak! Dobudowana do południowej pierzei kamienica przy ulicy Fredry wygląda znakomicie.
fot. Mariusz Godos
Tak wygląda wybudowana w ciągu kilkunastu miesięcy kamienica, która znakomicie wpisze się w zabytkową zabudowę przemyskiego Rynku.

Przed budową i w jej trakcie wiele było obaw, czy kamienica ta nie zepsuje krajobrazu, czy dobrze wkomponuje się w zabudowę Rynku. Co prawda w tym miejscu kiedyś znajdowały się dwie kamienice, o czym świadczyły choćby ślady na ścianie sąsiedniego budynku. Te jednak zostały zniszczone, najprawdopodobniej jeszcze przed I wojną światową. Dlaczego? Do końca nie wiadomo, ale jak podają niektóre źródła, obie zawaliły się po wybuchu nagromadzonych w piwnicy materiałów wybuchowych. Potem przez wiele lat działka była niezagospodarowana, choć miasto wystawiało ją na przetarg. Jedynym obiektem, który na niej się znajdował, był niewielki kiosk (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Ela 81.161.203.96 18.06.2017

Bardzo ładna kamienica , która znakomicie w komponowana jest do otoczenia, nie to co Fiore. Można, można, jak starówka to nie kwiatki z pipidówki!

user
arturro 62.244.136.166 18.06.2017

Rzeczywiście, bardzo ładna kamienica. Miałem kiedyś obawy, czy nie powstanie jakiś architektoniczny potworek, ale teraz jestem mile zaskoczony. Gratuluję właścicielom, choć widząc stan innych elewacji, to nie wiem czy długo się nią nacieszą. Dopóki w centrum nie zlikwiduje się kotłów i pieców na węgiel, to nie ma sensu restaurować kolejnych kamienic. Po trzech-czterech latach wyglądają jak stare.

user
Człowiek-Szacunek 83.18.50.205 19.06.2017

Szacuneczek

user
Pawel 83.24.212.143 19.06.2017
super inwestycja, oby wiecej taki w mieście. 
user
ala 77.253.231.35 20.06.2017

nareszcie coś ładnego nie taki bunkier jak muzeum

aga
aga 91.125.78.225 26.06.2017

Wiadomo ze tylko Bogdana Kołcza na to stać , i wielki za to dla niego szacun. Jak za cos się facet bierze to to ma sens. Kiedyś pamiętam ten facet powiedział ze będzie patrzył o której do pracy przychodzi prezydent miasta i dopiął swego.

Przypominam inwestycje przeprowadzona przez tego biznesmena w zamku w Dubiecku z sypiącej się ruiny uczynił cos co nie jeden budżet miejski czy wojewódzki  nie było by ta to stać. Pod nadzorem konserwatora zabytków odnowił wszystko zgodnie z zapisami historycznymi .

user
mk 91.193.208.124 27.06.2017

Dawno nie byłem w P-ślu  ,  i pamiętam to miejsce   chyba tak , jak wszyscy - opuszczone   i raczej mało ciekawe. To  , co zobaczyłem   no  , no    ....... robi wrażenie  , naprawdę robi . Nie tylko architektonicznie została  wpasowana , to jeszcze  natychmiast  rzuca  się - w sensie pozytywnym - w oczy . TO JEST TO . ŚWIETNA ROBOTA. Gdy już niedługo przyjadę   do miasta  mojej wczesnej  młodości  , na pewno skieruje  tam swoje pierwsze kroki .  Kiedyś miast ogłosiło pomysł   na zabudowę / rozbudowę przemyskiej Starówki , która został odrzucony  w sondażu    / nieoficjalnym/ .Nie ukrywam , że również i ja  byłem zwolennikiem  wspomnianej Starówki  w obecnym kształcie , no ale   gdyby  to tak miała wyglądać wspomniana rozbudowa , to myślę ,ze niewielu miałoby odwagę być przeciw.  Jestem pewien ,że byłbym  za .

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium