Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Przemyśl
Muzy na Zamku Kazimierzowskim
„Muzy na Zamku” – pod takim zbiorczym tytułem przez pięć dni (9 – 13 czerwca br.) na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu trwały tradycyjne Dni Zamku Kazimierzowskiego.
fot. Tomasz Beliński
Święto zamku odbywało się w wewnątrz zabytku. Wszystko zaczęło na sali widowiskowej od koncert poświęconemu twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Jak poinformowali organizatorzy, czyli Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, tegoroczne święto Zamku Kazimierzowskiego odbyło się według zupełnie innego scenariusza. – Po dziesięciu edycjach naszej imprezy, która ukazywała Zamek Kazimierzowski jako obiekt historyczny i siedzibę instytucji kultury, postanowiliśmy zmienić i formułę, i nazwę. Mitologiczne muzy sztuki i nauki zaprezentowały ten obiekt nieco inaczej, bo rycerską biesiadę zamieniły w salonową galę – powiedziała dyrektor placówki Renata Nowakowska.

Święto zamku odbywało się w wewnątrz zabytku. Wszystko zaczęło na sali widowiskowej od koncert poświęconemu twórczości Jacka Kaczmarskiego. Dla przemyskiej widowni wystąpili: duet Dominika Świątek – śpiew i Kuba Mędrzycki – fortepian oraz solo, akompaniując sobie na gitarze, Łukasz Majewski. Drugi dzień obchodów to kilka wydarzeń. Można było „spacerkiem” zwiedzić cały obiekt z przewodnikami, którzy przybliżali chętnym jego historię. Na dziedzińcu zamkowym odbyły się spotkania z przemyskim Teatrem S.A.N., który zaprezentował japońską odmianę teatru obrazkowego zwaną kamishibai. W galerii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii „Przemyśl w kałużowym zwierciadle” Piotra Michalskiego. Arcyciekawych zdjęć, przestawiających miasto z zupełnie innej perspektywy. Zaraz po tym w foyer otwarta została wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 „Zamek Kazimierzowski oczami dzieci”. Wernisaże poprzedziły – w sali kominkowej – warsztaty kaligrafii prowadzone przez Annę Drymajło. Na parkiecie sali widowiskowej natomiast odbył się koncert „Od bluesa do popu”. Trzeci dzień to muzyczny spektakl z bardzo lubianym w Przemyślu gatunkiem muzyki czyli Gala Operowo-Operetkowa. Tym razem wystąpiła Orkiestra Teatru Narodowego ze Lwowa pod dyrekcją Bogdana Moczurada oraz soliści: Renata Johnson-Wojtowicz (sopran) i Vasyl Ponajda (tenor). Artystycznym urozmaiceniem tego wieczoru byli tancerze Teatru Narodowego i Opery Lwowskiej.
Czwartego dnia na scenie wystąpili wyłącznie przemyscy artyści. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Pieśni  i Tańca „Przemyśl”, potem odbył się koncert pt. „Ping-pong” w wykonaniu Chóru Triola, skupiającego dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 16 oraz Gimnazjum nr 4. Nad ostatnim dniem (wtorek, 13 czerwca br.) patronat objęły muzy nauki i teatru. W sali widowiskowej rozpoczęła się pierwsza część konferencji popularnonaukowej pod honorowym patronatem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart promująca serię Biblioteki Myśli Staropolskiej. Założenia prezentował prof. dr hab. Zbigniew Rau. Temat przewodni konferencji była postać Andrzeja Maksymiliana Fredry. Druga część spotkania naukowców odbyła się w sali kominkowej.

Ostatnim wydarzeniem Dni Zamku Kazimierzowskiego pod nową nazwą było widowisko teatralne autorstwa Aleksandra Fredry. Spektakl „Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna” w reżyserii Krystyny Maresch-Knapek wykonali aktorzy Teatru „Fredreum”.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium