Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Jarosław
Odsłonięto tablicę poświęconą jarosławskim więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych
14 czerwca br. na jednej ze ścian dworca PKP w Jarosławiu odsłonięto tablicę poświęconą jarosławskim więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych. Termin ten wybrano nieprzypadkowo, 14 czerwca bowiem przypada rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz i Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
fot. Ł. Borysiuk
Tablicę odsłonił m.in. Kazimierz Kopeć, ostatni żyjący jarosławski więzień obozu koncentracyjnego (drugi z prawej).

Uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, wystawionej przez 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Garnizonu Jarosław i pocztów sztandarowych z jarosławskich szkół, została zainicjowana przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu, zaś sama tablica ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Odsłonili ją: Kazimierz Kopeć, ostatni żyjący jarosławski więzień obozu koncentracyjnego, Artur Brożyniak z IPN oraz mjr Dariusz Tyl z jarosławskiego garnizonu. Poświęcenia dokonali – ks. mjr Marcin Kwiatkowski i ks. Marian Bocho.

– Kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele rodzin ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, parlamentarzyści i ich przedstawiciele, władze Jarosławia i powiatu jarosławskiego, Garnizonu Jarosław oraz dyrekcja Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, kontynuator Państwowej Szkoły Budowlanej, z której uczniów wywodzili się pierwsi więźniowie KL Auschwitz – relacjonuje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Jarosławiu Konrad Sawiński.

Warto też przypomnieć, że niedawno Rada Miasta Jarosławia, na wniosek starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana, zmieniła nazwę placu przed jarosławskim dworcem PKP z „Placu Więźniów Oświęcimia” na „Plac Więźniów KL Auschwitz”.

14 czerwca 1940 rok

W tym dniu, 77 lat temu, do nowo powstałego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – z więzienia w Tarnowie – dotarł pierwszy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osób. Znalazło się w nim 24 mieszkańców Jarosławia. Po przybyciu do KL Auschwitz więźniom nadano kolejne numery obozowe od 31 do 758, które od tej pory zastępowały im nazwiska. Numery od 1 do 30 przeznaczone zostały dla kadry więźniów funkcyjnych, nazywanych „kapo”, a rekrutowanych spośród kryminalistów z więzienia w Sachsenhausen. Tak się złożyło, że część jarosławskich więźniów otrzymało numery bardzo niskie, przy czym nr 31 (pierwszy po „kapo”) otrzymał uczeń Państwowej Szkoły Budownictwa w Jarosławiu Stanisław Ryniak. Również numery od 33 do 38 przydzielone zostały więźniom z transportu jarosławskiego.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium