Życie Podkarpackie nr 33/2017 Życie Podkarpackie nr 33/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 230/2017, Piątek 18 sierpnia 2017 r., Heleny i Bronisławy
Opublikowano
Przemyśl
Panachyda 2017. Bez incydentów [ZDJĘCIA]
– Obyło się bez incydentów. Chwała Bogu, że nic się nie stało. Takie głosy można było usłyszeć w niedzielę, po zakończeniu uroczystości na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym przy ulicy Kasztanowej i to zarówno od Polaków, jak i Ukraińców. Po wydarzeniach ubiegłorocznych, kiedy podczas procesji sprofanowana została chorągiew kościelna i doszło do bezpośredniej agresji, trudno się dziwić takim komentarzom.
fot. Jacek Szwic
W newralgicznych miejscach procesję zabezpieczał podwójny kordon policji.
fot. Jacek Szwic
Znaczący symbol.

W Przemyślu, ale nie tylko, już od tygodnia mówiło się o mającej się odbyć ukraińskiej procesji. Emocje podgrzewały pojawiające się w internecie oświadczenia, apele i komunikaty. Patriotyczny Przemyśl i sympatyzujące z nim osoby, między innymi dr Andrzej Zapałowski zapewniały, że nie planują żadnych kontrmanifestacji, natomiast apelowały o „wnikliwe monitorowanie, dokumentowanie i zgłaszanie policji wszelkich przejawów propagowania banderyzmu”. 

Prezydent Robert Choma apelował o rozwagę, potępiał wszelkie formy agresji i podkreślał, że jest to uroczystość religijna. Natomiast „Husaria Polska” na swoim profilu nawoływała do kontrmanifestacji i zablokowania procesji.
fot. Jacek Szwic
Procesja wyruszyła otoczona szczelnym kordonem policji.

Bez incydentów

Jeszcze przed końcem mszy w Soborze św. Jana Chrzciciela na murku przed kościołem Karmelitów czekał już rząd kamer i fotoreporterzy. Na tyłach świątyni przegrupowywały się policyjne plutony. Policjanci byli wszędzie. Nawet kiedy Jan Paweł II odwiedził to miejsce, nie było takiej obstawy. Wreszcie zabezpieczana szczelnym szpalerem policji ruszyła procesja. Basztową i Słowackiego. Tutaj procesję przywitały (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
23 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
echhh 217.96.193.48 14.06.2017

Naród Wybrany trzeba chronić.

user
217.96.193.48 22:45:38 14-06-2017

naród jebany

user
viper 83.24.172.152 14.06.2017

Jaki chooy przywiązał polską flagę do tego czegoś. Dlaczego na tej "uroczystości religijnej" niesiono kabańskie flagi. Chcą je nosić, to wypad na UPAdlinę.

user
Kalafior z Bananistanu 89.64.3.117 13:10:35 15-06-2017
Okazują przywiązanie do Ukrainy - nie pasuje.
Okazują przywiązanie do Polski - nie pasuje.
Musicie szczerze nienawidzić tych Ukraińców.
user
Janusz 46.134.186.56 22:19:50 16-06-2017

Takim jesteś czystym Polakiem może popatrz dobrze w karty  historii  swojej rodziny a bardzo się zdziwisz.  A to coś to flaga Ukraińska ale żeby to wiedzieć trzeba było się uczyć. Ci co się uczyli wiedzą.

user
as 91.193.208.124 15.06.2017

Dlaczego   nie ma więcej informacji?  Mam nadzieję ,że    tę tzw, procesję odpowiednio przywitano / gwizdy ,  przypominanie faktów   bandyckich  z historii  rusinów  teraz zwanych ukraincami /świadomi e  z małej /  . Wskazane byłyby  worki foliowe  wypełnione  fekaliami i farbą  czerwoną   , jak krew  . Może to coś tym zbirom powiedziałoby . Natomiast na zdjęciach dominują stare  ryje  , byc może banderowski , pedalskie  u tych nieco młodszych . I jeśli oni  storpeduja  we Lwowie jakąkolwiek podobna polska manifestację , to w przyszłym roku nawet i te siły policyjne  nie pomogą . Trzeba pamietać

user
Kalafior z Bananistanu 89.64.3.117 13:08:48 15-06-2017
O jejku jejku, jaki z Ciebie wojownik, żeby nie powiedzieć "as" - świadomie napisałeś "Ukraińcami" z małej. Razem z garstką lokalnych sebixów ruszysz na kordon policyjny i niczym husaria rozbijesz go w proch, pokonując następnie wrogów Ojczyzny.
user
Ela 46.134.186.56 22:26:39 16-06-2017
Kto zna historię to wie że wśród polaków tak samo byli bandyci.
Donosili na swoich, a wiem coś na ten temat bo w mojej rodzinnej miejscowości właśnie Polacy przyprowadzili ukraińską bandę  i pokazali gdzie moja ciocia schowała dzieci i razem z nimi wszystkich wymordowali. Więc nie róbmy z siebie świętych  tylko czytajmy historię  a nie świerszczyki.
user
orjifu f5hyb 95.130.11.147 15.06.2017

Ukraińki fotograf pokazywał Polakom FUCKA w czasie hymnu polskiego .



    https://www.youtube.com/watch?v=5KYl3vknsL4

user
Kalafior z Bananistanu 89.64.3.117 13:04:45 15-06-2017
Grupa ludzi puszcza na ulicy najważniejszą pieśń Polaków bez wyraźnego powodu.
user
xx 31.183.65.89 14:36:18 15-06-2017

do Kalafior z Bananistanu    ---    "cyt"""" grupa ludzi puszcza najważniejszą pieśń Polaków"""" ---   to  POLACY  !   i  to nie  jest  pieśń warchole   jak   Kalina Czerwona     a     POLSKI  HYMN NARODOWY  , twoje nazwanie hymnu polskiego pieśnią określa  wszystkim kim jesteś naprawdę pomiocie do siebie walczyć o Donbas co tu robisz?

user
Kalafior z Bananistanu 89.64.3.117 14:52:44 15-06-2017

@xx

Polski hymn narodowy to nie piosenka, którą powinna wykrzykiwać grupa ksenofobicznych matołów na ulicy. To nie jest ku temu okazja, powiem więcej - to jest obraza.


http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Mazurek-Dabrowskiego;3938957.html


"Mazurek Dąbrowskiego, Jeszcze Polska nie zginęła,

polska pieśń patriotyczna, od 1831 pełniąca funkcję hymnu narodowego, od 1927 hymn państwowy; (...)
tekst pt. Pieśń legionów polskich we Włoszech został napisany 1797 w Reggio nell’Emilia przez J. Wybickiego (...)"

Albo Encyklopedia PWN się kompromituje, albo Ty. Domyślam się, że hasło "encyklopedia" możesz kojarzyć tylko z lekcji polskiego w gimnazjum, a skrót "PWN" z gier komputerowych, więc ułatwię Ci łamigłówkę - to nie PWN dał ciała.

Jestem Polakiem i nigdzie się nie wybieram. A Ty skąd klepiesz te komentarze? Z  sztabu separatystów w Donbasie?
user
xx 31.183.65.89 15.06.2017

Pytania kieruję do władz miasta Przemyśla  Prezydenta i Rady Miejskiej  -  ile kosztowała nadzwyczajna eskorta sił policyjnych ? kto za to zapłaci ? miasto czy organizator marszu?

user
Kalafior z Bananistanu 89.64.3.117 10:52:04 15-06-2017
Też chciałbym dowiedzieć się, ile zabulimy w podatkach dzięki ubiegłorocznemu popisowi głupoty pseudopatriotów, którzy postanowili zaatakować ukraińską procesję. Ani miasto, ani rząd (któremu zależy na utrzymaniu serdecznych, przyjacielskich stosunkach z Ukrainą i odparciu ataków kremlowskiej propagandy) nie mogły dopuścić do powtórnego blamażu na wizerunku Polski.
user
xx 31.183.65.89 11:49:44 15-06-2017

do Kalafior z Bananistanu -  - czy pamięć Twoja tak krótka? Kto był prowokatorem w ubiegłym roku? obecnie również nie obyło się bez prowokacji tytuł""

ukrainiec w Polsce w trakcie Polskiego hymnu pokazuje PIER.. SIE POLACY   https://www.youtube.com/watch?v=5KYl3vknsL4

user
Kalafior z Bananistanu 89.64.3.117 13:02:15 15-06-2017

@xx
Ano. Ukraińcy sami na siebie nie napadli.
Fragment filmu, na którym ktoś pokazuje w stronę kontrmanifestantów faka... Nie wiadomo komu oraz co go do tego sprowokowało, bo kamera w tym momencie obejmuje tylko maszerujących. Akurat w tle leciał Mazurek Dąbrowskiego. Jaki związek? Zastrzeżenia miałbym raczej do osób, które puszczają sobie na ulicy bez żadnej okoliczności nasz hymn. To nie jest "Rudolf Hess" zespołu Honor, żeby go sobie puszczać na chodniku i drzeć do niego ryja.

W ogóle:
"MATERIAŁ ZACZERPNIĘTY Z FILMU
Marsz Ukraińców w Przemyślu 11.06.2017r. pod ochroną policji.
MrPeter8814"
8814? Nikt mi nie wmówi, że to data urodzenia właściciela kanału na YouTubie, a nie neonazistowskie symbole "14" i "88". Dziwne, że neonaziści przypierdzielają się do Ukraińców., w końcu jeśli Ukraińcy to banderowcy, a banderowcy to naziści, to taki "MrPeter" powinien raczej szaleć razem z nimi...

user
miszczu 89.64.23.37 09:29:16 16-06-2017

Zapłaci dzicz, za napad w zeszłym roku w postaci grzywien.

user
Adam 46.134.186.56 22:35:17 16-06-2017
Ukraińcy tak jak Polacy płacą podatki  i to miasto płaci za eskortę.

user
eyrdbgc 178.17.171.40 15.06.2017

Do Kalafior z Bananistanu

  Kim by nie był użytkownik kanału , co by tam się nie działo .

Nie wyobrażam sobie aby na procesji religijnej czy to polskie , ukraińskiej czy jakiejkolwiek innej pokazywać drugiemu człowiekowi

 FUCKA .

user
ji 217.96.197.89 23:25:39 15-06-2017

Oglądajmy ze zrozumieniem. Facet nie idzie w kolumnie procesji., idzie za kordonem policji. 

user
AS 91.193.208.124 16.06.2017

"Kalafiorze" ,  obrońco  rusinów , wolna droga  na  wschód   i nie życzę powodzenia  . WON 

user
F 83.24.209.87 16.06.2017

 Czy z  cmentarza wojennego ekshumowano upowców ktorzy zostali tam pochowani po przenosinach z Birczy,że nikt o tym nie wspomina? 

user
Ela 46.134.186.56 22:32:03 16-06-2017
Wśród tych upowców z Birczy byli Polacy którzy im pomagali i donosili na swoich i razem z nimi zostali przeniesieni.
nr 33/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium